Északi-sark;Shell;

Illusztráció/Thinkstock

- Az Északi-sarknál is fúrhat a Shell

Bár még jónéhány hivatal rá kell, hogy bólintson a tervezetre, a Shell társaság túljutott a legfontosabb akadályon: az Északi-sarkvidék közelében tervezett olajfúrásokat tegnap engedélyezte az amerikai kormányzat illetékes szerve. 

A kőolaj- és földgáz-kitermelő óriáscég szándékai szerint az Alaszka és Szibéria közötti Csukcs-tenger térségében akar próbafúrásokat végrehajtani, ám mindeddig kétséges volt, hogy Washington jóváhagyja-e a projektet.

Most, hogy a szövetségi kormányzat szintjén megszületett a pozitív döntés, a brit-holland közös tulajdonban álló vállalatgigász még szembe kell, hogy nézzen a környezetvédelmi csoportok ellenállásával. Számtalan zöld szervezet, például a Greenpeace aggódik ugyanis, milyen károkat okozhatnak az arktikus régióban megkezdett munkálatok, s komoly fenntartásaikat a Shell megnyugtatónak szánt nyilatkozatai sem oszlatták el.

A környezetvédők arra figyelmeztetnek, hogy ha a kényes ökoszisztémájú területen baleset történne, az súlyosabb következményekkel járna még a BP (British Petrol) cég 2010-es, a Mexikói-öbölben történt fúrótorony-katasztrófájánál is, amely a gazdasági károk mellett hatalmas pusztítást végzett a környék állat- és növényvilágában. Sokéves pereskedés után a bíróság jelentős kártérítés fizetésére kötelezte a céget.

Visszautasítja a Fehér Ház Seymour Hersh veterán oknyomozó újságíró új verzióját Oszama bin Laden halálának körülményeiről. Hersh a London Review of Books hasábjain publikált cikkében azt állította, hogy Pakisztán – az eddig ismert verzióval ellentétben – tudott az al-Kaida Abbottabadban rejtőzött vezetője elleni amerikai kommandós akcióról.