Szlovákiában nyílt titok, hogy Ficóhoz közel áll Juraj Siroky vállalkozó, aki hogy, hogy nem, rendszeresen nyert el közbeszerzéseket. Ebben semmi meglepő sincs, hiszen Siroky állítólag „értékes tanácsaival” segítette a kormányfő munkáját. A vállalkozó cégének, a Váhostavnak szinte el sem kellett indulnia a közbeszerzési eljárásokon, végül úgyis a cég kapta a megrendeléseket.
Az 1993-ban alakult vállalat tényleg nem akármilyen közbeszerzéseket nyert el, nevéhez fűződik a Liptói víztározó, vagy éppen a bősi vízierőmű fejlesztése is. A Váhostav legutóbb tavaly augusztusban nyert el újabb jövedelmező állami megbízást: a pozsonyi vár felújítási munkálatait bízta rá a kormány.
A Váhostav nevű cég autópályákat is épített, csakhogy akadt egy kis bökkenő. A vállalat tönkrement. Bár a közbeszerzésért járó pénzt megkapta, az alvállalkozókat már nem tudta kifizetni. Körülbelül 100 millió eurós összegről van szó.
Fico mindenesetre úgy tett, mintha a Váhostav csődbe menetele teljesen magától értetődő lenne, mint mondta, a cég reorganizációja mindent megold majd, elvégre Szlovákiában már 500 cég került hasonló helyzetbe - fogalmazott. A szlovák ellenzék szerint nem kérdés, hogy a kárt a csőd legfőbb felelősének, Sirokynak kell megtérítenie, a Smer kormánypárt szerint azonban az adófizetők pénzéből kell kártalanítani az alvállalkozókat. Pedig az oligarchának azért van még mit a tejbe aprítania.
A Novy Cas című lap derítette ki, hogy Siroky eladni készül egy bahamai ingatlanját, amely egészen káprázatos luxusvilla. A 929 négyzetméter alapterületű ingatlanhoz 5 hálószoba, 8 fürdő, egy négy autó befogadására alkalmas garázs és fürdőmedence is tartozik, természetesen az óceánra néző kilátással.
Siroky nem azért kíván túladni a villán, mert megszólalt a lelkiismerete, s kártalanítani akarja azokat, akikkel szemben jelentős adósságokat halmozott fel. Mindössze arról van szó, hogy elkészült új, az eladásra kínáltnál is fényűzőbb ingatlanja, amelyhez saját partszakasz s persze jachtkikötő is tartozik a karibi országban.
Szlovákiában óriási felháborodás kíséri, ahogy a kormány menteni próbálja Sirokyt. Fico azonban tagadja, hogy bármiféle összefonódás lenne a kormány és az oligarcha között. Egy televíziós műsorban, még április közepén azt állította, „Siroký soha nem támogatta a pártunkat, semmi köze nincsen hozzá. Szlovákiában 40-60 jelentősebb vállalkozó tevékenykedik. Mindegyiket ismerem, és mindegyikükkel találkozom különféle alkalmakból” – nyilatkozta Fico, hozzáfűzve, hogy Sirokyal ugyanolyan „normális” a kapcsolata, mint a többi vállalkozóval.
A kormányfő ráadásul az ellenzékre próbálta hárítani a felelősséget. Állítása szerint ugyanis a kialakult helyzetért az előző kormány a felelős, amely 2010-ben és 2012-ben is különféle megrendelésekről szóló szerződéseket írt alá a Váhostav vállalattal. Mint fogalmazott, meg kell nézni, hogy Ján Figel akkori közlekedésügyi miniszter milyen árakat kényszerített a cégre a sztrádaépítés kapcsán. „Már akkor felhívtuk a figyelmet, hogy a cég nem lesz képes kifizetni a beszállítókat” – hangsúlyozta Fico.
A Smer mindent elkövetett azért, hogy a kereszténydemokrata Figelt állítsa be bűnbaknak, még kampányt is indított azért, hogy az ellenzéki politikust leváltsák a parlament alelnöki posztjáról. Az ügy Brüsszelben is aggodalmat keltett. Mint a SITA hírügynökség beszámolt róla, az Európai Néppárt (EPP) elnöke, Joseph Daul telefonon értesítette az Európai Parlament elnökét, Martin Schulzot a kialakult helyzetről. Utóbbi azt ígérte, telefonon fog értekezni Robert Fico miniszterelnökkel az ügy részleteiről.
A Sirokyval és cégével kapcsolatos botrány időben egybeesett egy másik sajátos üggyel, amelynek a lényege szintén az volt, hogy Fico mentőövet dobott egy oligarchának, nevezetesen az ugyancsak nem éppen grál lovagként ismert Ivan Kmotríknak.
Még 2006-2010 között hivatalban lévő Fico-kormány idején merült fel, hogy mivel Szlovákia labdarúgó válogatottja egészen elfogadhatóan szerepel a különféle nemzetközi tornákon, ezért nemzeti stadiont kellene építeni. Tény, hogy Szlovákiának nincs egyetlen valamirevaló stadionja sem, amit sokan szégyennek is tartanak az országban. Magától értetődőnek tűnt, hogy az új pályát Pozsonyban építsék fel. Igen ám, de felmerül a kérdés: ki finanszírozza? Kizárólag az állam? Vagy valamely vállalkozó?
Felmerült a lehetősége annak, hogy a Magyarországon nem túl jó hírnévnek örvendő pozsonyi Slované legyen a nemzeti pálya, már csak azért is, mert a legpatinásabb és a legtehetősebb szlovák klubról van szó. A csapat most sem szűkölködik az anyagiakban, mégha ez a teljesítményén nem is igazán látszik: idén várhatóan nem jut ki egyetlen nemzetközi viadalra sem.
A gárdát Ivan Kmotrík pénzeli, aki bár valóban sokat áldozott a szlovák focira, rengeteg kárt is okozott. 2008-ra szó szerint a semmiből építette fel az Artmedia Petrzalkát, amely a Bajnokok Ligájában is szerepelhetett, végül azonban Kmotrík ott hagyott csapot-papot, az együttes az enyészeté lett, ma már a harmadosztályban szerepel.
Kmotríknak a Slovanra fájt a foga, amit meg is vásárolt. Komoly tevei voltak a klubbal, új pályát is építeni akart az egykori Téglamezei stadion helyén, amely a nemzeti tizenegy fellegváraként is szolgálhatna. Az építkezés azonban sehol sem áll. Sőt, Kmotrík múlt héten bejelentette, eláll a stadionépítés ötletétől. Na nem azért, mert nem lenne rá pénze – állította -, hanem mert „mindenki csak akadékoskodik”. Legutóbb a pozsonyi városrész képviselői mondták fel a beruházó szerződését, az ügyészség pedig a területrendezési terv ügyében vizsgálódik.
Váratlanul azonban közbelépett a miniszterelnök. Mint a pozsonyi Új Szó fogalmazott, Robert Fico kormányfő kezébe vette az építkezés ügyét és kijelentette, az állam építi fel a nemzeti futballstadiont, melynek költségét 45 millió euróra becsülik. „27 millió euró azonnal rendelkezésre áll az építkezés elkezdéséhez, jövőre újabb összeget különít el a kormány” – mondta a kormányfő, hozzátéve, speciális csoportot hoz létre, hogy év végéig megkezdődhessen az építkezés.
„A beruházást jövő márciusra olyan állapotba szeretnénk hozni, hogy egy új kormány már ne tudja leállítani, erre a Radičová-kormány idején már volt példa” – jelentette ki Fico. A miniszterelnök szerint heteken belül a kabinet elé kerülhet az építkezés projektje, melynek kidolgozásába a Szlovák Labdarúgó-szövetséget, az oktatási minisztériumot és Pozsony önkormányzatát is be akarja vonni.
Kmotrík és a Slovan jár a legjobban. A pozsonyi kékek ugyanis jelképes összegért bérelhetnék a modern stadiont, amely otthonukul szolgálna. Mint a Paraméter.sk rámutatott, a kormányfő szerint az állam a tervezett épületegyüttesből „csak“ magát a stadion felépítését vállalja, vagyis a járulékos irodaházat és a lakásegységeket már saját költésgén a vállalkozónak kell felépíttetnie.
Fico ajánlata egyszersmind arról szól, hogy a Kmotrík járulékos projektjét, nevezetesen egy 18 emeletes, üzletekből, lakásokból és szabadidőközpontból álló épületet legfeljebb a stadion szomszédságában építtetheti föl. Ennek a beruházásnak a megvalósítására az a szerződés nyújt lehetőséget, amely szerint a vállalkozó 2058-ig bérli az építkezési telket az illetékes önkormányzattól.
Fico és az oligarchák viszonya tehát meglehetősen sajátságos. A kérdés csak az, miért olyan fontos a miniszterelnöknek a vállalkozók sorsa. Egyesek szerint a magyarázat egyszerű: túl sokat tudnak a miniszterelnök ügyeiről.