A pápa kiemelte, a világot ma profitorientált gazdaság jellemzi, amely kirekeszti, eldobja a fiatalokat. A középpontban azonban nem a tőkének kellene állnia, hanem a közjónak. Ferenc pápapaktumot követelt minden társadalmi szereplő és generáció között, hogy áthidalják, megszüntessék a globális gazdasági rendszer igazságtalanságait.
Ferenc pápa beszélt a munkához való jogról, amely „nemcsak a gazdaság számára fontos, hanem az embernek magának, méltóságának”. Fontos amiatt is, mert összetartja a társadalmat. Hozzátette ugyanakkor, hogy a munkaerőpiac elsősorban a nőket és a fiatalokat hozza hátrányos helyzetbe. „A nőket, akik a háztartásról gondoskodnak, diszkriminálja a munkaerő világa” – emelte ki.
A pápa óva intett attól, hogy a megnövekedett bevándorlást okolják a munkahelyek hiányáért. „A bevándorlás erősíti a versenyt, de a migránsok nem hibásak ezért, ők maguk is a gazdaság igazságtalanságának áldozatai” – hangoztatta. Kifejtette, ő maga is bevándorló, s óva intette a keresztényeket attól, hogy befogadás helyett kirekesszenek másokat. Nyitottságot követelt a társadalomtól. A pápa a korrupció és az alvilági struktúrák elleni harcra is felszólított.
Nem véletlen, hogy ez a beszéd, amelyben oly sokszor beszélt a fiatalokat érintő igazságtalanságokról, éppen Torinóban hangzott el. Az észak-itáliai városok közül itt a legmagasabb, 46 százalékos a fiatalokat sújtó munkanélküliség aránya.