MNB;jegybank;vagyonkezelő;fizetések;közpénzek;bankvezetők;

2015-06-19 07:26:00

Jól fizetett MNB-vezetők

Zártkörűen működő részvénytársaságot alapítottak a jegybanki alapítványok. A céget Pallas Athéné Domus Optima néven már be is jegyezték. Az Mfor internetes portál szerint egy vagyonkezelő céget jött létre. Az MNB "viselt dolgaira" az Európai Központi Bank is felfigyelt: a közelmúltban kifogásolta, hogy a jegybank mintegy 100 milliárd forintos állampapír vásárlásaival tulajdonképpen tiltott monetáris finanszírozást valósított meg.

Az MNB hat Pallas Athéné alapítványa, egyenként 200-200 millió, vagyis összesen 1,2 milliárd forintos alaptőkével létrehozta ez év májusában a Pallas Athéné Domus Optima Befektetési, Ingatlanhasznosítási és Szolgáltató Zrt.-t. Ez tulajdonképpen arra szolgál, hogy az alapítványok vagyonát kezelje, és azok helyett különböző tevékenységeket lásson el. Elsősorban pénzügyi kiegészítő tevékenységgel (vagyonkezelés, befektetés) fognak foglalkozni. Az eddig megvásárolt üdülőkre, palotákra is gondoltak: épületépítési projekt szervezés, költöztetés, raktározás, saját tulajdonú ingatlan adásvétele, ingatlanügynöki tevékenység, személybiztonsági tevékenység, általános épülettakarítás, sőt még személygépjármű kölcsönzése is került a felvett tevékenységek közé.

Ennek a gazdasági társaságnak a létrehozása tulajdonképpen logikus - mondta lapunk érdeklődésére Bodnár Zoltán. A Liberálisok gazdaságpolitikusa azonban rámutatott, hogy a kiszervezés közpénzek haszontalan felhasználásának céljait szolgálja. Feltehetően technikai feladatokat fog ellátni az új cég azokban az ingatlanokban, ahol Matolcsy György unortodox tanainak, tulajdonképpen téveszméinek hirdetése a cél. Bár az MNB által megvásárolt irodaházak (Eiffel Palace, egy Kálmán Imre utcai épület, a rózsadombi volt kémiai kutatóközpont, vagy a kecskeméti kórház egykori pszichiátriai osztályának ingatlana) nagy részében még semmilyen munka nem folyik, de Bodnár Zoltánnak semmi kételye nincs afelől, hogy előbb-utóbb elkezdenek majd tényleges tevékenységet is folytatni.

Felháborítónak tartja az MNB pénzszórását Pápai Levente is. Az Együtt alelnökének véleménye szerint ellentétes a jegybankról szóló törvénnyel, is hogy vállalkozói-gazdasági tevékenységet folytasson az MNB, akár alapítványain keresztül is, ugyanis ezekhez semmi köze nincs!

A jegybanktól kapott vagyonból 12-12 milliárd forintot az alapítványok közvetlenül költhetnek, ám a tőke nagyobb részét állampapírokba fektetik. 2014. június 1. és 2015. április 15. között mintegy 100 milliárd forintért Bónusz és Prémium magyar államkötvényeket vettek. Ez azonban megvalósítja a költségvetés tiltott monetáris finanszírozását, amely ellen a Európai Központi Bank is felemelte a szavát derült ki a bank tavalyi évről szóló jelentésének Magyarországról szóló részéből. A szigorú figyelmeztetést azonban Matolcsy Györgyék figyelmen kívül hagyták- emlékeztetett Bodnár Zoltán. Elképesztő az ilyen, jogszerűtlen befektetési formákat még az alapító okiratba is bevették - tette hozzá a gazdaságpolitikus.

A cégjegyzék szerint a Pallas Athéné Domus Optima Zrt. vezérigazgatója Fömötör Barna lett, aki egyébként a MNB jogi és a központi beszerzési és üzemeltetési igazgatóság igazgatója. A Zrt. igazgatóságának elnöke Nagy Róza Ilona, az MNB főigazgatója, és egyben a Magyar Pénzverő Zrt. felügyelőbizottságának a tagja. A többi alapítvány élén szintén az MNB, illetve Századvég Zrt. vezető munkatársai állnak.

Az álláshalmozók tovább gyarapítják az jegybank havi többmilliós fizetésű vezetőinek táborát, amit az LMP is rossz szemmel néz. Ellenzik, hogy köztulajdonban lévő cégeknél piaci fizetéseket kapjanak a vezetők. Ennek szabályozásáról adott be törvényjavaslatot tegnap Schmuck Erzsébet, a párt országgyűlési képviselője. Emlékeztetett, hogy 2011-ben a Fidesz az MNB akkori elnökének fizetését 8 millióról visszaszorította 2 millió forintra, azonban ezt a rendelkezést később eltörölték.