rektor;Corvinus Egyetem;feldarabolás;

2015-05-20 11:57:00

Corvinus egyetem - Több százan tiltakoztak

Több százan tiltakoztak a Corvinus feldarabolása ellen azon a mai fórumon, amelyen a dékánok elmondták, kiállnak a karok mellett. A Budapesti Corvinus Egyetem jelenleg semmilyen hivatalos dokumentumot nem ismer az intézmény esetleges átalakításával összefüggésben, de petíciót indított a területe megvédésére, sőt ha kell, újabb élőláncot szerveznek.

A vs.hu információi alapján a Népszava is megírta, hogy a kormányzati tervek szerint az egyetemről leválasztják a kertészettudományi, élelmiszer-tudományi és tájépítészeti kart, a Villányi úti ingatlanokat pedig - a 7,3 hektáros arborétummal együtt - eladják. 

A Corvinus Egyetem Budai Campus Villányi úti épületének dísztermében gyűlt össze több száz hallgató és oktató a témában szervezett fórumon, ahol mind a hat dékán, Rostoványi Zsolt rektor, Pavlik Lívia kancellár és Kaizinger Tamás Töhötöm, az eHÖK elnöke is részt vett.

Meghívták Palkovics László felsőoktatási államtitkárt is, aki azonban azt üzenete, hogy azért nem jön el, mert egyelőre „nincs miről tájékoztatást adni”, hiszen az átalakítások tervei csak 2-3 hét múlva lesznek olyan állapotban, hogy azokat meg lehessen vitatni.

Hegedűs Attila, a Kertészettudományi Kar dékánja elmondta, hogy hétfőn találkozott az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyik középvezetőjével. A miniszter bár nem szeretett volna hivatalosan nyilatkozni a Corvinus sorsáról, annyit elismert, hogy szerinte nem lenne racionális a kormány részéről egy olyan döntést meghozni, ami ekkora társadalmi ellenállást vált ki. Persze ez nem garancia semmire.

A hallgatók tegnap este Százezren a Budai Campusért névvel Facebook-oldalt és petíciót is indítottak a budai campus megmentésére. Az egyetem támogatta ezt a kezdeményezést, és készítettek egy petíciót is

A Miniszterelnökség szerdán közleményében határozottan cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint a felsőoktatás átalakításával összefüggő bármilyen döntés, vagy tervezet és a Nemzeti Hauszmann Terv finanszírozása, így a budai Vár rehabilitációja között bármilyen összefüggés lenne.

Hogy Orbán Viktor megvehesse hőn áhított játékszerét
A Párbeszéd Magyarországért szakmaiatlan döntésnek tartaná, ha a kormány leválasztaná a Budapesti Corvinus Egyetem budai karait és azokat "össze-vissza szabdalva" valahová máshová tenné. Barabás Richárd a PM politikusa szerint a tervezett átalakítás hátterében valószínűleg az áll, hogy a kormány "rátegye a kezét" az ingatlanokra és miután azokat értékesítették, Orbán Viktor miniszterelnök megvehesse "hőn áhított játékszerét," és beköltözhessen a Várba.

Az egyetem közleményében kiemelte: feléjük hivatalos úton még senki nem jelzett efféle terveket, álláspontjukat majd a felsőoktatás strukturális átalakításával összefüggő várható egyeztetések során fogják megfogalmazni, ha a felvetődő javaslatok az intézményt bármilyen szempontból érintik.

Jelezték:  meggyőződésük, hogy a BCE a magyar felsőoktatás egyik legelismertebb és legsikeresebb intézménye az általa művelt tudományterületeken, s jelenlegi hatkarú formájában és nemzetközi beágyazottságával kiemelkedő értéket képvisel.

Az egyetem feldarabolása egyébként nem először kerül szóba. "Mégis szétszedik a Corvinus Egyetemet?" - írta lapunk tavaly augusztusban, beszámolva arról az összehangolt támadássorozatról, ami a kormánypárti médiába kiszivárogtatott dokumentumok alapján zajlott az intézmény ellen. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) jelentéstervezete alapján ugyanis komoly pazarlásról, az intézményvezetés és a hallgatói önkormányzat gazdasági visszaéléseiről cikkeztek a jobboldali lapok.

Az államtitkárság válasza
A Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság a Népszava megkeresésére az alábbi választ adta:
„A magyar felsőoktatás strukturális átalakításának szükségességéről és lehetséges irányairól a széles körben egyeztetett és Kormány által elfogadott “Fokozatváltás a felsőoktatásban”című stratégia tartalmaz részletes információkat. Az átalakítás egyik legfontosabb célja, hogy hatékonyabban működő, magasabb színvonalú képzést és kutatási tevékenységet végző intézményi struktúra jöjjön létre.
Az egyes intézmények és karok átalakítására vonatkozó javaslat egyeztetése még nem kezdődött el az érintett intézményekkel és azok gazdasági és társadalmi környezetével, ezért az Ön által feltett kérdésekre a későbbiekben tudunk válaszolni. A minisztérium az érintett intézményekkel való egyeztetés megkezdése után az átalakítás irányairól részletes tájékoztatást fog adni.”