Irak;terrorszervezet;Iszlám Állam;öngyilkos támadás;

2015-05-16 07:40:00

Két fronton is előretört az Iszlám Állam

Átfogó támadást indított az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet az Irak középső részén, Bagdadtól 110 kilométerre nyugatra fekvő Ramadinál - közölte Anbar tartomány kormányzója, Szuhaib al-Ravi. A városért már hónapok óta folytak a harcok, az IS csütörtökön este indított új offenzívát, pénteken a tartományi kormányzat épületére kitűzték az IS fekete zászlaját. 

A terrorszervezet harcosai több öngyilkos támadást hajtottak végre, autóba rejtett pokolgépeket robbantottak fel a rendőrségi ellenőrző pontok közelében. Megrohamozták és bevették a rendőrség főhadiszállását, s a hadsereg bázisát is tűz alá vették. Elfoglalták a város nagymecsetjét is. Az IS erői visszavonulásra kényszerítették az iraki hadsereg különleges egységeit. Anbar tartomány vezetése új koalíciós támadásokat sürgetett a város védelmében. A Szíriában és Irakban iszlamista kalifátus kialakításáért küzdő terrorszervezet már tavaly bevette Ramadit, azóta hol egyik, hol másik irányba tolódtak el a frontvonalak. A harcok miatt már több mint 114 ezer ember menekült el a városból, többségük az iraki fővárosban, Bagdadban keresett menedéket. Az iraki kormányerők több helyen, így Tikritnél sikeresen szorították vissza az IS-t.

Előretörtek az Iszlám Állam erői szíriai területen is. Rami Abdel Rahman, a londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport vezetője közölte, a dzsihadisták egy kilométerre közelítették meg Palmira (arab nevén Tadmor) ősi város romjait. Az ottani régészeti együttest az UNESCO 1980-ban a világörökség részévé minősítette, s az ENSZ-szervezet vezetője, Irina Bokova aggodalmát fejezte ki az archeológiai kincsek sorsa miatt. Az ellenzéki szervezet szerint az IS 26 embert végzett ki, közülük tizet lefejezett a város környéki falvakban.

Az IS offenzíváját megelőzően a terrorszervezet közzétett egy hangüzenetet, amelyen Abu Bakr al-Bagdadi toborzó beszédben szólította fel csatlakozásra az IS híveit. Al-Bagdadiról korábban az terjedt el, hogy súlyosan megsérült egy május 18-i légicsapásban, a hangfelvételen nem hallatszott, hogy beteg lenne. Szakértők szerint nincs kétség, hogy a szöveget az IS vezetője mondta, s olyan eseményeket említ, amelyek a légicsapást követően történtek. Az üzenet közzétételének feltehetőleg az volt a célja, hogy jelezze, az IS vezetője életben van.