Alkotmánybíróság;kártérítés;brókerbotrány;Quaestor;

2015-05-16 07:27:00

Az Ab elé kerülhet a Quastor-kártérítés

A Quaestor kártalanítási törvény és Quaestor Kárrendezési Alap miatt az OTP már beadta a keresetét a bírósághoz a fiktív kötvényekkel kapcsolatban, és a bank azt tervezi, hogy az Alkotmánybírósághoz (Ab) is fordul. A legnagyobb magyar bank meggyőződése, hogy az alapba történő befizetés alkotmányos jogokat sért - jelentették be tegnap a tőzsdei cég negyedéves számainak ismertetésekor.

A banknak az nem tetszik, hogy a Buda-Cashtől és a Hungária Értékpapírtól eltérően a kormány a Quaestornál valamiért szinte teljes kártalanítást rendelt el a többi iparági szereplő pénzéből. Korábban a Keler vezetője és Bankszövetség is felszólalt a quaestorosok kiemelt kárpótlása ellen.

A tiltakozás ellenére május 6-ától a károsultak beadhatják kártérítési igényüket, ám sokan máig nem értik, hogy a kötvényekkel kapcsolatos kárrendezési igénybejelentésüket miért kell a Quaestor Értékpapír Zrt. felszámolójának, a Pénzügyi Stabilitási Felszámoló Nonprofit Kft.-nek is beadniuk, és miért nem elég csak a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjához (QKKA) eljuttatniuk. A károsultaknak a felszámolási eljárásban a Pénzügyi Stabilitási Kft.-hez június 1-jéig kell a hitelezői igényüket kell benyújtaniuk.

Ennek oka, mint ahogy azt Kiss Krisztina az Origónak elmondta: a csődtörvény szerint a felszámolás alatt álló céggel szembeni követelést a jogosult a felszámolás közzétételétől számított 40 napon belül bejelentheti, és akkor hitelezőként szerepelhet a felszámolásban. A Beva jogtanácsosa arra hívta fel a figyelmet, hogy a kárrendezési kérelem elfogadásáról később kap majd értesítést a kötvényes, mint ahogyan ez a 40 nap letelik (június 1.), ezért érdemes hitelezőként is bejelentkeznie. Ha hozzájut a kártalanításhoz és a kárrendezés együttes összegéhez, akkor ezt követően a hitelezői helyét a felszámolásban átveszi a Beva és a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja.

A kárrendezési alapnak június ötödikéig a Befektető-védelmi Alap (Beva) honlapjáról letölthető és a kijelölt 26 kormányablaknál elérhető kérelmet kell kitöltve eljuttatni. Ezen a nyomtatványon kizárólag a Quaestor kötvényeken alapuló kárigény jelenthető be. Az alap legfeljebb 30 millió forint összeghatárig állapíthat meg kifizetést.

Az OTP-nek részben azért jól is jött a brókercégek körüli botránysorozat, mert sok új ügyfél kereste náluk a biztonságot - állapította meg a Portfolió. A kárrendezés miatt várható perrel kapcsolatban felidézik, hogy a negyedéves számok ismertetését követő tájékoztatón Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese feltette a kérdést: volt-e egyáltalán kötvény? Ha nem volt, akkor az miért befektetési szolgáltatás? Ha viszont tiltott betétgyűjtés zajlott, akkor miért a Beva fizet? Az MNB bő három hónapja miért adott minderre engedélyt? Miért nem támogatja a jegybank a lakosság pénzügyi tudatosságának fejlődését? Lényegében visszafizetünk mindent azoknak, akik éveken át rendkívül kockázatos termékbe fektettek, és bátorságukért magas hozamot kaptak egy szabálytalan kibocsátótól - mondta Wolf. Ha a magas hozamot és a kártérítést is megkapja valaki, vajon miért fogja legközelebb jobban megválogatni a befektetését? Ha pedig a szabályozók nem vállalnak felelősséget, nem viselnek kárt, akkor a Beva intézményében miért nincs fontosabb szerepe annak, aki fizet, vagyis a piacnak - minderre választ vár a legnagyobb hazai bank.