Tegnap délelőtt optimista hangulat uralkodott el Athénban, rallizott délelőtt a görög tőzsde, a bankoknál is kiemelkedő volt a növekedés. Az eufória többszörösen elhamarkodottnak bizonyult, Mindenekelőtt azért, mert Merkel, Hollande és Ciprasz szerda késő esti találkozója után csak a szokásos semmitmondó nyilatkozatokat hangzottak el.
Ugyanakkor brüsszeli diplomaták előrelépésről számoltak be, de hogy ezek az értesülések mennyire hitelt érdemlőek, azt nem tudni. Azt állították ugyanis, hogy a görög kormány elfogadta a hitelezőknek a 2015-ös elsődleges (tehát hitel nélküli) többletre vonatkozó javaslatát. Ezt az állítást azonban később Janisz Varufakisz pénzügyminiszter cáfolta.
Annyi változás azért mégiscsak lehet, hogy Angela Merkel mind eltökéltebbnek tűnik Görögország euróövezetben tartásának ügyében. A Die Welt úgy tudja, hogy ebben a kérdésben egyre nagyobb az ellentét a kancellár és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter között. Utóbbi ugyanis hajlana arra, hogy Athént kitessékeljék az eurózónából.
Ráadásul a CDU-n, illetve a CSU-n belül is egyre többen bírálják a Görögországnak tett engedményeket. Ugyanakkor Sigmar Gabriel alkancellár, a német szociáldemokraták elnöke egyetért a kancellárral abban, hogy mentőövet kell nyújtani Athénnak.
Ám sok idő nem maradt az egyezkedésre. Donald Tusk, az Európai Tanács amúgy görög kérdésekben rendre nagyon visszafogottan nyilatkozó elnöke azt közölte, „nincs több idő a hazardírozásra, eljön a napja annak, amikor valaki bejelenti: vége a játéknak!”
Úgy tűnik, ez a Nemzetközi Valutaalap, az IMF lett, amely tegnap délután felfüggesztette a technikai megbeszéléseit a görögökkel. A döntést azzal indokolták, hogy túl sok akadályt láttak a megegyezésük előtt, jelentősek a különbségek az álláspontokban és ezért "nagyon messze van" egy megállapodás. Az IMF szerint most Athén térfelén pattog a labda.
Ezzel egyidőben, ugyancsak tegnap délután Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke külön tárgyalt Cipraszszal Brüsszelben. A "barátságos légkörű" találkozó után Juncker szóvivője kijelentette: ez volt az utolsó kísérlet a megegyezésre és nem sikerült áttörést elérni.
A PAME szakszervezet néhány tagja, akik egyben Kommunista Párt tagjai is, behatoltak az athéni pénzügyminisztérium épületébe azt követően, hogy Alekszis Ciprasz miniszterelnök bejelentette, hogy előrehaladást értek el a nemzetközi hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon, jelentette a DPA német hírügynökség. A tiltakozó szakszervezetisek a Syntagma téri minisztérium épületére egy „
Elég vért ontottunk! Eleget fizettünk!” feliratú molinót feszítettek ki. A Ciprasz kormány által újraindított görög állami televízió békés, szimbolikus eseménynek nevezte a minisztérium épületének elfoglalását, jegyzi meg a német hírügynökség. A minisztérium előtt mintegy 150 szakszervezetis tüntetett.
Szolidaritása jeléül egy másik szakszervezet, az ADEDY nagyszabású tiltakozó megmozdulás szervezését javasolta a nemzetközi hitelezők, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és az IMF által szorgalmazott megszorítások ellen.