Lendvai Ildikó;Lázár János;szexizmus;Széll Bernadett;

2015-06-13 07:03:00

Szexista politikusok, avagy "bunkódominancia" a parlamentben

A magyar közéletben, de a tudomány világában is általános, hogy kevés nő jut vezető szerephez, aki pedig igen, az lépten-nyomon szexista megjegyzések céltáblája. Tőlünk nyugatabbra már kevésbé tűri a társadalom az ilyen magatartást.

Lemondani kényszerült angol egyetemi állásáról Tim Hunt biokémikus, miután a tudományos újságírók szöuli konferenciáján hétfőn azt mondta, baj van a lányokkal egy laborban, mert vagy beléjük szeretnek a férfiak, vagy ők lesznek szerelmesek, ha pedig kritikát kapnak, elsírják magukat. Az egyetem nem tűrte el a szexista megjegyzést, a Nobel-díjas tudósnak távoznia kellett. Hasonló eset nálunk elképzelhetetlen lenne – mármint, hogy egy férfi vezetőt lemondatnak posztjáról, mert megjegyzéseket tett egy kolléganőjére.

Legutóbb áprilisban nevezte férfiöltözőnek a magyar parlamentet az LMP egyik képviselője. Szél Bernadett azt követően nyilatkozott így, hogy az Országgyűlés azonnali kérdések órájában több témában is a Miniszterelnökséget vezető minisztertől kért magyarázatot. Lázár János a hotelszámláit firtató érdeklődéstől láthatóan ideges lett, a következő válasznál pedig azzal fordult képviselőtársához: ,,vagy sok közös témánk van, vagy önnek mindenről én jutok az eszébe". Majd reményét fejezte ki, hogy a képviselő asszony a többi minisztert is kiemelt figyelmében részesíti. A megjegyzés a miniszter közelében ülő Fidesz-frakció férfitagjai körében kacagással jutalmazott elismerést aratott, ám Szél Bernadett azonnal visszautasította azt.

Az eset nem egyedi, az érintett képviselőnő többször kapott ezt megelőzően is hasonló beszólást. Illés Zoltán akkori fideszes államtitkár primitív kirohanása viszi a pálmát ebben a műfajban. Ő sms-ben, párttársai szóban is bocsánatot kértek, miután azt találta mondani: az, hogy maga szép, nem jelenti, hogy okos is.

A Magyar Narancs nemrég körkérdést intézett a parlament képviselőnőihez, akik egybehangzóan állították, hogy munkájuk során rendszeresen tapasztalnak hasonló szexista megnyilvánulásokat. Egyedül a jobbikos Dúró Dóra állította, hogy kibírja az ilyen eseteket, a többiek elfogadhatatlannak tartották a megalázó kijelentéseket. - Ilyen közönséges viselkedést egyetlen politikus sem engedhet meg magának – érvelt Szabó Tímea. A PM politikusa szerint különösen akkor szaporodnak el a megalázó és bántalmazó kijelentések, amikor a férfitársaik kifogynak az érvekből egy vitában. Az Együtt képviselője, Szelényi Zsuzsanna úgy látja, a lesajnáló, lealacsonyító hangnem eleve része a Fidesz kommunikációjának, a DK alelnöke, Vadai Ágnes pedig úgy fogalmazott: bunkódominancia van ma a parlamentben.

Az ellenzéki képviselőnők kiállnak egymásért, de nem tapasztalnak támogatást kormánypárti képviselőtársaiktól. Sőt, előfordult már az is, hogy az ellenzéki Vadai védte meg a kormánypárti Selmeczi Gabriellát – emlékeztetett a lapban az egykori szocialista honvédelmi államtitkár. Mindannyian úgy vélik, a hazai közéletben tarthatatlanul alacsony a nők részvétele. Magyarország a női képviselők 10 százalék alatti arányával Európában az utolsó, de még az azeri parlamentbe is több nőt engedtek be, ezért is ragaszkodik az LMP és a DK a 30 százalék fölötti női kvótához. Változás egyelőre nem látszik körvonalazódni.

Bár az MSZP korábbi elnökére, frakcióvezetőjére, Lendvai Ildikóra és az MDF-et hosszú időn át vezető Dávid Ibolyára a kollektív emlékezet szerint kevesebb ilyen megjegyzés hullott, de valójában nekik is kijutott belőlük. Orbán Viktor a Demokrata Fórum elnökéről 2006-ban úgy fogalmazott: "Mégiscsak hölgyről van szó, ugyan politikustárs, és a közéletben az asszonyok is nagyon kemények, na de mégiscsak egy hölgyről". 2009-ben ennél is tovább ment, amikor megjegyezte, hogy "sose voltam még ilyen helyzetben, mindig én kértem meg a hölgyek kezét; még olyan nem volt, aki rám akarta volna magát erőltetni". Lendvai Ildikó külsejével a legdurvábban Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke ironizált, amikor egy lapinterjúban azt mondta: "A legélénkebben az foglalkoztatja az ismerősi körömet, hogy tényleg volt-e botoxkezelés vagy nem”. A nőket nemcsak szóban megsértő, a vak komondort hírbe hozó fülöpházai polgármestert, az egykor fideszes, ma független Balogh Józsefet a Blikk májusi beszámolója szerint pszichológusi vizsgálatra kötelezte a bíróság, mielőtt ítéletet mondana élettársa megverése ügyében.

Visszatérve a lemondott Nobel-díjas biokémikushoz, azt is érdemes megemlíteni, hogy a magyar tudományos életben is mennyire alacsony a nők aránya. A Magyar Tudományos Akadémia tagjainak 7 százaléka nő, az idei Széchenyi-díjasok között pedig csak egyetlen található. Ez persze önmagában még nem sértő, azt viszont csak a hétköznapi tapasztalatok alapján lehetne megmondani, hányszor alázzák meg őket férfitársaik egy laboratóriumban. Tudomásunk szerint emiatt még egyetlen magyar vezető sem mondott le, ahogyan arról sincs felmérés, vajon hány edző és sportvezető enged meg magának sértő megjegyzéseket a kezük alatt dolgozó lányokkal szemben. Talán nem kerülte el a figyelmüket, hogy tavaly 25 ezer dolláros bírságot és egyéves eltiltást kapott az Orosz Teniszszövetség elnöke, amikor Williams fivérekként emlegette a teniszvilágot évek óta ámulatban tartó testvérpárt, Serenát, illetve nővérét, Venust. A megbántott teniszcsillagokat megvédte nemzetközi szervezetük. Mi vajon mikor jutunk el idáig?

Egy megjegyzés a karrierjébe került

A nők képességeit kétségbe vonó megjegyzése miatt megbicsaklott a karrierje Bill Clinton volt gazdasági miniszterének. A zseniális közgazdászként számon tartott Larry Summers a Bush-adminisztráció idején a Harvard Egyetem rektora lett. A szókimondó Summers 2005-ös konferencián saját bevallása szerint is „provokatívnak” szánt fejtegetésbe kezdett arról, miért alulreprezentáltak a nők a tudományos világban és a mérnökök között. Több érvet is felsorakoztatott, miszerint a nők másképp szocializálódnak, nem szívesen vállalnak vezető pozíciót, diszkriminatív a válogatás. Az a megjegyzése verte ki a biztosítékot, amely szerint a nők adottságaik, képességei szerényebbek, ezért nem versenyképesek a férfiakkal a tudomány magasabb szintjén.

Summerst hiába vették védelmükbe beosztottja, váltig állítva, hogy a rektor mindig is támogatta a nők előrejutását, a Harvard egyik fakultásának professzorai megvonták bizalmukat az egyetem vezetőjétől, s nagy többséggel a megintése mellett döntöttek. A botrány nem ült el, Summers helyzete tarthatatlanná vált, 2006 februárjában benyújtotta lemondását. A szexista megjegyzést azóta sem felejtették el, emiatt nem lehetett Summers gazdasági miniszter Barack Obama kormányában, helyette fehérházi gazdasági főtanácsadónak nevezte ki az elnök.

Tusk és a szexizmus

Négy évvel ezelőtt magyarázkodásra kényszerült Donald Tusk lengyel miniszterelnök egy szexistának minősített kijelentése miatt. Tusk újságírók előtt elismerte, hogy kijelentése oktondi volt ugyan, de - mint hozzátette - egyáltalán nem veszélyes. A kormányfőt az ország küszöbönálló EU-elnökségéről tartott sajtóértekezletén egy újságírónő megkérdezte, hogy minden részletében megszervezték-e már a feladatokat, vagy ahogy egy lengyel szólásmondással élve fogalmazott, az utolsóig minden gombot begomboltak-e már. A kormányfő tréfásan így válaszolt: "A nyári ruháját elnézve egyáltalán nem a begombolás jár az eszemben, én már ilyen vagyok, a nyarat éppenséggel jobban szeretem."

Az akkori eset pikantériája, hogy Donald Tusk jobboldali liberális Polgári Platformja éppen azokban a napokban zárta ki soraiból egyik parlamenti képviselőjét, mert megeresztett egy szexista viccet. Robert Wegrzyn arra a kérdésre, hogy nem kellene-e törvényt hozni az egyneműek együttéléséről, így válaszolt: "A melegeket inkább hagyjuk, de a leszbikusoknál szívesen lennék nézőközönség". Wegrzynt ezért a kijelentésért kizárták a pártból.

Serleg a legbunkóbbnak

Az Együtt-PM 2013 szeptemberében Vak Komondor díjat alapított, hogy a „legbunkóbb és legtahóbb fideszes, KDNP-s és jobbikos képviselők kitüntetésben részesüljenek″. A jelöltek közül internetes szavazás választotta ki a „nyertest”, a díjat a közvélemény Balogh Józsefnek ítélte. Szabó Tímea független (PM-es) adta át a serleget a képviselőnek, akit lemondásra szólított fel, de a politikus csak a frakcióból lépett ki, függetlenként kitöltötte parlamenti ciklusát.