tüntetések;Frankfurt;zavargások;Európai Központi Bank;

2015-03-19 06:32:00

Frankfurti csata

Utcai összecsapások törtek ki Frankfurtban az Európai Központi Bank (EKB) új épületének megnyitása előtt. A Blockupy mozgalom által szervezett megmozdulás erőszakba torkollott.

Beszámolók szerint a tüntetők autókat, szemeteseket gyújtottak fel, lezárták a Majna felett átívelő legfontosabb hidat, köveket dobáltak a rendőrökre. A biztonságiak vízágyúval próbálták szétoszlatni a tüntetőket. Összesen 550 személyt vettek őrizetbe, s közlések szerint 14 rendőr és 21 tüntető sérült meg. Hét rendőrautó is megsemmisült. Az Ostend negyed felett, ahol az EKB új, 185 méteres központját emelték, helikopterek köröztek.

Már-már háborús jelenetek játszódtak le a német városban, ahol folyamatosan szirénázó autók zaját lehetett hallani. Bezárták az óvodákat és az iskolákat, több utcát zártak le. Korlátozták a villamos- és a buszközlekedést. Heiko Maas szociáldemokrata igazságügyi miniszter élesen bírálta a rendzavarókat. „Semmi sem igazolhatja a rendőrök és a tűzoltók elleni erőszakot” – közölte a politikus. Mint mondta, mindenkinek jogában áll bírálni az EKB-t. „A zavargások azonban messze túllépik a szabad véleménynyilvánítás határait” – jelentette ki.

A tüntetős szervezői is elhatárolódtak az erőszakos megmozdulásoktól. Szóvivője annyit mondott, hogy az egész megmozdulást „másként képzelték el”. Kifejtette, az erőszakot kirobbantók nem tartoznak mozgalmukhoz. Ugyanakkor azzal vádolta a rendőrséget, hogy túlzott keménységgel lépett fel, mivel könnygázt és paprikasprayt is bevetett a szerinte békés tüntetők ellen is. Az összecsapások miatt az EKB épületét is lezárták. Amikor a tüntetők a türkizkék toronyház felé közeledtek, lovasrendőrökkel tartóztatták fel őket. Néhány fiatalnak ugyanakkor sikerült áttörnie a kordont. Ők transzparenseket helyeztek el az épület alsó szintjén.

Sok újságíró is a helyszínen volt, őket még a szerda délelőtti megnyitó előtt kisbuszokon szállították a helyszínre. A nyitóbeszédet Mario Draghi, az EKB elnöke mondta, aki szót ejtett a tüntetésekről megjegyezvén, hogy a válság következtében sokak életszínvonala zuhant. Ugyanakkor nem találta méltányosnak, hogy emiatt épp az EKB-t hibáztatják. Mint fogalmazott, éppen arra törekednek, hogy felszámolják a krízis következményeit. "Az épület a jelképe annak a jónak, amit Európa közösen elérhet" - fejtette ki az EKB elnöke.

Lapértesülések szerint az építkezésben 2600 munkás vett részt, s az összköltsége elérte az 1,3 milliárd eurót. A Blockupy szerint ünneplésre nincs ok, a megszorítások politikája ugyanis elszegényedéshez vezetett.