Szabályozzák törvényben, hogy kinek járnak az egyes szociális ellátások, ismét tegyék kötelezővé a lakhatási támogatást, a hét éve azonos összegű, jelenleg 28 500 forintos öregségi nyugdíjminimumot pedig emeljék fel 40 ezer forintra, aminek következtében mindenkori öregségi nyugdíjhoz kötött gyes összege is emelkedne. Frakciótársával, Bangóné Borbély Ildikóval egyebek mellett ezt javasolja a parlamentnek a szocialista Korózs Lajos. Az Országgyűlés népjóléti bizottságának MSZP-s alelnöke tíz paragrafusból álló törvényjavaslatot nyújtott be önálló képviselői indítványként, mert véleménye szerint drámai a szociális helyzet Magyarországon.
Azt kívánják elérni, hogy járási szinten alkossanak egységes rendeletet a lakhatási támogatásra, a jelenlegi négyzetméterenként 450 forintos összeget emeljék 600 forintra és az összeget az állam finanszírozza a költségvetésből. Javasolták azt is, hogy a települési támogatás szabályozása továbbra is önkormányzati feladat legyen, de egy bizonyos összegnél kevesebbet ne határozhassanak meg a települések. Ma ugyanis a szegény önkormányzatok olyan alacsony jövedelemhatárhoz köthetik a segítséget, amilyenhez akarják. A március 1-jén életbe lépett új szociális rendszerben már nincs adósságkezelési szolgáltatás, ami szintén sokakat hoz nehéz helyzetbe. Korózs azt szeretné, ha ezt visszaállítanák, sőt kötelezővé tennék az önkormányzatok számára. A bizottsági alelnök szerint lazítani kellene azon a szabályon, hogy egy családban csak egyetlen ember kaphat foglalkozást helyettesítő támogatást, mert ebből három, négy, vagy öt ember "csak éhen halni tud". Azt szerinte már a Fidesz is elismeri, hogy 2675 család ezért képtelen megélni.
"A szegény emberek legfeketébb vasárnapja következik. Megszűnik a méltányosságból adható ápolási díj, a méltányossági közgyógyellátás, a rendszeres szociális segély, a lakásfenntartási támogatás, az adósságkezelési szolgáltatás, jelenlegi formájában az önkormányzati segély, a rendkívüli gyermekvédelmi és a temetési segély, szeptember elsejétől pedig az óvodáztatási támogatás is. Mindez emberek százezreit hozza méltatlan helyzetbe, ami a Fideszt nem érdekli". Erről még február 28-án beszélt a Népszavának a szocialista képviselő arra utalva, hogy március 1-jével átalakult a szociális segélyezés rendszere. Akkor is arra hívta fel a figyelmet, hogy ma Magyarországon mintegy 3 millió 340 ezren élnek szegénységben és társadalmi kirekesztettségben, de ha a létminimum környékén tengődőket is ideszámoljuk, akkor a négymilliót is meghaladja ez a szám, ami az év végére ötmillióra is emelkedhet.
Az elmúlt évtizedekben a rászorulók számára volt szociális étkeztetés, házi segítségnyújtás, családsegítés, falu és tanya gondnoki szolgálat, segély, a támogatások javát azonban a Fidesz elvette. Korózs most lapunknak azt mondta, már az elmúlt két hónap megmutatta: a kormánypárt a gyengécske szociális hálót is széttépte Magyarországon. Tavaly 870 ezer család kapott önkormányzati segélyt, 499 ezer családnak jutott lakhatási támogatás, jelenleg az önkormányzatok jóindulatán, no meg a pénzügyi lehetőségein múlik, kik kaphatnak valamilyen segítséget.
A kormány rendre azt állítja, hogy zökkenőmentes volt az átállás, a települések saját rendeleteket alkottak, amelyben meghatározzák, kik milyen támogatásra jogosultak. A Fidesz szerint ugyanis a rendszer átalakításának az volt a célja, hogy csak a valóban rászorulók kapjanak segítséget, a segélyekkel ne lehessen visszaélni. Korózs viszont úgy tudja, hogy máig egyáltalán nem mindenhol alkották meg a szociális rendeletet, és mert a kormány a problémák kezelését "odalökte" az önkormányzatoknak, ezért csaknem háromezer rendelet született, amely a szociális ellátásokat szabályozza, ami elfogadhatatlan jogértelmezési katyvaszt eredményez. A fideszesek arról sem beszélnek szívesen, hogy 40-45 milliárdos "lyuk tátong" a szociális rendszerben. Tavaly ugyanis több mint 99 milliárdot fordítottak Magyarországon pénzbeli segélyezésre, márciustól viszont csak 25 milliárd forint van erre a célra. Az önkormányzatok emellett az idén összesen 34 milliárd forintra pályázhatnak, hogy támogatni tudják a rászorulókat, de ez így is jóval kevesebb a korábbinál. Korózs szerint a kormánypárt meg fogja fontolni a javaslatokat, mert érzik, milyen súlyos a szociális helyzet az országban.
Csakhogy a Fidesz-frakció szerint "teljesen mindegy, miket ígérget Korózs Lajos a nyugdíjasoknak", mert ha rajta és az MSZP-n múlik, ma már nyugdíjuk sem lenne az időseknek. A kormánypárti képviselő-csoport közleménye nyomán aligha lehet arra számítani, hogy fontolóra vennék a szocialista javaslatokat.