Publicisztika;Real Madrid;Barcelona;El Clásico;Sergio Ramos;Luiz Suarez;

2015-03-24 06:54:00

Suárez a Realba harapott

Luis Suárezről, a Barcelona csatáráról szólt a vasárnap esti El Clásico. Az uruguayi támadó parádés teljesítményt nyújtott, szinte róla szólt a Real Madrid elleni szuperrangadó. Luis Enrique, a Barca trénere azt közölte, Suárez bizonyította, hogy megéri az árát.

Mennyit fordult a világ kereke tavaly június óta, amikor a labdarúgó világbajnokságon az Uruguay-Olaszország mérkőzésen Luis Suárez nemes egyszerűséggel beleharapott az olaszok védője, Giorgio Chiellini karjába! Akkor egy csapásra Suárez vált a világ labdarúgásának gyűlölt figurájává, mémek sora született róla. Meg is kapta méltó büntetését, négy hónapra mindennemű sporttevékenységtől eltiltották (ez azért így nem igaz, mert barátságos meccseken pályára léphetett).

A Barcelona aztán július 11-én jelentette be, hogy öt éves szerződést kötött a támadóval. A katalánok lépését sokan nem tudták mire vélni. Igazolható-e erkölcsileg, hogy a valóban kivételes képességű, de nem mindig „tiszta” játékosért több mint 80 millió eurót fizessenek?

Suárez október 25-én térhetett vissza a pályára hivatalos mérkőzésen. De még milyen összecsapáson! Éppen az El Clásicón. Bár a Bacelona gólját ő készítette elő, Neymarnak ő adta a döntő passzt, a Barca 3-1-re kikapott, Suárez nem alkotott maradandót, a második félidőben lecserélték. Hónapokba telt, amíg alkalmazkodott a katalánok játékstílusához, ami persze nem könnyű, hiszen Messi és Neymar közé harmadikként beilleszkedni nem a legegyszerűbb feladat.

A Barcának az év elejéig nem is igazán ment, amiben szerepe volt Suárez gyengébb játékénak is. Amint azonban egyre jobban megtalálta helyét a csapatban, úgy játszott egyre stílusosabban Luis Enrique gárdája. S miközben január elején még Messiék válságáról értekezett a sportsajtó, mostanra már a Real zűrjeitől hangos, s a vasárnapi szuperrangadó előtt egyértelműen Neymarékat kiáltották ki a találkozó esélyesének.

A Barca is győzött ugyan 2-1-re, de akár másként is alakulhatott volna a meccs. A Real Madrid szurkolói pedig – bár ez aligha vigasztalja őket – elmondhatják: így ki lehet kapni! Az első félidő után inkább a Barcelona örülhetett az 1-1-nek: a mérkőzés elején Benzema káprázatos beadása után Ronaldo a felső lécre lőtt. Nem sokkal később azonban a Barca szerzett vezetést: Messi remekül ívelt középre a bal oldalról egy szabadrúgást, s a francia hátvéd, Mathieu védhetetlenül fejelt a hálóba.

Ez volt az első találata a Barca mezében. A 31. percben azonban remek ellentámadással egyenlített Carlo Ancelotti együttese. Modric kiugratta Benzemát, aki remek ütemben sarkalt Ronaldo elé. A portugál csillag nem is hibázott. Ez volt a 15. találata az El Clásicókon, ezzel harmadik az örökranglistán. A 40. percben Bale lőtt a hálóba, de a játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot.

A második félidőben már nagyságrendekkel veszélyesebben játszott a Barcelona, aminek az 56. percben meg is lett az eredménye: Dani Alves indította a jobbösszekötő helyén Suárezt. Az uruguayi lényegében két labdaérintésével igazolta, miért is ért nyáron, megbélyegzett labdarúgóként akkora összeget a Barcelonának: azzal, ahogy levette a labdát, illetve amint Pepe szorításában a hálóba lőtt. Világklasszis megoldás volt!

Ezután is inkább a Barcelona veszélyeztetett, jóval több helyzetet dolgoztak ki a hazaiak. Neymar például kétszer is növelhette volna az előnyt, de mindkettőt elpuskázta. A hajrában Jordi Alba és Messi is helyzetbe került, de Casillas a helyén volt. Az eredmény így már nem változott, maradt a 2-1. A győzelem mindenesetre azt jelenti, hogy a tabellán a Barcelona már négy ponttal meglépett a Realtól, s hiába nyilatkozták a meccs előtt többen: nem bajnoki döntőről van szó, hanem „egy meccs a sok közül”, felesleges ecsetelni, micsoda lelki pluszt ad egy az El Clásicón aratott győzelem.

A mérkőzés után Luis Enrique is elsősorban Suárezt méltatta. „Nagyszerűen játszott. Olyan találatot ért el, amilyenre csak nagyon kevesen képesek” – hangoztatta. A Barcelona edzője nem akart a bajnoki címről beszélni. „Sok meccs vár még ránk, és bárki veszíthet pontokat” – hangoztatta.

A mérkőzés előtt híre ment, hogy Ancelottit menesztették volna, ha a Real nagyarányú vereségbe rohant volna bele. Ez a veszély nem fenyegetett ugyan, de a királyi gárda újabb veresége azt jelzi, hogy Ronaldóék még nem tudtak kikecmeregni a válságból. Ancelotti szerint mindkét csapat remek produkciót mutatott be. „A második gólig nagyon jók voltunk” – közölte, hozzátéve, hogy az utolsó fél óra azonban nem az övék volt. „Nem tudtunk válaszolni a Barcelona kontráira. Kifutottunk az ötletekből” – közölte.

Ők mondták

Marcelo (Real Madrid): „Nagyon nehéz elfogadni a vereséget, de harcolunk tovább. A mérkőzés egyes szakaszaiban jobbak voltunk. Kielemezzük, mit csináltunk rosszul, s megpróbáljuk kijavítani a hibákat.”

Ivan Rakitic (Barcelona): „Nagyon változatos találkozó volt, s úgy érzem, megérdemelten nyertünk. Mielőtt egyenlített volna a Real, elhúzhattunk volna 2-0-ra, de hát ez is hozzátartozik a labdarúgás szépségéhez. Továbbra is keményen dolgozunk.”

Sergio Ramos (Real Madrid): „Nagyon szomorúak vagyunk amiatt, hogy nem tudtuk értékesíteni az első félidőben kialakított helyzeteinket. Tény, hogy a Barcelona vezeti a bajnokságot, de csak négy pont az előnye.”