Műsormagazin;kormány;EU;Gyurcsány Ferenc;Lázár János;DK;Altus Zrt.;

2015-06-04 21:25:00

Csak a DK az ellenfél

Gyurcsány Ferenc lehetne annyira becsületes, hogy lemond arról az uniós pályázatról, amelyet az Altus Zrt. által vezetett konzorcium nyert el. Erről lapunk kérdésére beszélt csütörtökön Lázár János. A kancelláriaminiszter szerint az Európai Bizottságot is kellemetlenül érinti az ügy, amely megmérgezheti Magyarország és az EU viszonyát. Az Altus nem lép vissza, a DK támogatása a pártelnök magánügye - mondja Gyurcsány.

Gyurcsány Ferenc lehetne annyira becsületes, hogy lemond arról az uniós pályázatról, amelyet az Altus Zrt. által vezetett konzorcium nyert. Erről lapunk kérdésére beszélt csütrötökön Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a volt kormányfőnek nincsenek anyagi gondjai, ezért inkább vissza kellene mondania a megbízást, mert az ügy az Európai Bizottságot (EB) is kellemetlenül érinti. Keddi brüsszeli tárgyalásán a miniszter számára az derült ki, hogy az uniós apparátus nem elég körültekintően vizsgálta, hogy a társaság tulajdonosa aktív politikus, pártelnök. Lázár nem feltételezi, hogy a nemzetközi munkásmozgalom összeesküvésének gyümölcseképpen kapta Gyurcsány a megrendelést, inkább apparátusi hiba történt, de igenis felmerülhet a tiltott pártfinanszírozás gyanúja. A miniszter azt is állította, hogy az ügy érdemben befolyásolhatja és megmérgezheti Magyarország és az EU viszonyát. Keddi útján próbálta a helyzet elmérgesedését megelőzve elmondani, hogy Gyurcsány milyen szerepet vállal a jelenlegi magyar politikában.

A volt miniszterelnök a pályázatában elfogulatlannak vallotta magát, pedig felesége, Dobrev Klára interjújából (Magyar Narancs - a szerk.) Lázár szerint nem ez derül ki. A Miniszterelnökség vezetője arra figyelmeztetett, hogy az EB felbonthatja a szerződést, ha félrevezették, jelen esetben pedig szerinte ez történt. Ha a bizottság Magyarországtól elvárja az átláthatóságot, akkor nekik is ilyennek kell lenniük - állította, s erre hivatkozva kérte, hogy betekinthessen az Altus vezette konzorciummal kötött szerződésbe, amire Brüsszelben azt a választ kapta: erről még ügyvédekkel kell egyeztetni.

A kérdés azért merült fel, mert a tervezettnél hamarabb, kedd este elküldte a Miniszterelnökség az EB regionális biztosának azokat az iratokat, amelyek a kormány szerint igazolják, hogy az Altus megbízása a Demokratikus Koalíció rejtett pártfinanszírozása. Csepreghy Nándor helyettes államtitkár a csütörtöki Napi Gazdaságban és már szerda este az ATV-ben is nyilatkozott az ügyről, ami jelzi: a kormány képtelen megemészteni az ügyet. Lázár kedden Brüsszelben Walter Deffaával, az EB regionális főigazgatójával közölte: a kormány szerint ez tiltott pártfinanszírozás, amit viszont az EB nem hajlandó elismerni, amíg bizonyítékokat nem lát. Lázár a brüsszeli látogatás estéjén továbbította is Deffaának a volt kormányfő nyilvános vagyonbevallását és az Altus Zrt. cégbírósági nyilvántartási adatait. Mellékelték továbbá a DK közleményét, amelyben az szerepel, hogy Gyurcsány magánszemélyként 16,2 millió forinttal támogatta a pártot. Ezek az iratok amúgy szabadon hozzáférhetőek. Azt az ATV Egyenes beszéd című műsorában Csepreghy is elismerte, hogy a DK elnöke semmilyen magyar törvényt nem sért azzal, ha adózott magánjövedelméből a DK-t támogatja. Annyit próbált igazolni, hogy az EB a megbízással áttételesen tiltott pártfinanszírozást végez, márpedig nem avatkozhat bele a magyar belpolitikába.

Csepreghy azt is megismételte, kérdés, hogyan fog a magyar kormány reagálni, ha az Altus adatokat kér tőle. Csakhogy Deffaa egy május eleji levélben már határozottan visszautasította a vádat, hogy az EB a magyar pályázatok ellenőrzésére szerződött volna az Altus-szal. A cég által vezetett konzorcium dolga egy tanulmány készítése arról, milyen hatékonyan működnek az európai strukturális és befektetési alapok egyes új szabályozásai.

Ha az EB nem enged a nyomásnak, s nem bontja fel az Altus konzorciumával kötött szerződést, akkor a kabinet majdhogynem tehetetlen, hiszen az EB beperlését Csepreghy sem tartotta lehetségesnek. Ugyanakkor a Fidesz-frakció korábban már kilátásba helyezte: kezdeményezni fogja a DK állami támogatásának megvonását, aminek ugyanakkor elég nehéz volna törvényi alapot találni. Gréczy Zsolt, a DK szóvivője lapunknak megerősítette: a pártelnök Strasbourgig is elmegy, ha a kormány megvonja a párttámogatást. Ugyanakkor az Altus Lázár felszólítása ellenére sem mond le a megbízásról.