A tárcavezető szerint a nyártól visszatérnek ahhoz a korábbi több évtizedes gyakorlathoz, hogy a tartós külszolgálat időtartama alapesetben újra négy év lesz. Egy 2012. július 26-i kormányrendelet (172) alapján ugyanis a külszolgálat időtartama 3 évre rövidült a nemzetközileg leggyakrabban, de nem kizárólagosan alkalmazott négy helyett.
Annak idején homályban maradt, miért tartotta fontosnak az Orbán-kormány vagy a Martonyi János vezette minisztérium a 2012-es módosítást, mint ahogy az sem teljesen egyértelmű, miért térnek most vissza a korábban felülbírált gyakorlathoz. Szíjjártó azzal magyarázta a döntést, hogy a jelenlegi helyzetben, a sokrétű, immár külgazdasági prioritásokkal bővült feladatok eredménye végrehajtásához nem elegendő a három éves külszolgálat.
Mint ismeretes, a második Orbán-kormány felállása óta már háromszor zajlott radikális tisztogatás a magyar külügyminisztériumban. Először 2010-ben, a kormányváltást követően, majd részben 2011-ben az uniós soros elnökség lejárta után. Másodjára 2014-ben, amikor Navracsics Tibor vette át a tárca vezetését, majd néhány hónap múlva, amikor Szíjjártó került a minisztérium élére.
A jelenlegi tárcavezető tavaly decemberben az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésen ismertette, eddig 60 misszióvezetőt cseréltek le, 2015. szeptemberéig még 14 cserét terveznek. Szíjjártó nemcsak új nagyköveteket nevezett ki, hanem többek portfólióján módosított is.