Számtalan példa bizonyítja, hogy egy jól működő kormányt nem lehet leváltani. A kormányváltáshoz viszont nem elegendőek a kormány hibái. Arra van szükség, hogy a választók többsége számára nyilvánvaló legyen: az ellenzék eredményesebben és igazságosabban irányítaná az országot. Több ember számára biztosítana jobb életet, mint a hivatalban lévő kormány.
2010-ben a FIDESZ-KDNP koalíció azért tudott fölényes győzelmet aratni, mert a nyolc év szocialista kormányainak hibáit a ténylegesnél sokkal súlyosabbnak tüntette fel, a 2008-09-es pénzügyi és gazdasági világválság hatásait hamis propagandával a szocialista kormányok alkalmatlanságának tudta beállítani. Az MSZP a 2010-es kampányban ezt nem volt képes a tényekre alapozva megcáfolni és nem tudta meggyőzően bemutatni a Fidesz-KDNP kormányzás veszélyeit. A választók többsége Orbán Viktorban látta a megoldást.
Az MSZP a súlyos vereség ellenére talpra állt. 2012 nyarán a közvélemény-kutatások szerint támogatottsága már csak egy százalékkal maradt el a kormányzó pártokétól. A nyári tisztújító kongresszuson lezajlott személycserék, az erőltetett és túlzott fiatalítás, az ismeretlen és teljesítmény nélkül vezető pozícióba kerültek nagy száma miatt az MSZP nem tudta az ellenzék választási sikeréhez szükséges két feltételt teljesíteni. Nem tudta kemény, szakmailag megalapozott és közérthető kritikával feltárni az Orbán-kormány által okozott súlyos károkat és nem tudott a kormány politikájával szemben szakmailag hiteles,vonzó alternatívát bemutatni. A választásra jogosultak alig több, mint egynegyedének támogatásával, a leadott szavazatok kevesebb, mint felével Orbán Viktor kormánya újból kétharmados parlamenti többséghez jutott. Ebben természetesen szerepet játszott a demokratikus pártok közötti rivalizálás, ami tovább csökkentette irántuk a választók bizalmát. Az Orbán kormánnyal elégedetlenek közül sokan inkább otthon maradtak mert nem hittek abban, hogy az ellenzéki pártok képesek lennének eredményesen kormányozni.
A vereség okainak elemzése, tanulságainak levonása hónapokon át halasztódott, majd végül lényegében el is maradt. Az elmúlt hónapokban valószínűleg ezért születtek téves válaszok. Az összefogást gyengítő versengésből egyesek azt a következtetést vonták le, hogy 2018-ban egyedül kell legyőznünk Orbán Viktor kormányát, még pedig markáns, radikális baloldali programmal. Ezek a jelszavak gyakorlatilag reménytelenné tennék a 2018-as kormányváltást.
Az elmúlt közel egy év alatt az Orbán kormány a korábbinál is súlyosabb hibák, bűnök sorozatát követte el a gazdaságpolitikában, a szociálpolitikában, az egészségügyben, a társadalompolitika más területein és a sokak számára érdektelennek tűnő, ám a valóságban mindenkit érintő külpolitikában is. A Fidesz egymillió szavazót veszített el, megingott a hit Orbán Viktorban, a párton belül korábban soha nem tapasztalható ellentétek, viták bontakoztak ki. A Fidesz elvesztett támogatóinak nagy többsége azonban nem a mi táborunkat erősítette, hanem főleg a Jobbikét, jelentős részük pedig a bizonytalanokét. Ez érthető módon tovább csökkentette az MSZP tagjainak és támogatóinak amúgy is megtépázott önbizalmát.
Az elmúlt szombaton azonban az MSZP Országos Választmányának ülésén felcsillant a remény. Megjelentek az Orbán kormány szakmailag hiteles és közérthető kritikájának, valamint a vonzó, szakmailag megalapozott és mindenki számára érthető szocialista alternatíva első elemei. Tóbiás József, a párt elnöke összefoglalta a „brókerbotrány” néven elhíresült Quaestor ügy szégyenletes, a sokak által okkal maffia államnak nevezett Orbán rendszer természetét bemutató fordulatait és összefüggéseit. Az ügyben tanúsított kormányzati magatartás minden eddiginél egyértelműbben bizonyította a hatalom felelőtlenségét és gátlástalanságát. A pártelnök javaslatára a választmány cselekvési programot hagyott jóvá az MSZP országgyűlési képviselő csoportja számára, amely már ezen a héten konkrét formát ölt. Korózs Lajos, az Országgyűlés szociális bizottságának szocialista alelnöke pedig a legtöbb embert érintő szociális problémák megoldására irányuló országgyűlési határozati javaslatot terjesztett elő. Ha a kétharmados többség ezt megszavazná, az kedvező fordulatot hozna több millió nehezen élő ember számára. Mivel azonban ez nem felel meg Orbán Viktor és a Fidesz-hez kötődő oligarchák céljainak, ez nem valószínű. Akkor viszont a következő hetekben a javaslatok egyenként kerülnek majd beterjesztésre. Ebből világosan látszik majd a szocialisták baloldali értékrendje és a Fidesz-KDNP koalíció politikája közötti alapvető különbség.
Félreértés ne legyen, az MSZP Országos Választmánya nem kormányprogramot fogadott el, ennek nem most van az ideje. De a kormány eddigi legsúlyosabb bűnének és a társadalom nagy többségét sújtó szociális problémáknak a kezelésére olyan kezdeményezést tett, amely elnyerheti más demokratikus pártok és számos civil szervezet támogatását is. Kemény kritikát és vonzó alternatívát vázolt fel, ami az ellenzéki politika sikerének a két legfontosabb feltétele.