infláció;növekedés;

2015-04-09 07:25:00

Még mínuszos, de nő az infláció

Megtorpant az ipar, a vártnál gyorsabban emelkedik az infláció a tegnap közölt KSH adatok alapján és vitára késztető kiskereskedelmi forgalmi értékek is napvilágot láttak. A külkereskedelmi jó adatokat mindenki elfogadta.

A márciusi infláció mutató gyorsabban emelkedett, mint azt az elemzők várták. Előző hónapban -1 százalékon állt a "pénzjavulás" mutatója, a mostani adatra vonatkozó piaci várakozások konszenzusa -0,8 százalék volt, ehelyett -0,6 százalékot mért a KSH. Az élelmiszerek éves árindexe kilépett a negatív tartományból, érezhető a drágulás és a ruházkodási cikkek esetében is ehhez hasonló a helyzet. Az üzemanyagok is érezhetően drágultak. Még a tartós fogyasztási cikkeknél is felfelé mozdult az évek óta negatív árindex, ami a forint erősödése mellett jelzés lehet arra, hogy a lakossági fogyasztás élénkülése lassan elkezd hatni az árakra. A jegybank megkezdett kamatcsökkentési ciklusát azonban nem különösebben befolyásolják az inflációs adatok a Portfolio.hu véleménye szerint.

Az inflációval ellentétben a kiskereskedelmi adatokban csak csekély emelkedés figyelhető meg. Az előző év azonos időszakához képest 2015 februárjában a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 6,2 százalékkal nőtt. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára felhívta a figyelme arra, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium a közelmúltban számolt be arról, hogy az online pénztárgépek bevezetésének köszönhetően az érintett kereskedelmi ágazatokból körülbelül 200 milliárd forinttal több adó folyt be a közkasszába. Ennek jelentős része a kiskereskedelemből érkezhetett – mutatott rá. Miután az online pénztárgépek hatása a tavalyi év során hónapról hónapra erősödött, egyre nagyobb bázisszámhoz fogjuk hasonlítani az idei növekedést, így előreláthatóan a következő hónapokban mérsékeltebb bővülésről fog számot adni a statisztikai hivatal – tette hozzá.

Az ipari termelés adatai szintén nem ígérnek nagyon sok jót: a termelés volumene ugyanis 2015 februárjában 5,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg havi összehasonlításban 0,3 százalékkal csökkent. Januárhoz hasonlóan továbbra is a járműgyártás húzta a termelést, sőt ezen a területen az előző havinál erősebb növekedés volt februárban – mondta Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kőolaj-feldolgozásban jelentős termeléscsökkenést regisztráltak, tekintettel arra, hogy a korábbi hónapokban nagy készletfelhalmozás volt, és most ezen készletekből értékesítettek. Az év második felében pedig a tavalyi alacsony bázis miatt kissé élénkülhet az ipari termelés dinamikája.

Az utóbbiakkal ellentétben a külkereskedelem még mindig jól teljesít: 900 millió fölött van a februári külkertöbblet. Az importot a háztartások fogyasztása húzza, az olcsó olaj pedig az exportot pörgeti. A 2015. februári export euróban számított értéke 7,4, az importé 6,3 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva.