A közvélemény továbbra is csak találgatja, hogy Tarsoly Csaba és családja, a Quaestor-csoport eddigi tulajdonosaival szemben miért nem foganatosítottak még mindig intézkedést a nyomozati és ügyészi szervek. Ezt konkrétan nem hiányolta Orbán Viktor kormányfő, ám mint a Fidesz elnöke is határozott hangon szólalt meg a közszolgálati televízióban a 100 milliárd forintos nagyságrendű, fiktív kötvénykibocsátás kapcsán: "A brókerek visszaéltek a pénzügyi hatalmukkal, a károsultak száma pedig meglehetősen nagy, ezért nincs vesztegetni való idő, meg kell hozni azokat az intézkedéseket, amelyekkel meg lehet óvni a "kimenekítéstől" a kártalanítás alapjául szolgáló vagyontárgyakat" - mondta a kormányfő.
Szavaiból kitetszik, hogy bár határozott elképzelése nincs arról, hogy Tarsoly Csaba fiktív kötvénykibocsátását hogyan minősítse, az azonban látszik, hogy a pénzember kezét kezdik elengedni a kormányzati körök, de mint elvbarátjukat ideig-óráig szeretnék megóvni a felelősségre vonás alól, ám senki sem tudja, hogy ez a furcsa kettős játszma még meddig folytatható.
Fidesznek a kormány által is támogatott javaslata éppen azt célozza - folytatta a miniszterelnök -, hogy ez ne fordulhasson elő, és azonnal vonják be egy vagyonalapba ezeket a vagyontárgyakat, ideértve "a hatalmukkal visszaélő" brókerek, felügyelőbizottsági tagok, könyvvizsgálók, valamint más hibázók, felelősök magánvagyonát is. E vagyonalapból kártalanítanák azokat, akiknek eltűnt a pénze "ebben az évtizedes korrupciós visszaélésben" - mondta. Orbán Viktor szavai - vélik a szakemberek -, jogászhoz méltatlanok, ugyanis itt a csalás vélelmezett esete fordul elő, viszont korrupcióról szó sincs.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője be is terjesztette törvényjavaslatát a brókerbotrányokkal összefüggésben. A törvény "A brókerbotrányok áldozatainak kártérítését szolgáló vagyon biztonságba helyezéséről" címet viseli, amiből kiderül, hogy az aktuálpolitika mozgatta. A törvényjavaslat célja, hogy a brókerbotrányban érintett cégek cégcsoportjai, a csaló brókerek, valamint a vállalatok vezetői, tulajdonosai, felügyelőbizottsági tagjai és egyes könnyvizsgálói ne tudják elrejteni vagyonukat, illetve felelősséget vállaljanak az általuk okozott károkért - olvasható a Rogán Antal, Gulyás Gergely és Tuzson Bence törvényjavaslatának általános indoklásában.
A kormánypárti képviselők ebben a büntetőeljárásról szóló törvényt és a bírósági végrehajtásról szóló törvényt is módosítanák. Az előterjesztés alapján azokat a szerződéseket is felül kell vizsgálni, amelyek a csalássorozat kirobbanása és feltárása óta köttettek - akár magánvagyon, akár céges vagyon tekintetében. Amennyiben a bíróság úgy ítéli meg, hogy egy szerződés a vagyon átmentését szolgálta, a szóban forgó vagyont is zár alá lehet venni. Annak érdekében, hogy a zárolt vagyon a kártérítést szolgálja, állami vagyonfelügyelő kirendelése szükséges. A zár alá vételt az ügyész kezdeményezi a törvényjavaslatban felsorolt esetekben és bíróság rendelheti el - olvasható a javaslat általános indoklásában. A zárolt vagyont minden esetben a brókerbotrányok áldozatainak kártérítésére kell fordítani -mondja ki a tervezet. A kárértéket minimum 50 millió forintban jelölik meg, és mivel a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazzák, ez visszamenőleges hatályt jelent. Feltehetően a zárolt vagyonból kívánják a miniszterelnök által említett vagyonalapot létrehozni.
A Fidesz célja, hogy a törvényjavaslatot jövő kedden megszavazhassa a Ház. Ezért házszabálytól eltérést javasolnak, amelynek elfogadásához kérik az ellenzék támogatását – mondta Rogán Antal, aki úgy fogalmazott, reméli, az ellenzéki képviselők közül senki nem áll majd "a csaló brókerek pártjára." Hozzátette azt is, olyan törvényt szeretnének alkotni, amely mindenféle szempontból kiállja az alkotmányosság próbáját.
A szocialisták is a Quaestor vagyonának azonnali zárolása mellett teszik le a voksot, Gőgös Zoltán, a párt elnökhelyettese hétfőn erről úgy nyilatkozott, hogy ha ez nem történne meg, akkor nem lesz anyagi fedezet a károsultak polgári jogi igényeinek kielégítésére még akkor sem, amennyiben a bíróság büntetőjogi felelősséget állapít meg. A politikus arra a Blikkben megjelent sajtóhírre reagált, miszerint állítólag teherautókra pakolták Tarsoly Csaba Quaestor-tulajdonos budai házának berendezését, majd mindenki távozott az épületből.
A szocialisták egyébként a pártirodáikban interneteléréssel és a büntetőfeljelentéshez szükséges nyomtatványokkal segítik az érintetteket, lehetőség van egy ügyvéd által készített minta kitöltésére, a feljelentést hivatalosan be lehet adni az ügyészségre is. Gőgös Zoltán pertársaság alapítását kezdeményezte az ügyben.
A 444.hu szerint új vezetése is lett a cégnek: március 16-tól az új vezérigazgató Orgován Béla, tápiósági lakos. Róla nem sok mindent lehet megtudni. Tarsoly Csaba, a felesége és az apja is távozott ezen a napon eddigi központi Quaestor-cég, a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. éléről. A tulajdonosi viszonyok változása a Hvg.hu szerint a kötvényesek kisemmizését eredményezheti. A Külgazdasági és Külügyminisztérium egyes intézményeinek pénze is bennragadhatott a Quaestornál - az Index információi szerint. A társaság többségi részvénycsomagja Tarsoly és felesége kezéből a Quaestor Hrurira Kft.-hez került, míg a fennmaradó részt továbbra is egy liechtensteini cég, az Insula Management Establishment birtokolja - írja a Népszabadság. A Hrurira volt az a cég, amely a Quaestor-csoport kötvénykibocsátásait intézte – legutóbb 60 milliárd forint értékben engedélyezetten,míg további 150 milliárd forint értékben fiktív, nem létező kötvényeket dobott piacra a gyanú szerint.
A Quaestor Csoport fő tulajdonosa mindemellett hétfőn arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a sajtóban megjelent hírekkel ellentétben sem a cégtől, sem az országból nem távozott, és ez nem is áll szándékában, valamint továbbra is személyesen vesz részt a reorganizációs munkában a cég székhelyén. Tarsoly Csaba közleménye szerint a cégcsoport egyetlen cégéből sem történt vagyonkimentés.