Hősök tere;Budapesti Fesztiválzenekar;A varázsfuvola;"TérTáncKoncert”;

2015-03-13 06:47:00

A Fesztiválzenekar a Hősök terén

Nem szeretnénk, hogy a zenekar tagjai egyfolytában csak frakkban ücsörögjenek a koncertteremben, ezért továbbra is minél több helyre ki fogunk települni, minél több helyre elvisszük majd a zenét – mondta Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója. Az együttes eddig is játszott idősek otthonában, templomokban, zsinagógákban, az ilyen jellegű projektek folytatódnak és a zenekar a közösségi heteinek számát felemeli háromra. 

Az újabb, június 7-i „ kitelepülés” a millenárison várható, ahol egy családi piknik keretében egész napos programmal várják a közönséget. Az érdeklődők ízelítőt kapnak a zenekar ifjúsági programjaiból, lesznek kakaó koncertek, "hangszerkóstolók", gyerekopera és nem utolsósorban mesterkurzusok, emellett a zenekar tagjai közül többen saját gyerekeikkel zenélnek majd. Néhány év szünet után újra játszik a Fesztiválzenekar a Hősök terén a „TérTáncKoncerten”.

Az esemény alapgondolata, hogy roma és nem roma gyerekek táncoljanak együtt, ezért megkerestek különböző iskolákat, ahol előzetes koreográfiai kurzusokkal készítik fel a Hősök terén is megjelenő, többségében vidéki diákokat. Kérdésünkre Fischer Iván elmondta, hogy a koncertet saját projektnek tekintik és maguk finanszírozzák. A következő évadban folytatódik a Művészetek Palotájában megrendezett szintén egész napos sorozat, a maraton, ezúttal jövő januárban Mendelssohn művei kerülnek középpontba.

Szintén a Müpa lesz a társrendezője a Bridging Europe – Európai hidak fesztiválnak, amelyen ezúttal Ausztria kerül fókuszba és a programban elhangzik Fischer Iván egyik kedvenc műve, Mahler 7. szimfóniája. A zeneszerző 3. szimfóniáját pedig 2016 márciusában játssza el majd a zenekar. A zenekar vezetői arról is beszámoltak, hogy a lapunk hasábjain is méltatott A varázsfuvola című operaprodukciójukat sokfelé meghívták a világba, több európai nagyváros mellett Abu-Dhabiba és New Yorkba is.

A darab rendezője és karmestere Fischer Iván úgy döntött, hogy a darab prózai részeit minden országban a helyi nyelven szólaltatják meg anyanyelvi színészek bevonásával, hogy közelebb hozzák a művet a közönséghez. Elsősorban a Budapesten élő külföldieknek 2016. május 6-án angol nyelvű színészgárdával játsszák el az operát a londoni premier előtti nyilvános főpróbaként.

Sólyom András Fischer Ivánról és a BFZ-ről készült új filmjét április 9-én mutatják be a budapesti Cirko Gejzir moziban. Ami az együttes finanszírozását illeti, stabilnak mondható, úgy tűnik, hogy a minisztériumtól és a fővárostól is a tavalyi támogatásnak megfelelő összeghez jutnak majd hozzá. Az előbbi a tervek szerint 1 milliárd ötven millióval, az utóbbi pedig egész évre 260 millióval támogatja majd a BFZ-t.