DK;KEHI;ETO Park;

2015-04-15 15:51:00

DK: a Kehi 2012-ben leállította az ETO Park-hitel vizsgálatát

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) 2012 márciusában leállította a győri ETO Park beruházáshoz a Quaestornak nyújtott hitel vizsgálatát.

A DK szóvivője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján bemutatott egy dokumentumot a Kehi-vizsgálat elrendeléséről, amely azt is tartalmazta, milyen ütemezéssel végzi el a vizsgálatot a hivatal. Mint mondta, az ellenőrzést 2011 júliusa és szeptembere között tervezték, majd a helyszíni ellenőrzést 2011 szeptemberében-októberében végezték volna, végül az jelentéstervezetet 2011. október 31-ig kellett volna elkészíteni.

Gréczy Zsolt bemutatott egy másik dokumentumot is, amelyben Urbán Zoltánt, az MFB akkori vezérigazgató-helyettesét a Kehi arról tájékoztatja 2012 márciusában, hogy a hivatal felfüggesztette a hitelnyújtás vizsgálatát. Gréczy Zsolt kérdésre válaszolva nem tudta megmondani, a Kehi részéről ki írta alá a dokumentumot, és azt nem kívánta közölni, honnan származik a levél, azt mondta, számára a dokumentumok hitelesnek tűnnek. A levél fejlécén az volt olvasható: Kormányzati Ellenőrzési Hivatal Elnök.

Egyeztetésre várakozó ügyfelek a Quaestor Értékpapír Zrt. Károly körúti irodája előtt 2015. április 15-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Egyeztetésre várakozó ügyfelek a Quaestor Értékpapír Zrt. Károly körúti irodája előtt 2015. április 15-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A DK-s politikus szerint bűncselekmények elfedéséről van szó, és a párt azt szeretné megtudni: ki és miért állította le a vizsgálatot. Milyen érdekeket szolgált Tarsoly Csaba megmentése? - tette fel a kérdést Gréczy, hozzátéve, hogy szerinte a kormány "legtetején" kell keresni azt, aki leállította a Kehi vizsgálatát. Utalt arra is, hogy sajtóhírek szerint nem találják az MFB 2011-es feljelentését, amelyben több bűncselekmény gyanúját fogalmazták meg a Quaestor ETO Park beruházásával kapcsolatban. Gréczy Zsolt szerint egy mindent átszövő maffia képe rajzolódik ki, amely családi kapcsolatokon alapul: a Quaestor-vezér titkárával jár a legfőbb ügyész lánya, a legfőbb ügyész felesége annál a jegybanknál dolgozik, amely jóváhagyta a fiktív kötvényeket, míg a Buda-Cash letartóztatott vezetője egy KDNP-s képviselő lányával került magánéleti kapcsolatba.

A Népszabadság szerdai számában azt írta, hogy "az Orbán-kormány két akkori minisztere is sejthette", valami nagyon nincs rendben a cég körül. A cikk szerint az MFB tulajdonosi jogait gyakorló Fellegi Tamás fejlesztési miniszter kezdeményezésére Navracsics Tibor igazságügyi miniszter vizsgálatra utasította a Kehit. Végül utóbbi tett feljelentést, melynek nyomán hűtlen kezelés és tartozás fedezetének elvonása miatt állítólag hat büntetőeljárás indult. A szóban forgó, nem nevesített ügyekben a hivatal szerint összesen 47 milliárd forint kár érte az MFB-t - jegyezte meg a lap. A Népszabadság megkeresésére viszont a rendőrség és a Fővárosi Főügyészség részéről is egybehangzóan azt közölték, hogy ilyen ügyben nem nyomoznak.

Cáfol a  Kehi 
Mint írják, a hivatal az eltelt időszakban folyamatosan tájékozódott arról is, hogy az adós cég a hitelt törleszti-e, hozzátéve, hogy a társaság a fizetést idén februárban szüntette be, ezért a Kehi – a vagyoni hátrány bekövetkezésére tekintettel – az ügyben feljelentést tett.
A közlemény szerint a 2010-es kormányváltást követően az MFB négy korábbi hitelügyletét – az adonyi Magtárház, a szolnoki papírgyár, a győri stadionrekonstrukció és a Rác Fürdő beruházások finanszírozását – vizsgálta a Kehi. Az ellenőrzéseket az MFB felett tulajdonosi jogokat gyakorló nemzeti fejlesztési miniszter kezdeményezésére a Kehi felett irányítást gyakorló közigazgatási és igazságügyi miniszter rendelte el.
Az ügyben a hivatal azt állapította meg, hogy az MFB korábbi vezetése a törvényi előírások és belső szabályzatok megsértésével úgy nyújtott hitelt, hogy a jövőbeni törlesztés már a kihelyezéskor eleve kérdéses volt, megfelelő biztosítékokat pedig a bank nem kötött ki.  
E szabálytalanságokra, illetve kockázatokra a bank döntés-előkészítő szervezeti egységei előzetesen felhívták a vezetés figyelmét, ennek ellenére a bank igazgatósága - a bankszakmai érveket figyelmen kívül hagyva - a hitelek kihelyezése mellett döntött - írják.