Görögország;Sziriza.;Nemzetközi Valutaalap (IMF);Alekszisz Ciprasz;

- Ciprasz ragaszkodik az adósságleíráshoz

Úgy tűnt, napokig eltartanak még a tárgyalások a hitelezők és a görög kabinet között, miután szombaton Alekszisz Ciprasz kormánya benyújtotta új reformjavaslatait. Vasárnap erről folytak technikai tárgyalások, de estére azok is megszakadtak, így egyelőre nem tudni, hogyan tovább.  

Csütörtökön az euróövezet pénzügyminisztereinek kellene kimondaniuk a végső szót az intézkedésekről, de hogy pontosan milyen intézkedésekről, arról különféle hírek láttak napvilágot. A megállapodást megnehezítheti, hogy Ciprasz továbbra is ragaszkodik az adósságleíráshoz, enélkül kormánya nem hajlandó igent mondani a hitelezőkkel való megegyezésre. A miniszterelnök azt is hozzátette, készek a kompromisszumra, a nehéz döntésekre.

Olyan hírek is napvilágot láttak, amelyek szerint Görögország eltekintene az adósság visszafizetési határidő meghosszabbítására való követeléstől, ha a hitelezők nem ragaszkodnának tovább a nyugdíjcsökkentéshez. Az Európai Bizottság egy másik javaslattal állt elő.

Eszerint ha Görögország annyival csökkentené a katonai kiadásait, amennyivel a nyugdíjak csökkentését irányozták elő a hitelezők, akkor nem kéne megkurtítani az öregségi járulékot. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung szerint azonban ez a csereüzlet nem nyerte el a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tetszését. Az IMF később cáfolta a hírt.

A brüsszeli megbeszéléseken már a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselője is jelen volt. Csütörtökön még hazautazott a tárgyalásokról az IMF küldöttsége, miután megállapították, hogy semmiféle előrelépés sem történt a megbeszéléseken.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke figyelmeztetett arra, megsemmisítő következményei lennének annak, ha Görögországnak fel kellene adnia az eurót. „Ezzel Alekszisz Ciprasz miniszterelnök is tisztában van” – emelte ki.

A Sziriza baloldali platformját képviselő miniszterek várhatóan kilépnek a kormányból, ha olyan megállapodás születik, amelyen értékrendjük szerint átlépnének egy vörös vonalat. Ugyanakkor az is kiderült, hogy a balszárny nem akar a megállapodás ellen szavazni, ha már végre sikerül megkötni azt. Egyértelműen jelezték ugyanis, hogy nem kívánják megbuktatni a kormányt.

Hillary Clinton nagyobb sebességre kapcsolt, szombaton tartotta első igazi kampánygyűlését. Több mint ötezer demokrata támogató előtt ismertette programját a New York-i Roosevelt-szigeten, Franklin Delano Roosevelt híres, 1941-es beszédének helyszínén. A volt külügyminiszter, szenátor áprilisban jelentette be, hogy másodszorra is megpályázza a demokrata elnökjelöltséget. Hillary 2008-ban esélyesnek számított, de alulmaradt egy fiatal szenátorral, Barack Obamával szemben.