demonstráció;károsult;tüntetés;brókerbotrány;Quaestor;

2015-04-11 16:42:00

Quaestor-tüntetés: újra zúgott az Orbán takarodj! (Videó)

Civilek és az ellenzéki pártok is tartottak szombaton demonstrációt a Quaestor-károsultakért a fővárosban. A brókercég Báthory utcai irodája elé szervezett civil demonstráció célja az volt, hogy felhívják a kormányzat és társadalom figyelmét a károsultak súlyos problémájára és követeléseire. Utána a demonstrálók csatlakoztak a 17 órakor kezdődő megmozdulásra, amit az ellenzéki pártok közösen szerveztek, s melynek célja a civilekhez hasonlóan az volt, hogy kiálljanak a Quaestor-károsultak mellett. A demonstráción több százan jelentek meg, a tömeg a Börtönbe!, "Fidesz-Fizess!" mellett a korábbi tüntetésekhez hasonlóan újra skandálta az Orbán takarodj! jelmondatot.

Előrehozott választást!

Kerék-Bárczy Szabolcs, a Demokratikus Koalíció elnökségi tagja megfogalmazása szerint a Quaestor vezetője csak egy ócska kis stróman a kormányban ülő igazi gengszterekhez és a főgengszterhez képest, aki csak a "csókosait" értesítette. "Előrehozott választás kell!" - követelte az ellenzéki szónok. 

Bodnár Zoltán, a Magyar Liberális Párt szakpolitikusa arra mutatott rá, hogy a mohó Fidesz-állam mindent bekebelezett, mégsem látta, amikor egy "baráti" cég 150 milliárdot lopott el a kisemberektől. A liberális gazdaságpolitikus elmondta: a piacgazdaságban a nagyobb kockázattal nagyobb veszteség is járhat, de a Quaestor-ügyben szerinte nem erről van szó, hanem bűnös felelőtlenségről, ezért lemondásra szólította fel a kormányt.

MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Tordai Bence, a Párbeszéd Magyarországért szóvivője szerint a jelenlegi rendszer úgy működik, hogy az oligarchák ellopják a kisemberek pénzét. Egy normális országban az ilyenek már börtönben lennének - tette hozzá az ellenzéki szónok, megjegyezve, hogy Romániában a korrupciós ügyek miatt már több tucatnyi magas rangú állami tisztviselőt tartóztattak le.

"Mocskos Fidesz!" - skandálta a tömeg

Lukács Zoltán, az MSZP frakcióvezető-helyettese  is felszólalt a tüntetésen, ő a kormányt vádolta a rokkantak, a szolgálati nyugdíjasok, a korkedvezményes nyugdíjasok nevében. Emellett a szocialista politikus az MSZP ötletére hívta fel a figyelmet, mi szerint menjenek el az emberek lakóhelyük fideszes képviselőihez, mondják el a problémáikat és vegyék fel videóra, mit válaszolnak. Lukács szerint a Quaestor-károsultakat az MNB alapítványainak pénzéből kellene kártalanítani.  Lukács Zoltán azt mondta: "Nem felejtünk! Mindenért fizetni fognak!" A tömeg erre azt skandálta: "Börtönbe! Mocskos Fidesz!" A szocialista politikus ezt követően arról beszélt, hogy a normális életet kell megteremteni Magyarországon.

Börtönbe!

A demonstrációt szervező pártok képviselőinek felszólalásai közben a tömeg a Börtönbe, börtönbe! jelszót skandálta. Az ATV tudósítója szerint azért csúszott az öt órai kezdés, mert a szervezők megvárták, amíg a civil tüntetésen részt vevők is átértek a Quaestor-irodától az örökmécsesig. A tüntetők a civil demonstrációhoz hasonlóan itt is teljes kártalanítást és magyarázatot követeltek, hogy mi vezetett ehhez a helyzethez.

Pad: ha dühös vagyok, megered a nyelvem

A tapolcai választás MSZP-s és DK-s jelöltje azt mondta, nem jó szónok, de ha dühös, megered a nyelve. Szerinte ugyanis a kormány nem védi meg az embereket, sorra veszi a különféle mutyikat, itt megemlítette a trafik-, a föld-, és a tőzsdemutyit. Mikor megkérdezte a tömeget, adtunk-e felhatalmazást erre, hangos nem volt a jelenlévők válasza. Pad szerint az Orbán-kormány nem akarja meghallani az emberek "búját-baját". A törvénytelenségek melegágya, hogy a haverok bennfentes információkat kapnak, lopnak.

"Nem boltokat kell bezárni, hanem kormányzati tisztviselőket" - szögezte le Pad Ferenc, aki szerint a kormány eljátszotta az emberek bizalmát. Az ellenzéki szónok ezután a választok segítségét kérte a vasárnapi választáson. Pad megemlítette a tapolcai kórház ügyét, amit a veszprémi uszodához hasonlított, mint üres ígéret. Szerinte a választóknak csak abban szabad hinni, ami a kezükben van. "Aki a jobboldalra szavaz, az a korrupcióra szavaz!" - mondta.

Pad Ferenc is felszólalt a tüntetésen. FOTÓ: Vajda József/Népszava

Pad Ferenc is felszólalt a tüntetésen. FOTÓ: Vajda József/Népszava

Orbán takarodjon!

Az első felszólaló egy 58 éves bányász volt, aki elmondta, hogy Orbán Viktornak mennie kell, mert a kormány kisemmizi a munkásokat. Ő azzal fordult a kisbefektetőkhöz, hogy nem ők a hibásak, más pedig arról beszélt az emelvényről, hogy a 30 milliós kártérítés kevés, csak a teljes kártérítés fogadható el. A második felszólaló egy legelő nélkül maradt juhász volt, akinek többször is elutasították a földpályázatát. Úgy fogalmazott: "a birka maradjon, Orbán takarodjon". A harmadik Quaestor-károsult a kormány és a felügyeleti szervek felelősségét hangsúlyozta. A demonstráción több felszólaló is hangsúlyozta, hogy kártalanítási igényüket nem a befektetési kockázatra, hanem a befektetési csalásra alapozzák.

Zúg az Orbán takarodj

A demonstrálók újra elkezdték skandálni az "Orbán takarodj!" jelmondatot.

Költészet napi megemlékezés

A demonstráció körülbelül 17:20-kor kezdődött a himnusz eléneklésével, majd megemlékeztek a költészet napjáról is. Eddig három károsult mondta el a történetét a 17 órakor kezdődő tüntetésen.

Több százan lehetnek

Az ellenzéki pártok tüntetésén az örökmécsesnél több százan gyűltek össze, a demonstrációra időközben megérkeztek a körülbelül száz méterre lévő Báthory utcai iroda előtt tüntetők is, ők körülbelül 150-en lehetnek. 

FOTÓ: Vajda József/Népszava

FOTÓ: Vajda József/Népszava

Független vizsgálatot!

Himmer Éva, a civil tüntetés szervezőinek egyike a demonstráció végén követeléseik között említett egy olyan független, külföldi szakértőkből álló vizsgálatot, amely a kormány, a jegybank és az ügyészség felelősségét is kivizsgálja a Quaestor-ügyben.

"Quaestorbánia"

A tüntetés felszólalói többször hangsúlyozták, hogy rendezvényük pártoktól független. A tömegben többen tartottak táblákat, amelyek közül sok a teljes kártalanítást követelte, de olvasható volt több olyan felirat is, amely a kormányt támadta, például a "Quaestorbánia" szóképpel.

Teljes kártalanítást!

Kálmán-Pikó István, a károsultak egyikeként felszólalva azt mondta, a kárt a pénzügyi felügyeleti szerv, vagyis az MNB okozta azzal, hogy elmulasztotta a brókercégek valódi vizsgálatát. Kiemelte, nem a kormány által bejelentett módon, a Beva útján követelnek kártérítést, hanem közigazgatási jogkörben okozott kár miatt. "Ebben pedig nincs 30 millió forintos limit" - fogalmazott. Kálmán-Pikó István hangsúlyozta, azért sem értenek egyet a kabinet elképzeléseivel, mert az névértéken oldaná meg a kártalanítást. Ebben az esetben ugyanis nem egyenlő feltételekkel történik majd a kártalanítás, a kamatozó kötvények tulajdonosai ugyanis elvesztik az utóbbi évek kamatát, míg a diszkont kötvényekkel rendelkezőknek előre kifizetik majd a több év múlva esedékes kamatot - fejtette ki.

Összeállításunk a következő oldalon folytatódik!