kajak-kenu;Baráth Etele;olimpiai kvalifikációs világbajnokság;

2015-03-26 06:53:00

Egy szavazaton múlt

Magyarország mindig élen járt a kajak-kenuban. A sportág újabb sikert könyvelhetett el szombaton, ugyanis Szeged nyerte el a 2019-es olimpiai kvalifikációs világbajnokságot. Ennek apropóján lapunk megkereste Baráth Etelét, a hazai szövetség elnökét, hogy engedjen betekintést a kulisszák mögé.

- Öt nap telt el azóta, hogy kiderült, Szeged rendezi a 2019-es olimpiai kvalifikációs világbajnokságot. Elkezdődött már a munka?

- Azért 2019 még messze van, de a munka már fél éve elkezdődött. Pontos felmérés készült arról, hogy milyen pályák lesznek, hol és milyen lehetőségek állnak rendelkezésünkre, mekkora létszámmal számolhatunk. A legfontosabb pedig az volt, hogy olyan költségvetést dolgozzunk ki, ami 2019-re előrevetíti, hogy a résztvevők számához illeszkedően mennyi szállodánk van, azokba milyen áron lehet szállást foglalni. A közlekedés is fontos volt, hiszen nem mindegy, mennyi idő alatt lehet eljutni a pályához. Továbbá, meg kellett néznünk, milyen étkezési feltételeket tudunk biztosítani, milyen informatikai rendszert kell továbbfejleszteni. Elindult egy nagyon komoly munka az utánpótlás-fejlesztés szempontjából is. Egyszóval rengeteg előkészület előzte meg azt, hogy mi beadtuk a pályázatunkat a 2019-es olimpiai kvalifikációs világbajnokság megrendezésére.

- Egyetlen szavazattal előztük meg az ősi rivális Németországot. Min múlott az az egy pont?

- Úgy gondolom, mi pozícionálisan jóval erősebbek voltunk, mint amit az eredmény mutat. A hétvégén európai választások lesznek a kajak-kenu szövetségben, és nagyon sok taktika volt az egyes tagok szavazata mögött. Összességében a siker azon múlott, hogy az egész világon a Magyar Kajak-Kenu Szövetség a legjobb szervező. A hazai közönség részvétele is sokat számított az elbírálásnál. No meg, a kiváló eredményeink.

Négy év múlva ismét a világ legjobbjai versenyeznek a Maty-éren

Négy év múlva ismét a világ legjobbjai versenyeznek a Maty-éren

- Ha már a közönség szóba került. Az aranyesőn kívül készülnek meglepetésekkel?

- Teljesen természetes. A verseny közben is, de inkább előtte és utána kiegészítő eseményeket tartunk. Egy része kulturális, a másik része pedig a sportágunk népszerűsítését szolgálja. Egy példával élve, szünetekben tizenévesek versenyeit mutatjuk be. De kajakpóló mérkőzést is láthat a publikum, amely egy olyan labdajáték, amelyben csapatonként 5-5 játékos méri össze erejét speciális, erre a sportágra kifejlesztett kajakban ülve. A kapu egy kosárpalánk méretű, a víz felett 2m-re elhelyezkedő keret. A mérkőzést az a csapat nyeri, amely több gólt szerez.

- A szövetség mindig is arra törekedett, hogy minél többen látogassanak ki egy-egy eseményre. Ennek fontos lépcsőfoka az olcsó és megfizethető jegyár. Most is hasonlóra számíthat a közönség?

- A pontos jegyárakat egyelőre nem lehet tudni, mert 2019 még messze van. De általában – épp azért, mert kapunk állami támogatást a szervezéshez – úgy próbáljuk megoldani, hogy a szurkolóknak vagy ne kelljen fizetniük, vagy csak minimális összegbe kerüljön a belépőjegy. Ennek is köszönhetően ötvenezer nézőre számítunk.

- A szegedi pálya olyan világszínvonalú, hogy akár holnap tudnánk rendezni egy világbajnokságot. Milyen fejlesztések lesznek 2019-re?

- Lépésről-lépésre haladunk. A legfontosabb az informatikai rendszer fejlesztése. A televíziós közvetítések újításában hazánk az éllovas. Nálunk valósult meg először az úgynevezett „go cam”, az a kamera, ami együtt megy a versenyzőkkel, így még élvezhetőbb a közvetítés. Továbbá mi vezettük be elsőként a „fly cam”-et, ami föntről mutatja az eseményt. A következő újításunk olyan kamera lesz, ami pályánként mutatja, hogy melyik versenyző hol tart. További fejlesztés lesz, hogy a pálya túlsó oldalán, ahol eddig a reklámoknak volt a helye, nézők lesznek. Az az elképzelésünk, hogy olyan legyen a nézőtér, mint a stadionokban, így a hangulat is sokkal jobb lesz.

- Nagyságrendileg mennyibe kerül majd a világbajnokság megrendezése?

- A költségvetést ketté kell bontani. Az egyik része a szervezés, ez nagyságrendileg 500-800 millió forint körül mozog, de azt hozzá kell tennem, hogy veszteségesen még nem rendeztünk versenyt. A nyereséget pedig visszafordítjuk a pálya fejlesztésére. A másik része a költségvetésnek az infrastruktúra építése. Ebből a szempontból, ami újítás lesz Szegeden, hogy eddig a versenyzőket sátrakban helyezték el a pálya mellett, most építettebb környezetbe szeretnénk bevinni a sportolókat. Egy ilyen szintű világesemény kiváló megszervezésében 600-700 ember vesz részt.

- Negyedik alkalommal rendezünk vb-t. A mostani már rutinmunkának számít?

- Határozottan nem. Évről-évre nő a részvevő országoknak a száma, és ezáltal a versenyzők létszáma is. A 2019-es vb-re 100 országgal, és 1000 versenyzővel kalkulálunk. Ennyi ember fogadása teljesen más, mint az 1998-as vb-jé, ahol összesen 550-600 versenyző vett részt. A mostani esemény teljesen más logisztikát kíván. Arról nem is beszélve, hogy immár a parasportolók világbajnokságát is megrendezik, ami a teljes feltételrendszert változtatja meg. Ilyen jellegű rutinunk tehát nincs, viszont olyan kiváló kollégáink vannak, akik a szállástól elkezdve, a közlekedésen át, az egészségügyi szolgáltatásokig már megtapasztalták, hogyan kell sikeres házigazdának lenni.

- Az augusztusi milánói vb-t, rendezői szemmel nézik majd?

- Természetesen. Nagyon jó kapcsolatunk van Milánóval, sok dolgot szoktunk egymástól átvenni. Nemrég tárgyaltam az elnökükkel, és mondta, hogy már szinte teljesen felkészültek a vb-re. Az olasz városban a legnagyobb problémát az étkeztetés okozza. Megfelelő kalóriatartalmú, ugyanakkor biztonságos ételeket kell készíteniük. Lévén, hogy az összes földrészről érkeznek sportolók, a legkülönfélébb szokásokat figyelembe kell venniük, nem lehet egyfajta ételt felszolgálni.

- Augusztus már a kvótaszerzésről szól. Már Milánóban meglehet az összes kvóta?

- Magyarország nem mehet úgy ki egy kvalifikációs világbajnokságra, hogy ne szerezze meg az összes kvótát, de abban, hogy ez össze is jön, nem lehetünk biztosak. A kvótaszerzésnek az a nehézsége, hogy egy vb-n 29 szám van, az olimpián viszont csak 12. Tehát, az igazán nagy versenyzők, csak erre a tucatnyi számra fókuszálnak, ezért a verseny sokkal nagyobb, mint egy átlagos vb-n. Ami még fontos, hogy az olimpián nagyon kis létszám vehet részt. Egy példával élve, Milánóban a férfi kajak négyesben Európából hat kvótát osztanak, és nincs pótkvalifikáció. A londoni ötkarikás játékok előtt, a címvédő és a világbajnok is kiesett, mert a legjobb hat közé nem tudott bejutni. Tehát, ez egy iszonyatosan kemény küzdelem lesz, ezért ha véletlenül nem sikerül minden számban kvótát szereznünk ne lincseljenek meg.

- Hány érmet remél Milánóban?

- Az olasz városban, éppen azért, mert a kvóta a fontos, engedményeket kell tennünk. Például a kajak párosban a harmadik hely többet ér, mint az egyesben aratott diadal, mert a páros két helyet jelent. A jó versenyzőknek úgy kell összeülni, hogy minél több kvalifikációs helyet szerezzenek. Ez egy komoly taktikai csata. Storcz Botond vezetőedzőnek és a szakmai stábnak az a legnehezebb feladata, hogy egyrészt a hazai közönségnek bizonyítani kell, hogy jók vagyunk, másrészt előre kell tekintenünk az olimpiára, hogy ott még jobbak legyünk.

- 498 nap múlva olimpia. Hasonlóan sikeres ötkarikás játékokra számít, mint az eddigiek?

- Egyértelmű. Minimum két olimpiai bajnokkal számolok, de remélem ennél több lesz. De ismerve a világ fejlődését, főleg a távolabbi országok, mint Új-Zéland, vagy Kanada, őrült erővel jönnek fel, így nagyon nehéz olimpiának nézünk elébe.

Névjegy
Név: Baráth Etele
Születési év/hely: 1942. 01. 28./Budapest
Politikai karrierje: 1989 és 1990 között a Közlekedési, Hírközlési és Építésügyi Minisztérium államtitkára, majd 1992-ig a világkiállítás kormánybiztosa. 2002-ben újra egyéni mandátumot szerzett, a Miniszterelnöki Hivatalban a Nemzeti Fejlesztési Terv és EU-támogatások Hivatalát vezető politikai államtitkár. 2004-ben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök októberben az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszterré nevezte ki, posztját a ciklus végéig megtartotta.
Sportvezető-karrier: A Magyar Kajak-Kenu Szövetséget 1995 óta irányítja. 1998-ban a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség elnökségi tagjává választották. A Magyar Olimpiai Bizottság tagja volt, 1997-ben elnökségi tag lett, majd 2000 és 2002 között a bizottság alelnöke volt, 2004-ig a gazdasági bizottság vezetőjeként dolgozott.