oktatás;egészségügy;költségvetés;DK;

- DK: ez a leszakadás büdzséje

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a 2016-os költségvetési törvényjavaslat egy sor terület számára nem biztosítja a működési feltételeket: ez a leszakadás költségvetése az oktatás, az egészségügy és mindazok számára, akiket éhbérért dolgoztatnak - hangoztatta az ellenzéki párt alelnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. Varju László kiemelte, pártjuk nem támogatja a javaslatot.

A DK-s politikus kijelentette: az egészségügy reálértéken számolva nem kap többet, mint korábban, tehát a kormány számára nem fontos a terület. A növekedési lehetőséget magában hordozó oktatásból "történő (...) kivonulás" önmagában is komoly károkat okoz - folytatta. A diákok hatvan százaléka szívesen venne részt a felsőoktatásban, de a kabinet nem biztosítja az ehhez szükséges pénzt és tudatosan erősíti a fiatalok kivándorlását - mondta Varju László.

A független képviselő arra is kitért, hogy vannak, akiket a létminimumnál alacsonyabb bérért foglalkoztatnak. A Demokratikus Koalíció ezért azt kezdeményezte, hogy a minimálbért öt év alatt legalább a létminimum szintjére emeljék fel - közölte.
A kormány 400 milliárd forintot helyezett tartalékba és vont ki a parlament hatásköréből, ez az összeg pedig megegyezik a családtámogatásra rendelkezésre álló összes forrással és több, mint a közoktatásra szánt bértömeg - hívta fel a figyelmet Varju László.

A költségvetésből az is következik, hogy folytatódik a beruházások csökkenése - jegyezte meg az ellenzéki politikus, aki egyúttal biztosnak nevezte, hogy a büdzsé miatt nem javul a kisvállalkozások helyzete. Kitért arra is: a DK elvárja, hogy az államháztartási hiány a terveknek megfelelően a GDP három százaléka alatt maradjon.

A budapesti vizes világbajnoksághoz kapcsolódóan a pesti rakpart egy szakaszának rendezésére, valamint sétány és kerékpárút kialakítására vonatkozó előkészítő feladatokról is döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán. A tervek szerint gyalogoshíd is épülne a Margitsziget és a pesti oldal között.