Bioritmus;Publicisztika;vércukorszint;króm;

- Króm, a jóbarát

A vércukorszint stabilizálása nemcsak a cukorbetegségben szenvedőknek, hanem mindenkinek nagyon fontos egészsége szempontjából. Szabályozásában számos tényező játszik szerepet, ezek egyike a króm. A króm olyan fontos nyomelem, mely különféle élelmiszerekben fordul elő, s mely az inzulin által elősegíti a cukormolekuláknak a véráramból a sejtekbe való bejuttatását, ahol a cukor aztán energiává alakul át. A szerves króm jótékony hatással bír a zsíranyagcserére és természetes módon csökkentheti a koleszterinszintet is.

Egymillió magyar életét keserítheti meg

Ma Magyarországon minden 4. embert veszélyeztet a diabétesz. A cukorbetegek túlnyomó többsége a 2-es típusú diabétesztől szenved, amely jellemzően az egészségtelen életmód miatt alakul ki. Egészséges táplálkozással, a testsúly optimális szinten tartásával és rendszeres mozgással ez a típus 90 százalékban megelőzhető. Az egészségügyi előrejelzések szerint azonban a helytelen életmód miatt a következő évtizedben megduplázódhat az ismert cukorbetegek száma Magyarországon, ami azt jelenti, hogy 2025-re több mint egymillió embert kezelnek majd diabétesszel. A cukorbetegség hatására számos olyan szövődmény alakulhat ki, amely a beteg egész életét megkeseríti.

Tévhitek a cukorbetegséggel kapcsolatban

Túl sok édesség fogyasztása cukorbetegséghez vezet. - A cukorbetegség kialakulása nem az elfogyasztott cukor mennyiségével van összefüggésben. Az 1-es típusú diabéteszt a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejtek pusztulása okozza, amely nincs kapcsolatban a cukorfogyasztással. A 2-es típusú diabétesz akkor alakul ki, ha a szervezetben nem képes megfelelő hatást kifejteni a termelődött inzulin. A 2-es típusú cukorbetegségre való hajlam a legtöbb esetben genetikailag öröklődik. Rendszeres testmozgással és megfelelően megtervezett és betartott étrend mellett mértékletesen az édesség fogyasztása is megengedett.

A cukorbetegség fertőző. 

A cukorbetegség nem fertőző. - A cukorbetegség endokrin (a belső elválasztású mirigyrendszerrel összefüggő) betegség, amely a hasnyálmirigyben lévő bétasejtek által termelt inzulin mennyiségi problémája miatt alakul ki. Ha egy családon belül már volt cukorbeteg, akkor nagyobb valószínűséggel alakul ki hajlam.

Egy cukorbeteg soha nem ehet cukrot, édességet.

Mivel a cukorbetegség az egész szervezet működésére hatással van, ezért az ellenőrzött – nem csak cukor formájában történő – szénhidrát-bevitel a diabétesz kezelésének kritikus része. -  A cukorbetegek ehetnek édességet, de a cukortartalmú ételeket nagyon körültekintően kell beépíteniük a diétába, összhangban a gyógyszeres kezeléssel és a testmozgással. Ezek szigorú és rendszeres betartásával a normált megközelítő vércukorszint érhető el, amellyel hosszútávon elkerülhetők a szövődmények.

Ha a cukorbeteg vércukor-eredményei jók és jól érzi magát, akkor nem kell kontrollra járnia.

A magas vagy az alacsony vércukorszintnek nincsenek mindig kísérő tünetei. - A rendszeres mérés az egyetlen módja annak, hogy figyelemmel kísérjük vércukorszintünket. A diabétesz komoly betegség. A megfelelő diéta, a gyógyszeres kezelés betartása, valamint a testmozgás szükségesek, de a rendszeres orvosi ellenőrzés is elengedhetetlen.

A cukorbetegek érzik, ha vércukor-szintjük magas vagy alacsony.

Mérés nélkül senki nem tudja megállapítani, hogy mennyi a vércukra. - Egy cukorbeteg észlelhet fizikai tüneteket (rendkívüli szomjúság, gyengeség, ájulás stb), ha a vércukorszint túl magas vagy túl alacsony. Vannak olyanok, akiknél nincsenek tünetek. Előfordul, hogy a magas vagy alacsony vércukorszint okozta tünetek gyakran nagyon hasonlóak, ezért nehéz eldönteni, hogy mit jelentenek.

Vannak, akiknél a magas vércukorszint normális, és náluk ez nem a cukorbetegség jele.

A magas vércukorszint soha nem normális. - Bizonyos állapotok és bizonyos kezelések hatására átmenetileg megemelkedhet a vércukorszint a nem cukorbetegeknél is, de a normál értéknél magasabb vércukor, vagy a vizeletben lévő cukor esetében feltétlenül orvoshoz kell fordulni.

Létezik enyhe cukorbetegség.

Enyhe cukorbetegség nincs, valaki vagy cukorbeteg vagy nem.- Akár 1-es, akár 2-es típusú diabéteszről legyen is szó, rendszeres orvosi ellenőrzés és tudatosan megtervezett életmód szükséges.

Ha a családban senki nem volt cukorbeteg, akkor mi sem leszünk azok.

A cukorbetegségre való hajlam családon belül öröklődhet, ami azt jelenti, hogy bizonyos embereknél nagyobb a kialakulás valószínűsége. - Azonban rengeteg olyan cukorbeteg van, akinek a családjában korábban nem fordult elő a betegség. A testsúly és az életmód az a két tényező, amely a leginkább hozzájárul a cukorbetegség kialakulásához.

A cukorbetegséget nehéz karbantartani.

A diabétesz egy jelenleg még nem gyógyítható anyagcsere rendellenesség, de ha a beteg megfelelő diétát tart, rendszeresen végez testmozgást és betartja az orvosi előírásokat, akkor a betegség kiválóan karbantartható. Ezzel megelőzhetőek, csökkenthetők a diabétesz okozta súlyos szövődmények megelőzhetők.

Inzulinnal gyógyítható a cukorbetegség.

A diabétesz sajnos nem gyógyítható. - Az inzulin segíti a betegséggel való együttélést, de nem gyógyítja meg azt. Az inzulin segít a szervezetnek az energiatermeléshez szükséges glükóz felhasználásában, ezáltal lehetővé teszi a megfelelő szintű vércukor kialakítását, de nem szünteti meg a háttérben húzódó okokat.

Nagyobb inzulinszükséglet a betegség rosszabbodását jelenti.

A vércukor szintjét több tényező is befolyásolja: diéta, testmozgás, napszak stb. Emiatt az inzulin mennyiségét folyamatosan változtatni kell annak érdekében, hogy a lehető legoptimálisabb szinten maradjon. A helyes inzulinadagolásban mindig kérjük kezelőorvosunk véleményét!

A gyerekek kinőhetik a cukorbetegséget.

A gyerekek soha nem növik ki a cukorbetegséget. Az 1-es típusú diabétesz esetében a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjei elpusztulnak, így a szervezetben nem képződik több inzulin. Az 1-es típusú cukorbeteg gyerekeknek minden esetben inzulinpótlásra van szükségük. A 2-es típusú cukorbeteg gyerekeknél a pubertáskor után javulás állhat be vércukorszintjüknél, azonban valószínű, hogy mindig hajlamosak lesznek a magas vércukorszintre, ha nem mozognak eleget vagy ha elhíznak.

Forrás: cukorbetegsegek.hu