Szerbia;Aleksandar Vucic;Edi Rama;

Nagy remények fűződnek Vucic tervezett útjához FORRÁS: SZERB HALADÓ PÁRT

- Történelmi áttörés készül a Balkánon

Hivatalos látogatásra utazik Tiranába Aleksandar Vucic szerbiai kormányfő. Nem egyszerű vizitről van szó, szerb miniszterelnök még sohasem volt hivatalos látogatáson a szomszédos országban. A politikai pályáját Seselj radikálisai között kezdő szerb politikus mára a balkáni megbékélés híve lett.

Fontos mérföldkő lesz a békén és a régió stabilitásán alapuló úton Aleksandar Vucic szerb és Edi Rama albán miniszterelnök tiranai látogatása, mondta az albán kormányfő tanácsadója, Shkelzen Maliqi azt követően, hogy tegnap Belgrádba bejelentették: május 27-én hivatalos látogatásra érkezik Albániába a szerb kormányfő.

Az albán tisztségviselő értékelése nem túlzás, hiszen ez lesz a szerbiai államvezetés első hivatalos albániai látogatása. Sőt, a korábbi jugoszláviai politikusok is távol tartották magukat az albán fővárostól. A délszláv államszövetség emblematikus vezetője, Josip Broz Tito 35 éven keresztül állt Jugoszlávia élén, de soha nem tett hivatalos látogatást a szomszédos Albániában.

A szerb-albán viszály történelmi gyökerei nyilván Koszovóba nyúlnak vissza, és nem enyhültek az egykori jugoszláv tartomány kiválása és önállósodása után sem. Szerbia ugyanis máig nem ismerte el Koszovót, az albán politikai körök pedig nem tettek le a Koszovót is magába foglaló Nagy-Albánia álmáról. Mindezt terhelik a Koszovóban és Szerbiában kialakult helyi szerb-albán ellentétek.

Az első lépés a megbékélés útján tavaly november 10-én megtörtént, amikor, kétszeres halasztás után, Edi Rama albán miniszterelnök látogatott el Belgrádba, ahol 68 éve nem járt albán vezető. Rama útjának első halasztása a szerbiai előrehozott választások miatt történt, a második viszont a botrányba fulladt labdarúgó mérkőzés miatt. Maga a látogatás sem volt zökkenőmentes, a két kormányfő nyilvános vitába bonyolódott Koszovó miatt a közös sajtótájékoztatón, azóta is több, szerb tiltakozást kiváltó momentum került sorra.

Mindezek ellenére Vucic viszonozza Rama belgrádi útját. „Amennyiben hat vagy hét hónap alatt sikerült korrigálni azt, amit az egész elmúlt század elmulasztott, az nagy dolog nem csak az albán–szerb viszony, hanem az egész régió számára” – vonta le a következtetést az albán kormányfő már említett tanácsadója. Szerb lapok szerint a tiranai találkozón várhatóan a kényes kérdések is terítékre kerülnek, de a tárgyalások központjában az albániai Durres kikötőváros és a dél-szerbiai Nis közötti autópálya kiépítése áll majd.

Hogy a megbékélési folyamat, bár akadozva, de elindult, bizonyítja az is, hogy idén február 5-én megtartották meg a szerb és albán tisztségviselők 23 év utáni első kétoldalú találkozóját Tiranában. Szerb lapok már a novemberi Rama vizet tető alá hozását úgy értékelték – nyilvánvaló bizonyítéka annak, hogy a Balkánon enyhülnek az ellentétek, ami az európai integráció szempontjából is kedvező fordulatot hozhat.

A szerb-albán viszony legújabb próbakövei
- 2014. október 14. Félbeszakadt a szerb-albán EB-selejtező labdarúgó-mérkőzés, mert dulakodás tört ki a két csapat játékosai között, miután valaki az albán dísztribünről egy Nagy-Albániát ábrázoló zászlót vivő mini drónt irányított a pálya fölé. Belgrád provokációról beszélt, az egyik gyanúsított az albán miniszterelnök testvére, Olsi Rama volt.-2014. november 10:
- Edi Ramát a belgrádi repülőtéren nem várták albán zászlóval- Edi Rama a belgrádi sajtótájékoztatón azt javasolta Szerbiának, hogy „fogadja el a realitásokat” Koszovóval kapcsolatban. Vucic provokációnak nevezte a megfogalmazást, és megismételte a szerb kormánynak azt az álláspontját, miszerint „Koszovó Szerbia része", amit az alkotmány is rögzít.
- Ezután Tomislav Nikolic szerb államfő nem fogadta Ramát, de a Szerbia déli részén élő albánok saját miniszterelnökükként köszöntötték.- Vucic a botrányba fulladt közös sajtótájékoztató végén nem nyújtott kezet Ramának.
- 2015 . január – Belrád tiltakozó jegyzéket küld Tiranának, amiért a szilveszteri ünnepségek közepette Nagy-Albániát ábrázoló zászlót vetítettek ki a miniszterelnöki rezidencia falára- Áprilisban újabb belgrádi tiltakozás történt, miután Rama azt mondta: Albánia és Koszovó egyesülése elkerülhetetlen és megkérdőjelezhetetlen.



Negyvenöt halálos áldozata és 13 sebesültje volt a tegnapi pakisztáni merényletnek, a szíriai Homszban 48 személy vesztette életét, százan megsebesültek. Iraki légicsapás végzett az Iszlám Állam második számú vezetőjével.