A szigetekkel megszakadt az összeköttetés, a Nemzetközi Vöröskereszt szerint nincs áram, nincs ivóvíz, járvány kitörésétől lehet tartani. Az első jelentések mintegy 40 áldozatról szólnak, de a szám jelentősen emelkedhet, feltételezések szerint a kisebb szigetek még súlyosabb károkat szenvedhettek.
Az Australian című lapnak egy pilóta beszámolt róla, hogy a déli Tanna szigeten a legnagyobb a pusztítás, még a betonból épült házak tetejét is lesodorta a ciklon. A 65 szigetből álló Vanuatun helyi idő szerint szombatra virradóra csapott le a Pam, óránként 300 kilométer sebességű széllel söpört végig a szigeteken. A ciklon előzőleg Kiribatin és a Salamon-szigeteken pusztított, Vanuatut elhagyva jelentősen mérséklődve tovább haladt Új-Zéland felé.
Alice Clements, az UNICEF vanuatui szivővője a helyszínről arról számolt be, hogy 15-30 percig tartott az "abszolút rettegés", Port Villa úgy néz ki, mintha lebombázták volna. A World Vision segélyszervezet nem tudott kapcsolatot teremteni Vanuatun dolgozó 76 alkalmazottjával. Az Oxfam segélyszervezet ausztráliai irodája szerint a térségben ez volt minden idők legsúlyosabb természeti csapása.
Ausztrália és Új-Zéland katonai gépekkel juttatta el a szigetekre az első segélyszállítmányokat. Port Villa repülőterét csak hétfőn tudják megnyitni a polgári légiforgalom előtt. Vanuatu elnöke egy nemzetközi segélykonferencián tartózkodott, még ő sem tudott hazarepülni. Nagy-Britannia, Franciaország, az Európai Unió is segélyeket ígért. Az ENSZ válságfelmérő küldöttséget indított a csendes-óceáni szigetekre.