rendőrség;Hitler-túra;

- Engedték a Hitler-túrát

Húsz-huszonöt fős részvétellel emlékezett meg Adolf Hitler születésnapjáról szombaton egy neonáci szervezet. A "Vértesalja Gyermekei" nevű Facebook-csoport Csókakőre szervezett túráján a rendőrség is jelen volt, ám közlésük szerint nem tapasztaltak jogsértést.

A túra meghívóján a szervezet logójában azonban a Munkáspárt 2006 elnöke szerint egyértelműen nyilaskereszt látható, ami kimerítheti az önkényuralmi jelkép használatát, ezért Vajnai Attila bejelentést is tett a rendőrségen. Arra is hivatkozott, hogy 2013-ban egy hasonló bejelentés alapján a pécsi rendőrség megakadályozott egy Hitler-emléktúrát, és a résztvevőket előállították. Most viszont nem történt ilyen: már csak azért sem, mert mint a Fejér megyei rendőr-főkapitányság az Origo megkeresésére közölte, a rendezvény nem tartozott a gyülekezési törvény hatálya alá, megakadályozni sem lehetett. Csakhogy -, mint Vajnai közölte - az "emléktúra" csak ürügy a szélsőséges politikai felvonulás megtartására, márpedig a jelenleg is hatályos 1947-es párizsi békeszerződésben Magyarország is vállalta, hogy nem engedi fasiszta jellegű szervezetek működését.

A Párbeszéd Magyarország arra is emlékeztetett: Csókakő Fidesz-KDNP-s polgármestere az ország első köztéri Horthy-szobrának felállításával már korábban is szorosan együttműködött "a Hitler-imádó mozgalommal". A Vértesalja Gyermekei eseményét a Jobbikkal jó kapcsolatot ápoló Betyársereg is meghirdette, mondván: egy "nemzeti szervezet által rendezett, sportcentrikus természetjárásról" hírt kell közreadjanak. Bár a Jobbik elnöke rendre próbál elhatárolódni a "vadhajtásoktól", az MSZP emlékeztetett: Vona Gábor korábban azt mondta a Betyársereg tagjairól, büszke rájuk. De a szervezet is gratulált a párt tapolcai "történelmi sikeréhez", tehát az együttműködés töretlen.

Hallgatói és oktatói fórumot tartanak ma az ELTE lágymányosi campusán a nemzetközi szakok szakok tervezett megszüntetése miatt. Újabb diák-tiltakozáshullám veheti kezdetét, hiszen a kormány tervei alapján, s főként bizonyos szakok megszűnésével több egyetemen is a társadalomtudományi karok léte kerül veszélybe.