Kiszáll a Tigáz Zrt. is a hazai lakossági gázszolgáltatásból. Hivatalos kérelemmel fordult a Magyar Energetikai- és Közmű-szabályozási Hivatalhoz (MEKH), hogy vonja vissza a egyetemes gázszolgáltatói engedélyét. A cég ügyfeleinek egyelőre semmi teendőjük nincs. A MEKH fogja meghatározni, hogy melyik egyetemes szolgáltatásra jogosult veheti át a Tigáz fogyasztóit. Nem kell sokat sakkoznia, egyedül a Főgáz jöhet szóba.
A Népszavának nyilatkozó iparági szakértő szerint az olasz tulajdonosnak, a milánói székhelyű ENI-nek elege lett a magyar kormány kiszámíthatatlan, multiellenes politikájából. A szakértő közölte, a Tigáznak a rezsicsökkentés és az el nem számolható költségek, mint például a közműadó miatt, 16-17 milliárdos vesztesége származott. A ma még némi nyereséget hozó szabadpiaci ágazat és a hálózatműködtetés a veszteséget 14 milliárdra olvasztotta, de erre a nagy valószínűséggel a helyére lépő állami Főgáz már nem számíthat. A Tigáz ugyanis a nyereséges üzletágait megtartja.
A rezsiharc más frontokon is zajlik. A kormányzat levelet juttatott el az uniós energetikai biztosnak, amelyben jelezték, hogy az Orbán-kormány kész feladni a rezsicsökkentést - írta meg a hvg.hu. A dokumentumot május 8-i dátummal küldték el Brüsszelbe, létezését már elismerte mindkét fél. A folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárásokban úgy tetszik a kormány engedni kényszerül, aminek a vége belátható időn belül gáz- és áramáremelés lehet. Emellett kénytelen lesz elismerni azokat a költségeket is, amelyeket a rezsiharc jegyében eddig le kellett nyelniük a szolgáltatóknak.
A GDF Suez Energia Magyarország Zrt., az E.On Hungária Zrt., és most a Tigáz éppen a több tízmilliárdos veszteségek miatt vonul ki a lakossági földgáz piacról, s helyükre az állami Főgáz nyomul be. A következő években, ha jelenlegi szabályozás marad, már az állami tulajdonú Főgáznál csapódik le a több tízmilliárdos veszteség. Ennek kezelése kulcskérdés, mert ha a költségvetésből, az adófizetőknek kell a számlát állniuk, az bujtatott állami támogatásnak minősülhet, s borítékolható az újabb kötelezettségszegési eljárás - jegyezte meg lapunknak a szakértő.
Nagy kérdés, mit kezd a Főgáz és a kormány a megörökölt több tízmilliárd forintos veszteséggel FOTÓ: NÉPSZAVA
A kormány nem enged a rezsicsökkentésből - közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Kovács Zoltán kormányszóvivő. Szerinte valótlanságokat állítanak a sajtóban megjelent hírek a rezsicsökkentéssel kapcsolatban, de nem cáfolta azokat. A kérdéseket azzal hárította el, hogy folyamatban lévő ügyről nem beszél. Annyit elismert, hogy a kabinet intenzíven egyeztet Brüsszellel a rendszerhasználati díjról.
A Népszavának nyilatkozó iparági szakértő szerint két megoldási módja is lehetséges a rendszerhasználati díjrendszer átalakításának. Az egyik, hogy egyfajta rezsicsökkentéssel a szabadpiaci árakat mérséklik, a másik, hogy a lakossági díjakat emelik. A kormány ugyan korábban meglebegtette a szabadpiaci "rezsicsökkentést" is, de erre kevés az esély, mert a vállalati szférában polgárjogi szerződések alapján állapították meg ezeket a díjakat, s ebbe az állam - elvileg - nem nyúlhat bele. Sokkal életszerűbb, hogy a lakossági díjakat emelik. További engedmény lehet, hogy a közműadót is elszámolhatják a szolgáltatók. Csak ez az extra teher évente több tízmilliárd forinttal növeli a szolgáltatók veszteségeit.
Az Orbán kormány gyakorlatát ismerve, szakértőnk nem zárta ki, hogy a Tigáz lépése miatt a kormány már belátható időn belül - Brüsszelre mutogatva - emeli a rezsidíjakat a piacról kiebrudalt multik átvett veszteségei miatt, majd a 2018-as választások elé időzítve "szabadságharcosan" ismét csökkenti.
A nagy kérdés, hogy az emberekkel ismét el lehet-e hitetni, hogy akár a világpiaci árak alatt is lehetnek a földgáz, az áram árak. Az is benne van a pakliban, hogy az óriási veszteségek, majd az áremelések után újra privatizálják az energia szolgáltatókat. Szakértőnk szerint erre már külföldi befektetőt nemigen fognak találni, így maradnak a "megbízható" hazaiak, akik talán a "baráti" állami bankoktól elegendő hitelhez is juthatnak.