Polt belezavarodott a magyarázkodásba

2015.05.28. 07:05
Polt Péter egy korábbi felvételen. FOTÓ: Népszava
A vádlottak 18 százalékát hallgatták ki a nyomozóhatóságok a nyomozások során előzőleg tanúként, az ilyen tanúkihallgatások többsége ugyanakkor nem volt törvénysértő, mivel a nyomozás ezen időszakában még nem volt adat arra, hogy a tanú bűncselekményt követett el - állítja a Legfőbb Ügyészség "reprezentatív vizsgálatára" hivatkozva.

Polt Péter azt követően rendelte el a szúrópróbaszerű átvilágítást, hogy Bárándy Gergely MSZP-s képviselő a Quaestor-ügy kapcsán számon kérte rajta, miért nem hallgatták ki tanúként azokat, akikről "biztosan lehetett tudni, hogy érintettek és bűncselekményt követnek el". A legfőbb ügyész erre úgy reagált, hogy aki potenciális gyanúsított, az nem hallgatható ki tanúként, "ez mindenfajta emberi jognak ellentmond". Ezt követően a Népszavának "szuperhazugságnak" nevezte ezt az állítást Magyar György, s az ügyvéd emlékeztetett arra is, az ügyészség bevett gyakorlatáról van szó, 50-70 százalékra tehető azon gyanúsítottak aránya, akiket korábban tanúként hallgattak ki. Az LÜ most közölte: nem rendelkeznek olyan nyilvántartással, amely alkalmas lenne annak statisztikai kimutatására, hogy hány olyan büntetőügy volt az elmúlt öt évben, amelyben a tanúként kihallgatott személyeket az eljárás későbbi szakaszában gyanúsítottként hallgatta ki a nyomozóhatóság. Ennek megállapítására kizárólag több százezer ügy tételes átvizsgálása alapján kerülhetne sor, ehelyett saját kezdeményezésre szúrópróbaszerű vizsgálatot végeztek, így jött ki, hogy "csak" az eljárásaik 18 százalékában "mondanak ellent mindenféle emberi jognak".

A Sevilla nyerte az Európa Ligát

Népszava-összeállítás
2015.05.28. 00:55

Egy parádés meccsen dőlt el az idei Európa Liga sorsa. Varsóban, telt ház előtt a címvédő Sevilla 3-2-re megverte az ukrán meglepetéscsapatot, a Dnyiprót, és negyedik alkalommal hódította el a serleget.

Tegnap Varsóban az idei eredményeket ismerve nem is az a meglepetés, hogy ukrán együttes került az Európa Liga döntőjébe, s nézhetett farkasszemet a címvédő Sevillával, hanem az, hogy az ukrán foci sikersztoriját a Dnyipro írhatta tovább. S nem olyan tradicionális klubok, mint a Dinamo Kijev, vagy a donyecki Sahtar. A spanyol csapat viszont arra készült, hogy a második számú nemzetközi kupát negyedszer is elnyerje, történelmet írva ezzel.

A két csapat korábban még nem találkozott egymással, a Dnyipro csak egyszer futballozott spanyol rivális ellen: az UEFA Kupa 2004/05 csoportkörében 2-1-re kikapott a Real Zaragozától. A Sevilla négy alkalommal csapott össze ukrán ellenféllel, háromszor nyert, egyszer döntetlent játszott.

Mindenesetre a találkozó úgy kezdődött, hogy az ukránok a felezővonalat sem tudták átlépni, a Sevilla nagy fölénye még egy igazi helyzetre sem volt elég. A Dnyipro azonban a hetedik percben kiszabadult a nagy nyomás alól, és azonnal csodát tett: a horvát Kalinic szép fejesével megszerezték az ukránok a vezetést.

A spanyolok azonnal magasabb fokozatra kapcsoltak, ám előbb Vitolo, majd Reyes lövése tévesztett célt, majd Bojko védte nagy bravúrral Krychowiak fejesét. A lengyel középpályásnak azonban ettől nem ment el a kedve és a 27. percben bevette az ukránok kapuját. És ha egy üzlet beindul: a 31. minutumban a Sevilla kolumbiai csatára, Bacca lépett ki a védők közül - képünkön -, és nem hibázott.

Az ukránok sem adták fel, így egyre élvezetesebb lett a meccs. Konopljankáék egyre többször kerültek helyzetbe, míg aztán a 44. percben Rotan a kapu jobb oldalába lőtt egy 22 méteres szabadrúgást. Valóságos gólesőt láthatott a közönség a finálé első 45 percében, amire egy szava sem lehetett senkinek.

Szünet után azonnal egymásnak estek a csapatok, hol a spanyol, hol az ukrán kapu előtt alakult ki helyzet, de gól nem született. Mindkét edző cserékkel próbálta frissíteni csapatát, ami végül a spanyoloknál vált be: Bacca már második találatát érte el – a kupasorozatban a hetediket – így a Sevilla megint rátette a kezét a trófeára. A kolumbiai el is dönthette volna a 80. percben a kupa sorsát, ám fejesét az ukránok kapusa, Bojko földöntúli bravúrral hárította.

Ugyan az ukránok mindent megtettek az újabb egyenlítés érdekében, ám a Sevilla biztosan állt a lábán, és amikor a brit Atkinson lefújta a találkozót, a spanyolok három okból is a mennyekben érezhették magukat: megnyerték az Európa Ligát, történelmet írtak negyedik sikerükkel és máris a következő Bajnokok Ligája kiírás főtábláján érezhetik magukat.

Dnyipro (ukrán)-Sevilla (spanyol) 2-3 (2-2)

Varsói Nemzeti Stadion, 55 ezer néző. Jv.: Martin Atkinson (angol)

Dnyipro: Bojko – Fedetszkij, Douglas, Cseberjacsko, Matos – Fedorcsuk (Bezus, 68.), Kankava (Skakhov, 85.) – Konopljanka, Rotan, Matheus – Kalinic (Szeleznyov, 78.).

Sevilla: Rico – Vidal, Kolo, Carrico, Tremoulinas – Krychowiak, Mbia – Reyes (Coke, 58.), Banega (Iborra, 87.), Vitolo – Bacca (Gameiro, 82.).

Gól: Kalinic (7.), Rotan (44.) ill. Krychowiak (27.), Bacca (31., 73.)