oktatás;költözés;Rippl-Rónai;Raoul Wallenberg Szakközépiskola;

FOTÓ: Tóth Gergő

- A Rippl-Rónai utcába költözik a Wallenberg iskola

A VI. kerületi Rippl-Rónai József utcába költözik a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola a VIII. kerületi Ludovika térről - közölte Halász József, a fővárosi szakképzési osztály vezetője az Országgyűlés kulturális bizottságának ülésén. A végső döntést az ügyben Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hozza meg, várhatóan május végén.

Halász József tájékoztatása szerint a korábban is iskolaként működő, két tornacsarnokos, korábban 1200 diáknak helyet adó épület felújítással alkalmassá tehető a működésre. Közölte, a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola nem szűnik meg, "egyben marad", csak a székhelye változik meg a jelenlegi javaslat szerint.

Elmondta, az új székhely keresésnél három fővárosi tulajdonú ingatlan jött komolyan szóba, a Rippl-Rónai József utcai mellett egy Gyáli úti és egy Hernád utcai korábbi iskolaépület. Közölte: az épület jelenleg alkalmatlan iskolai célra, de korábban a főváros készített kiviteli terveket a felújításra, és ezeket szerinte aktualizálni lehet.

Sipos Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) köznevelésért felelős helyettes államtitkára azt mondta, egyértelmű céljuk, hogy az iskola együtt tudjon maradni, ne sérüljön az oktatás színvonala, a diákok ellátása, "az iskola hangulata".
Arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg az intézményátszervezések ügyében döntés-előkészítő szakaszban vannak, a végső döntést Balog Zoltán miniszter május végén hozza meg. Emlékeztetett, a miniszter korábban személyesen egyeztetett az intézmény képviselőivel, és ennek alapján arról tud beszámolni: megállapodtak abban, hogy az intézményt "új helyszínen, új székhelyen egybetartva" új fenntartó fogja átszervezni. Jelezte, az intézmény július 1-jétől a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól (Klik) a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal fenntartásába kerül, és már az új fenntartó feladata lesz az átköltöztetés. Hozzátette: ennek céldátumáról még tartanak az egyeztetések. A helyettes államtitkár úgy fogalmazott, megnyugtató módon rendeződik a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola ügye.

Várszegi-Subosits Dóra, a Klik osztályvezetője a XV. kerületi Neptun utcai általános iskola átszervezési terveiről adott tájékoztatást. (Ennek az iskolának az ügye is döntés-előkészítési szakaszban van, a végső döntést szintén a miniszter hozza majd meg.) Emlékeztetett arra, az iskola bezárását már 2005-ben „mérlegelte” az akkori önkormányzat a komoly létszámcsökkenés miatt, és 2013-ban is - miután a Klik átvette az intézményt - kaptak jelzést az önkormányzattól arra, hogy „célszerűnek tartanák átgondolni” az iskola bezárását. Az önkormányzattal több körben lefolytatott egyeztetések után javasolta a tankerületi igazgató a bezárást, illetve az osztályok áthelyezését a kerületi - 62 százalékos kihasználtságú - Kontyfa utcai iskolába. Azt mondta, megértik, hogy a szülők nem örülnek a változtatásnak, de az önkormányzattól folyamatosan jelzéseket kapnak arra, hogy ebben a formában nem tartják célszerűnek a további működtetést.

Hoffmann Rózsa (KDNP) bizottsági alelnök, korábbi köznevelési államtitkár is kritikával illette az iskolaátszervezéseket, azt mondta, az előkészítését korábban el kellett volna kezdeni. A Neptun utcai iskolára utalva arról beszélt, azt mindenkinek meg kellene értenie, hogy a csökkenő létszám miatt átszervezésre van szükség egy negyvenszázalékos kihasználtságú intézményben, de szerinte már évekkel korábban tudatosítani kellett volna az érintettekben, hogy átalakulás várható. A képviselő kommunikációs hibákról beszélt és arról, hogy a humanitárius szempontokat sutba dobó eljárások idézték elő a tüntetéseket.

Kunhalmi Ágnes (MSZP) alelnök azt mondta, a szakmai hibák mellett az átszervezésekben az a 2010 óta dívó mögöttes politikai kultúra jelenik meg, amelynek a lényege, hogy „ha valamit eldönt a Fidesz, azt mindenkinek a torkán, ha akarja, ha nem, le fogja nyomni”. A Neptun utcai iskolával kapcsolatban feltette a kérdést: mi a helyzet a korábban felmerült magyar-kínai kéttannyelvű iskolával, lehet-e annak az elképzelésnek köze az átszervezéshez?

Dúró Dóra (Jobbik), a bizottság elnöke szerint a Raoul Wallenberg iskola ügyében politikai döntés született a Nemzeti Közszolgálati Egyetem terjeszkedése miatt. Azt is mondta, nem tartja indokoltnak, hogy az iskolának ki kell költöznie egy 2003-ban felújított épületből, amelyet most majd ismét fel kell újítani. Az elnök a szerinte előkészítetlen átszervezéssel összefüggésben az emberiesség teljes hiányáról beszélt mindkét iskola esetében.

Ikotity István (LMP) bizottsági alelnök a napirendi pont után sajtótájékoztatót tartott, amelyen részben megismételte az ülésen kifejtett álláspontját: a Neptun utcai iskola ügyében „politikai hátterű tevékenységről”, „ingatlanmutyiról van szó”, ami elfogadhatatlan. Hozzátette: szerinte emögött egy fideszes képviselő áll. Azt is mondta, az iskolamegszüntetéseket nagyon alapos előkészítésnek kellett volna megelőznie még ha indokolt lenne, akkor is. Továbbra sem tudni, kié a politikai felelősség, mert abban csak „egymásra mutogatás történik”, és az ülésen a Kliktől sem kaptak egyértelmű választ arra, ki indította el a Neptun utcai iskola átszervezését. Hozzátette: bíznak abban, hogy a miniszter megengedi majd az intézmény további működését.

Várszegi-Subosits Dóra a kínai-magyar iskolával kapcsolatos felvetésre azt mondta, nem a Klik, hanem a működtető feladata lesz eldönteni, hogy miként akarja majd hasznosítani az ingatlant.

Az LMP szerint a kormánypártok a dolgozó emberek helyett az offshore ügyeskedők oldalára álltak.