festmény;Déri Múzeum;Munkácsy-trilógia;Pákh Imre;Golgota;

2015-06-08 07:51:00

Áldatlan műkincsvita

Június végén elviszi a debreceni Déri Múzeumból Munkácsy Krisztus-trilógiájának Golgota című darabját Pákh Imre magyar származású amerikai műgyűjtő, mivel nem tudott megegyezni a festmény áráról a Magyar Nemzeti Bankkal. Pákh azért vásárolta meg a képet még évekkel ezelőtt, hogy a trilógia egyben maradhasson, ám úgy véli, a magyar állam a képet áron alul szeretné megvásárolni. Jelezte: más állami szervezet érdeklődését is szívesen fogadja.

Megszakadtak a tárgyalások Munkácsy Mihály Golgota című festményének eladásáról, ezért a festményt június 25-én elszállíjták Debrecenből - írta tegnapi közleményében Pákh Imre. A kép tulajdonosa szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) túl alacsony árat ajánlott a műalkotásért, amelyet a világ két legelismertebb aukciósháza, a Christie's és a Sotheby's, valamint a Fine Art Asset Management az értékbecsléseiben egyaránt 10 millió dollár körüli összegre becsült.

Pákh 9 milliót kér a képért, az MNB azonban "csak" 6 millió dollárt adna érte. A műgyűjtő közölte: ha június végéig "változik az MNB, illetve alelnökének, Gerhardt Ferencnek véleménye, vagy más állami szervezet, intézmény érdeklődést mutat a kép iránt, állok rendelkezésükre".

Munkácsy három festménye, a Krisztus Pilátus előtt (1881), az Ecce Homo (1896) és a Golgota (1884) legutóbb húsz évvel ezelőtt, 1995-ben volt együtt látható a Déri Múzeumban. Az Ecce Homo mellé akkor letétként odakerült két kép közül azonban a Krisztus Pilátus előtt című alkotást tavaly nyáron vissza kellett szállítani tulajdonosához Kanadába.

A trilógia a múlt héten vált ismét teljessé: május 12-én érkezett vissza Debrecenbe a Krisztus Pilátus előtt, amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Értéktár programja keretében a magyar állam megvásárolt a kanadai Hamilton Galériától.

Pákh közleményében felidézte: a Golgotát több mint egy évtizede vásárolta meg azzal a céllal, hogy egyben maradhasson a Munkácsy-trilógia. Akkor abban állapodott meg vezető magyar politikusokkal, rövid úton megoldást keresnek arra, hogy ez a műalkotás is a magyar állam tulajdonába kerüljön.

Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke, Debrecen korábbi polgármestere a múlt héten úgy nyilatkozott: jó esély van arra, hogy a Golgotát is meg tudja venni az állam jelenlegi tulajdonosától. Papp László, a cívis város jelenlegi kormánypárti vezetője pedig azt mondta: fontos feladat a Golgota "megszerzése".

Pákh Imre keresztbe tehet a fontos feladat sikerének, közleményében pedig tagadta, hogy csak rajta múlott volna a megállapodás - ahogy ezt korábban Gerhardt Ferenc MNB alelnök állította. Pákh szerint Gerhardt akkor sem mondott igazat, amikor kijelentette: műkereskedői körök becslése szerint ő egymillió dollár körüli összeget fizetett a képért. "A valóságban ennek sokszorosát adtam érte" - szögezte le Pákh, megjegyezve, hogy ezt Gerhardt is tudhatná, hiszen neki és kollégájának bemutatta a vételi szerződést és a banki utalási bizonylatot.

Az MNB alelnöke múlt kedden az M1 aktuális csatorna esti hírfolyamában azt mondta: a Debrecenben megtekinthető festményért az MNB csak annyit adhat, amennyit az állam meghatároz, ezt egy kormányrendelet rögzíti. A jogszabály szerint három igazságügyi műtárgybecsüsnek kell értékelést készítenie, és ennek alapján lehet dönteni az árról.

A becsüsök egy árintervallumot adnak meg, ez esetben a felső határ a 6 millió dollár, az MNB igazgatósága ennek alapján hozta meg a határozatát arról, hogy az MNB ennyit fizethet érte, többet nem. A Krisztus Pilátus előtt - a trilógia másik darabja - 5,7 millió dollárért került kanadaiból magyar tulajdonba, és ez a piaci ár - mondta Gerhardt.