A közlés szerint a gyakorlattal bemutatnak egy elképzelt esetet, amikor egy lakóépületre zuhant utasszállító repülőgép roncsai közt a mentőkutyák a tűzoltók - ez esetben a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltó egységei - segítségére sietnek a túlélők felkutatásában.
A mentőkutyák világnapján rendezett mentőkutyás gyakorlaton azt mutatták be, hogyan kutatják a túlélőket az állatok egy lakóépületre zuhant utasszállító repülőgép roncsai között. MTI Fotó: Lakatos Péter
A bemutató témaválasztása nem véletlen, hiszen az elmúlt években több repülőgép-katasztrófánál is szükség volt a mentőkutyák szimatára. A magyar mentőkutyák évente több száz esetben hozzájárulnak az eltűnt, romok alatt rekedt emberek felkutatásához, és sokszor a rendőrség munkáját is megkönnyítik egy-egy bűnügyben. A bemutatón részt vesz a világ legjobb mentőkutyái közé néhány napja beválasztott Drazsé, a nyolcéves fekete labrador retri és Aqua, a csapatvilágbajnok belga juhászkutya.
A Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat nyolcéves Drazsé nevű labradora a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat közös mentési gyakorlatán Szentendrén 2015. április 26-án. MTI Fotó: Lakatos Péter
A mentőkutyák világnapját a Nemzetközi Mentőkutyás Szövetség kezdeményezésére 2008 óta április utolsó vasárnapján tartják. A szövetség mintegy 40 ország, köztük Magyarország több mint száz mentőkutyás egységét tömöríti. A mentőkutyák jelenleg is nélkülözhetetlenek katasztrófahelyzetekben vagy eltűnt emberek keresésekor, hiszen a négylábúak szaglása 200 ezerszer jobb az emberénél.