Obama élesen bírálta a levelet, közölte, a 47 szenátor „szokatlan koalíciót” kötött az iráni keményvonalasokkal. Utalt arra, hogy Iránban az Egyesült Államok legnagyobb ellenfelei a megállapodás legfőbb ellenzői. Az Iránnal folytatott tárgyalások kritikus szakaszhoz érkeztek, hiszen március 31-ig keretmegállapodást kellene kötni Teheránnal, a végső megegyezés határideje pedig június vége. A tárgyalásokról kevés részlet ismert, csak annyit tudni, hogy egyelőre több kérdésben távoliak az álláspontok, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne esély a megegyezésre.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök múlt héten Washingtonban, a Kongresszusban elmondott beszédében bírálta az Iránnal folytatott tárgyalásokat, szerinte a perzsa állam akkor is folytatná az atomfegyver kifejlesztésére vonatkozó programját, ha megegyezne a hatokkal, az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt tagjával (az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország), illetve Németországgal. Netanjahu látogatását barátságtalan lépésnek tekintette Obama adminisztrációja, hiszen egyrészt nem az elnök hívta az országba arra hivatkozva, hogy nem akar beavatkozni a március 17-én esedékes parlamenti választás folyamatába, másrészt az izraeli kormányfő épp a Kongresszusban bírálta az elnök egyik fontos külpolitikai törekvését.
A republikánusok törekvései ellenére az egyeztetések tovább folynak Iránnal. Bejelentették, hogy John Kerry külügyminiszter vasárnap Genfben találkozik iráni kollégájával, Mohammed Dzsavad Zariffal. Utóbbi a republikánusok levelét propagandafogásnak minősítette.
A Reuters egy nyugati diplomatát idézett a republikánusok levelével kapcsolatban, aki megállapította, hogy ez a húzás példa nélküli. Rámutatott, bár „száz százalékig amerikai ügyről van szó”, később komoly nemzetközi következményei lehetnek. Joe Biden alelnök,aki egyben a szenátus elnöke is, kemény hangvételű üzenetében azt írta, hogy a levelet író republikánusok nem tisztelik a szenátus tekintélyét. Mint írta, 36 éve szenátus tagja, de ez idő alatt nem emlékszik egyetlen olyan esetre: a szenátorok egy másik ország vezetőit figyelmeztették volna arra, hogy az amerikai elnöknek nincs alkotmányos joga egy jelentős megegyezésre.
Harry Reid, a demokraták szenátusi frakcióvezetője szerint a republikánusok alá kívánták ásni az elnök tekintélyét, s a keményvonalasokat erősítenék. A levelet Arkansas állam szenátora, Tom Cotton írta, s 46 másik szenátor, köztük a szenátus többségi vezetője, Mitch McConnell is csatlakozott. Josh Ernest fehér házi szóvivő bírálta a republikánusok stratégiáját, amellyel megkérdőjeleznék Obama jogát az amerikai külpolitika alakítására, a nemzetbiztonsági érdekek képviseletére.