Ukrajna;Donyeck;kelet-ukrajnai válság;Heidi Tagliavini;

2015-06-18 07:32:00

Előrelépés Minszkben, tüntetés Kijevben

Kisebb előrelépésről számoltak be a kelet-ukrajnai válság rendezése céljából életre hívott úgynevezett minszki kontaktcsoport legutóbbi, keddi ülésén. A fehérorosz fővárosban tárgyaló delegációk ugyan nem értek el látványos előrelépést az újra fellángolt kelet-ukrajnai harcok kapcsán, de a június elején lemondását bejelentő Heidi Tagliavini, az EBESZ ukrajnai missziójának különmegbízottja ezúttal úgy nyilatkozott, hogy a megbeszélések „konstruktívabb légkörben zajlottak”, számolt be az AFP hírügynökség.

Belső forrásokra hivatkozva a hírügynökség arról ír, hogy a megbeszéléseken politikai és biztonságpolitikai problémák kerültek terítékre, beleértve a szakadár területek autonómiáját is. Ugyanis ez az a kérdés, amelyben egyáltalán nincs előrelépés, nem közelednek az álláspontok, és nyilvánvalóan ennek rendezése nélkül a béke is csak álom marad.

Tagliavini lemondása véglegessé vált, a svájci diplomata ezt most Minszkben is megerősítette. Utóda, az AFP információi szerint, Martin Sajdik lesz, Ausztria jelenlegi ENSZ nagykövete. Tagliavini korábban azzal indokolta lemondását, hogy a felek nem konstruktívak, nem kompromisszum készek, a minszki megállapodások végrehajtása ennek köszönhetően zsákutcába jutott.

A keddi minszki tárgyalás kapcsán olyan sajtóhírek láttak napvilágot, amelyek a Tavagliani lemondásakor már megfogalmazódtak, nevesen az, hogy Moszkva vélhetően új rendezési tervet és új megállapodást akar. Az új tervet, egyféle titkos paktumot állítólag Moszkva már el is juttatta Kijevbe, legalábbis az orosz sajtó szerint. A Kárpáthír szerint először a Vesztyi írt erről, majd a Korreszpondent a terv részleteit is ismertette.

Eszerint Moszkva azt javasolja Kijevnek, hogy a minszki egyezményben is szereplő különleges önkormányzati státuszt terjesszék ki Donyeck és Luhanszk megye egész területére, nem csupán a felkelők által ellenőrzött részekre. A két megye élére pedig állítsanak olyan személyt, akiben mind Kijev, mind Moszkva megbízik, ugyanakkor a minszki folyamatot tető alá hozó Berlin és Párizs is elfogad.

Eközben Kijevben szakszervezeti tüntetések kezdődtek a rezsiárak drasztikus emelkedése miatt. A parlament előtt mintegy másfél ezren tiltakoztak, két kisebb csoport pedig gazdasági reformokat követelt. A szakszervezetek további demonstrációkat helyeztek kilátásba.