Lázár János;Schmidt Mária;Sorsok Háza;

2015-03-03 06:06:00

Sorsok Háza: Schmidt nem kímélte Lázárt

Durván nekiment a nyilvánosság előtt Lázár Jánosnak a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Schmidt Mária azzal vádolta meg a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy az akadályozza a Sorsok Háza megnyitását, a zsidó szervezetek vezetői pedig saját politikai hazárd-játszmáikban kezdték felhasználni a múzeumot.

A Mazsihisz szakmai kérdésként kezeli a Sorsok Háza ügyét, Schmidt Mária tegnapi Facebook-bejegyzését pedig nem tisztük minősíteni. Ezt a szövetség egyik kommunikációs munkatársa közölte lapunkkal a Terror Háza Múzeum főigazgatójának tegnapi vádjaira reagálva. Hozzátette, a múzeum koncepcióját felkérésre véleményezték és nem tagadta, hogy azt szakmailag nem tartják megfelelőnek.

Schmidt Mária ugyanis tegnap durván nekiment a nyilvánosság előtt Lázár Jánosnak, illetve a zsidó szervezetek vezetőinek. A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány kuratóriumi tagjaként írt Facebook-bejegyzésében a Sorsok Háza megnyitásának megakadályozásával vádolta meg a Miniszterelnökséget vezető minisztert. A Terror Háza főigazgatója szerint 2013-ban, amikor az általa vezetett közalapítvány felkérést kapott a múzeum szakmai koncepciójának kialakítására, azonnal munkához láttak, a támadások miatt azonban nem tudnak dolgozni. "A zsidó szervezetek vezetői saját politikai hazárd-játszmáikban kezdték felhasználni a Sorsok Házát. Miközben megelégedéssel álltak fel a tárgyalóasztaltól, és elismerően nyilatkoztak a projektről, másnap nem átallották ennek az ellenkezőjét hangoztatni" - fogalmazott Schmidt, aki érezhetően megsértődött, mert több fórumon fejükre olvasták a szakmai koncepció "állítólagos" hiányát. Értetlenségének adott hangot amiatt is, hogy a Miniszterelnökség a Sorsok Házáról 2013 őszén készített belső munkaanyagot végleges koncepciónak beállítva hozta nyilvánosságra.

A Népszabadság hétfői cikke szerint ugyanis a józsefvárosi intézményről a kancellária egy dokumentumot küldött szét véleményezésre, amelyet a Sorsok Háza létrehozásával megbízott Schmidt Mária jegyez. A lap történészeket és zsidó közösségek vezetőit idézte, akik az anyagot nem tartották szakmailag megfelelőnek. A közalapítvány kuratóriumi tagjának nem azzal van problémája, hogy az anyag a szakmai és a zsidó közéleti nyilvánosság elé került, hanem azzal, hogy "egy nem végleges, kezdeti fázisban lévő, további előkészítésre szánt munkaanyagot szellőztettek meg", véleménye szerint szándékosan úgy beállítva, mintha nem egy kivonatos szinopszisról lenne szó, hanem a végső koncepcióról. Schmidt azt is panaszolta, hogy az anyagon dolgozó munkatársainkat a Miniszterelnökség a mai napig nem fizette ki. Nem gondolhatnak másra, mint hogy a Sorsok Házát a nyilvánosság előtt lejáratni szándékozó akcióról van szó - fogalmazott Schmidt, aki szerint Lázár "talán barátja és újdonsült tanácsadója, a vaskos pártállami múlttal bíró Zoltai Gusztáv sugalmazására, szánt szándékkal akadályozza a Sorsok Háza megnyitását, rúg fel írásbeli és szóbeli megállapodásokat, megy szembe a kormány határozatával".

Zoltai nem akart reagálni a vádakra. A Népszavának azt mondta, sokáig gondolkodott azon, hogy visszavágjon-e, de arra a következtetésre jutott, hogy most nem szabad nyilvánosan üzennie. Lázár maga pedig csak annyit mondott lapunknak, hogy a Sorsok Háza csak a magyar zsidó közösség és a szakma egyetértésével nyílhat meg. Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára ugyanakkor az MTI-nek azt mondta, ők abban érdekeltek, hogy minél előbb megnyithassa kapuit a józsefvárosi múzeum. A helyettes államtitkár cáfolta, hogy ezt végleges változatként beállítva küldték volna szét a dokumentumot, mint mondta, a kísérőlevélben is az állt, hogy "előzetes szakmai és kiállítási koncepcióról" van szó, de ha annak van "frissebb" változata, a konszenzus érdekében - ha megkapják - készek ezt is megküldeni véleményezésre a napokban ülésező Zsidó Közösségi Kerekasztal tagjainak.