Előfizetés

Száguldott a Fradi-taxi

2015.03.23. 06:58
Az MTK csak küszködött az örökrangadón, így a Ferencváros egy pontra megközelítette a kék-fehéreket a tabellán FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM
Magabiztos győzelmet aratott a Ferencváros a 206. örökrangadón az MTK ellen. Bár még Garami József csapata áll a második helyen, már csak egyetlen pont választja el a két együttest a tabellán. A listavezető Videoton gól nélküli döntetlent játszott a Puskás Akadémia vendégeként.

Legalább olyan fontos volt az örökrangadó előtti sajtótájékoztató, mint maga a Ferencváros-MTK mérkőzés. Bejelentették ugyanis, hogy az idei szezon végéig, tehát mintegy három hónapra a Főtaxi lesz a Fradi fő mezszponzora. Már a kék-fehérek elleni találkozón is ott virított a taxiscég logója a mezeken. A zöld-fehérek tehát jó hangulatban kezdhették a meccset, aminek a tétje az volt: ha nyernek, egy pontra megközelítik a tabellán Garami József csapatát.

A hazaiaknál az utoljára november elején bajnoki gólt elért Böde helyett a német Lauth kapott szerepet a támadósorban. A Ferencváros nagy elánnal kezdte a találkozót, a 10. percben Hegedűs akadályozta meg, hogy 1-0-át mutasson az eredményjelző, Mateos erős fejesét hárította. A 18. percben aztán Gera fejesét védte bravúrral. Az MTK első kapura lövésére a 26. percig kellett várni, de Dibusz biztosan hárított.

Az első félidő közepén úgy tűnt, kicsit alábbhagy a Fradi lendülete, ám Lamah a 34. percben egyszer csak megindult, a 16-oson belül buktatták, s a megítélt büntetőt Mateos lőtte a hálóba (1-0). Talán ő maga sem tudta, hogy ezzel beírta magát a történelem könyvekbe: a Fradi 400. találatát szerezte a kék-fehérek ellen. Néhány perccel később az MTK-s Vass kezén pattant a labda, Erdős játékvezető sípja azonban néma maradt. A félidő végéig maradt az 1-0, az eredmény a vendégekre nézve volt nagyon is hízelgő.

A második félidő nagy kérdése az volt, kijön-e a sündisznóállásból a hátrányba került MTK. A válasz: nem, vagy legalábbis a Fradi sokáig nem hagyta, a zöld-fehérek ugyanis ismét nagy iramot diktáltak. Az utolsó 20 percben aztán valamelyest magára talált az MTK, elsősorban Torghellét próbálták beadásokkal helyzetbe hozni, de egy kontrával a Fradi növelte az előnyt: Varga Roland remek beadását a csereként beállt Busai közelről váltotta gólra a 89. percben, s állította be a 2-0-s végeredményt. A Ferencváros utoljára október 4-én kapott ki, azóta a bajnokságban 7-szer nyert és 4 döntetlent ért el.

A hazaiak szakvezetője, Thomas Doll szerint teljesen megérdemelték a győzelmet, jó támadófutballt mutattak be. Akadt ugyan olyan időszak, amikor kicsit hátravonta védekezését a Fradi, de ez „szuper este” volt, s a szurkolóknak is örömet tudtak szerezni – hangoztatta a Ferencváros edzője.

Az éllovas Videoton a Puskás Akadémia vendégeként vesztegetett el pontokat, ráadásul emberhátrányban fejezték be Nikolicsék a mérkőzést. Ennek ellenére továbbra is magabiztosan vezetik a tabellát. A Questor-ügy miatt kérdéses jövő előtt álló Győr, a sereghajtó Dunaújváros otthonából hozta el a három pontot, míg a Kecskemét sorozatban negyedik tavaszi győzelmével már az ötödik helyen áll a bajnokságban. A keleti derbin a Debrecen kijavította múlt heti botlását és nyert a Diósgyőr ellen.

Elhunyt a Győr korábbi edzője

Ötvenkét éves korában elhunyt Reszeli Soós István, a Győri ETO FC labdarúgócsapatának korábbi vezetőedzője és szakmai igazgatója. A klub honlapjának tájékoztatása szerint a szakember 35 évesen szerződött Győrbe, ahol Bicskei Bertalannal közösen „forradalmat írt” a 90-es évek végén. Az ETO klubrekordokat állított fel, őszi bajnok volt, és bár az 1997/98-as és az 1998/99-es idényben is a negyedik helyen végzett, akkor voltak utoljára Győrben 25 ezernél is többen a lelátón. Nála lett válogatott szintű labdarúgó Korsós György, Fehér Miklós, Stark Péter és Lakos Pál is.

2003-tól újra az ETO kispadjára ült, majd egy harmadik alkalommal beugróként egy meccsen dirigálta az együttest, így összesen 130 bajnoki mérkőzésen irányította a zöld-fehéreket – ennél többet csak Verebes József ült a győri kispadon. Reszeli Soós István pályafutása során Kispesten és Sopronban is edzősködött.

Eredmények
Paks–Haladás 1-2
Paks, 700 néző, Jv.: Vad II.
Gólszerzők: Balázs Zs. (47.), illetve Halmosi (45.), Martínez (67., 11-esből)
Dunaújváros, 1000 néző, Jv.: Bognár
Gólszerzők: Windecker (31.), Pátkai (85.)
Honvéd–Újpest 2-2
Bozsik Stadion, 1000 néző, Jv.: Iványi
Gólszerzők: Hidi (33.), Prosser (52.), illetve Vasiljevic (20., 11-esből), Andric (42.)
Ferencváros–MTK 2-0
Groupama Aréna, 8973 néző, Jv.: Erdős
Gólszerzők: Mateos (36., 11-esből), Busai (89.)
DVSC–Diósgyőr 1-0
Debrecen, 3338 néző, Jv.: Farkas
Gólszerző:Tisza (3.)

Bravúr a Tisza partján is

2015.03.23. 06:56
A kép csalóka, Chema Rodriguezt (középen) és a Veszprémet nem szorongatta meg a La Rioja FOTÓ: MTI/KOVÁCS ANIKÓ
Amire a magyar szurkolók csak álmukban mertek gondolni, az bekövetkezett: mind az MKB-MVM Veszprém, mind pedig a MOL-Pick Szeged férfi kézilabdacsapata bejutott a Bajnokok Ligája negyeddöntőjébe. Páratlan bravúr ez, és szerencsés sorsolás esetén – holnap kerül sor rá – akár mindkettő a Final Four tagja lehet. Ám egyelőre ne ezzel törődjünk, hanem örüljünk a történelmi magyar sikernek.

Ilyen még nem volt! Két magyar férfi kézilabda-csapat is ott van a Bajnokok Ligája legjobb nyolc csapata között. Olyan álom valóra válása ez, amiben nagyon sokan reménykedtünk, főleg, az első meccseket követően.

A menetelést a Veszprém kezdte szombaton: Nagy Lászlóék végül nagyon simán, kettős győzelemmel jutottak a Bajnokok Ligája negyeddöntőjébe. A visszavágó előtt az ezúttal pihenő Iváncsik Gergőt köszöntötték abból az alkalomból, hogy a múlt héten 602-edszer játszott a Veszprém színeiben, s ezzel klubrekordot állított fel. Éppen az a Csoknyai István adta át neki az emlékplakettet, akitől a csúcsot elvette.

Ekkor a spanyol csapat játékosai is lelkesen tapsoltak még, ám ettől kezdve ez volt az utolsó ünnepi pillanat a számukra. Ugyanis az idegenbeli, 31-23-as veszprémi diadal után nem igazán volt kérdéses, melyik a jobb csapat. Már a félidőben 18-14-re vezetett a bakonyi világválogatott, amely végül a második harminc percben még erre is rátett egy lapáttal, és egy remek találkozón végül 37-31-re biztosan győzött.

„Gratulálok a vendégeinknek, nagyon jól szerepeltek a Bajnokok Ligájában. Megleptek bennünket a támadó taktikájukkal, előzőleg arra számítottunk, hogy védekezésben készülnek meglepetéssel” – nyilatkozta a klub hivatalos honlapján Antonio Carlos Ortega, a veszprémiek spanyol trénere arra utalva, hogy a La Rioja szinte végig vészkapussal támadott.

A hazaiak szintén ibériai játékosa, Cristian Ugalde is kiemelte, hogy a Rioja mennyire meglepte őket bátor taktikájával. „Meglepő volt a támadó taktikájuk, némi zavart is okozott. Bent vagyunk a legjobb nyolc között, de elemeznünk kell ellenfelünk mai játékát, és levonni a következtetéseket a jövőre nézve” – közölte Ugalde. A spanyol csapat edzője kijelentette, óriási élmény volt számukra a párbaj, és sosem felejtik el azt a hangulatot, ami Veszprémben fogadta őket.

„Gratulálok a Veszprémnek, Ortega kollégámnak és a szurkolóknak. A Veszprém mind múlt héten, mind a mai nap megmutatta az erejét. Megpróbáltuk meglepni ellenfelünket, hogy ledolgozzuk a hátrányunkat. A taktikánk 45 percig működött is, aztán a hazaiak felülkerekedtek. Nagy megtiszteltetés volt, hogy ebben az arénában játszhattunk, a mai napra egész életemben emlékezni fogok” – fogalmazott Gonzalez Martinez.

Tegnap este aztán a MOL-Pick Szeged is folytatta azt, amit a veszprémiek elkezdtek szombaton. A Tisza-partiak azt a német Rhein-Neckar Löwent fogadták, amelynek otthonában Vadkertiék négygólos győzelmet arattak. Nos, a szegediek telt ház előtt újfent megmutatták a Bundesliga egyik élcsapatának, milyen is a magyaros kézilabda. A meccs végig izgalmas volt, és a végén 31-29-re nyert a Szeged, így kettős győzelemmel jutott a nyolc közé.

Ez pedig azt jelenti, hogy a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében két magyar csapat található, és a holnapi sorsoláson akár össze is párosíthatják őket.

Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő – visszavágók
Veszprém–La Rioja (spanyol) 37-3
Tj: a Veszprém, kettős győzelemmel, 68-54-es összesítéssel.
Vardar Szkopje (macedón)–Wisla Plock (lengyel) 31-20
Tj.: a Vardar Szkopje 57-52-es összesítéssel.
Tj.: a PSG, 46-43-as összesítéssel.
Lapzártánk után ért véget:Barcelona (spanyol)–Aalborg (dán) (első mérkőzés: 31-11)
Kiel (német)–Flensburg (német) (első mérkőzés: 30-21)

Szegedé a 2019-es vb

2015.03.23. 06:53
Nemcsak a vízen, hanem a zöld asztalnál is a németek előtt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CAMERON SPENCE
A Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség (ICF) igazgatótanácsa szombaton a marokkói Marrákesben tartott ülésén úgy döntött, Szegeden lesz a riói játékok után kezdődő olimpiai ciklus legfontosabb versenye, a 2019-es kvalifikációs világbajnokság.

„Kiélezett verseny volt, ezért hatalmas fegyvertény, hogy éppen az örök rivális Németországot sikerült legyőznünk” – mondta Baráth Etele, a magyar szövetség (MKKSZ) elnöke, aki maga prezentálta a pályázati anyagot. A németek legutóbb 2007-ben rendeztek olimpiai kvalifikációs világbajnokságot, szemben a magyarok 2011-es házigazdaságával.

A magyar szövetség honlapjának beszámolója szerint a csongrádi város nagyon szoros versenyben tudott győzni. Jelentkezett a rendezésre Duisburg, Moszkva és egy kanadai város is, de utóbbi kettő az erőviszonyok ismeretében az utolsó pillanatban visszalépett. Baráth szerint hihetetlen csapatmunka zajlott: az előkészületek során és Marokkóban is rengeteget segített Schmidt Gábor főtitkár, aki a 2006-os és a 2011-es világbajnokság szervezőbizottságát vezette, valamint Vékássy Bálint, aki az említett két vb versenyizgatója volt.

„A háttérben élveztük Vaskuti Istvánnak, az ICF első alelnökének támogatását is, aki nagyon sokat lobbizott az igazgatótanácson belül azért, hogy révbe érjen a magyar kandidálás. A legfontosabb, hogy ezzel a döntéssel az ICF újra elismerte, hogy Magyarország vezető nagyhatalom a gyorsasági szakágban, ez pedig a kiváló versenyzőinknek, a sok-sok ezer magyar szurkolónak, valamint a kormányzatnak köszönhető” – mondta a sportvezető.

A Magyar Közlöny február végén megírta, hogy a rendezési jog elnyerése esetén a kormány az MKKSZ-nek a vb megvalósítására már 2015-ben, 2016-ban és 2017-ben is biztosítja a szükséges forrást, konkrétan a rendezési költségekre pedig 2018-ban 160 millió forint, 2019-ben 633 millió forint állami támogatást nyújt majd. A legutóbbi szegedi világbajnokságon, 2011-ben a magyarok 6 arany-, 1 ezüst- és 3 bronzéremmel az összesített éremtáblázat második helyén végeztek, csupán egy ezüsttel lemaradva a németektől. Az idei olimpiai kvalifikációs vb-nek Milánó adhat otthont.