Napokon belül levelet küld Lázár János, a Miniszterelnökség irányítója az Európai Bizottság regionális támogatásokért felelős főigazgatójának, Walter Deffaának, mert a kormány szerint Brüsszelnek újra kell gondolnia, hogy Gyurcsány Ferenc cégét, az Altus Zrt.-t bízta meg a következő uniós fejlesztési ciklus tervezési dokumentumainak elemzésével.
Korábban Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára tette fel a kérdést, hogy a politikai függetlenséget hirdető bizottság hogyan adhat hálapénzt Gyurcsány Ferencnek. Csepreghy elmondta, hogy Lázár személyesen is tudatni fogja Deffaával a kormány aggodalmait, amikor májusban Brüsszelben találkoznak.
Egy kormányzati politikus a lapnak azt mondta, mégis bizarr, hogy Gyurcsány cége nyerte az uniós tendert, mivel eddig csak külföldi munkái voltak, most viszont minden, a hazai fejlesztéspolitikai rendszerrel összefüggő papírt láthat. A békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum nyílt levelet írt a bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek, követelve, hogy az Altust zárják ki a magyar tervek ellenőrzéséből. A megbízás ellen a Fidesz és a Jobbik is tiltakozott.
Ahogy arról a Népszava is beszámolt: az Európai Bizottság Gyurcsány Ferenc cégére, az Altusra bízta a magyar fejlesztéspolitika ellenőrzését. A Miniszterelnökség vasárnap azt kérte az Európai Bizottságtól, gondolja újra a döntését, amire Gyurcsány Ferenc közleményében úgy reagált, hogy a tulajdonában álló cég, az Altus Zrt. egy 11 nemzetközi céget tömörítő konzorcium vezetőjeként nyílt, nemzetközi megbízást nyert arra, hogy mind a 28 európai uniós tagországban elemezze és értékelje a 2014 utáni időszak tervezési programjait és dokumentumait. "Megjegyzem, vejek, politikai vazallusok, lekötelezett polgármesterek nem segítik, hogy képesek vagyunk nemzetközi versenyben az Orbán-kormány ellenszele közepette is dolgozni az Európai Uniónak" - fogalmazott közleményében Gyurcsány Ferenc, aki azt is megjegyezte, hogy a gazdaságfejlesztési operatív program kifizetései felfüggesztésének semmi köze az Altus Zrt. európai uniós megbízásához.
Dobrev Klára, korábban, 2014. szeptemberében a HVG-nek azt nyilatkozta, hogy a cég 2010 óta foglalkozik fejlesztéspolitikai tanácsadással. Azóta dolgoztak Bulgáriában, Albániában, Szerbiában, Koszovóban, és Montenegróban is. Az EU-val 2013 óta végeznek közös munkát.