A nívós irodalmi kitüntetésre idén hetvenhét hazai kortárs szépirodalmi művet terjesztettek fel a kiadók, a díj odaítéléséről szakmai zsűri döntött. A magánalapítású elismerést és a díjazással járó hárommillió forintos jutalmat Péterfy Gergely József Attila-díjas írónak ítélték, a bejelentést az Aegon Biztosító budapesti székházában tartották. A szerzőt a Kalligram kiadónál tavaly megjelent Kitömött barbár című regényéért díjazták.
A lebilincselő regény a magyar nyelvújítás vezéralakjának, Kazinczy Ferencnek és a Nigériából egzotikumként Európába hurcolt színesbőrű férfinek, Angelo Solimannak a különös barátságát dolgozza fel. Az évek során egyre nagyobb társadalmi szerephez jutó Soliman és a magyar író-költő egy szabadkőműves páholyban ismerkedett meg a 18. század második felében, ezt követően jó baráti kapcsolat alakult ki közöttük.
A mű figyelemfelkeltő címe, a Kitömött barbár a főszereplő bizarr utóéletére vonatkozó utalás: Soliman 1796-ban bekövetkezett halála után nem temették el a holttestét, hanem megnyúzták, maradványait pedig egy múzeumban, a kuriózumok részlegén állították ki. A könyv megírása – részben az alapos kutatómunka miatt – mintegy tíz évet ölelt fel Péterfy számára. A 48 éves szerző lapunk megkeresésére elmondta, hogy maximálisan meglepte az elismerés, mert nem látott reális esélyt arra, hogy őt tüntessék ki.
Hozzátette, számára mindig nagyon érdekesek azok a találkozások, amelyek során a szakmán kívüli olvasóközönséggel cserélhet eszmét. „Állandóan megkérdezik tőlem az olvasók, hogy mégis, hogyan alakulhatott ki ez a furcsa barátság Kazinczy és a fekete bőrű Angelo között. Sokan nem tudják, hogy szabadkőművesek voltak, de a végkifejlett morbidsága is felcsigázza a kedélyeket. Nagyon sok minden írói fantázia műve ebben a könyvben, viszont akár hiszik, akár nem, az események megtörténtek” – árulta el Péterfy.
Az Aegon Művészeti Díj átadását a Katona József Színházban tartják április 8-án.