Négyen jelöltették magukat, nincs köztük Ed Miliband bátyja, David Miliband volt külügyminiszter, aki 2010-ben szoros versenyben maradt alul öccsével szemben, kettejük vitája a balos és a középutas munkáspárti irányvonal közötti csatározásról is szólt. Visszalépett a Labour legkarizmatikusabbnak tartott politikusa, s színesbőrű Chuka Ummuna, akiről azt mondják, ő a „brit Barack Obama”. Az ügyvéd végzettségű Ummuna az üzleti ügyeket vitte Ed Miliband árnyékkormányában, s noha kezdetben hajlott rá, hogy jelöltesse magát, végül a kivárás mellett döntött. Ideje bőven van, még csak 36 éves.
Akik indulnak: Andy Burnham, az árnyék egészségügyi miniszter, aki már 2010-ben is versenybe szállt a pártvezéri posztért, Yvette Cooper, az árnyék-belügyminiszter, a parlamentből hajszállal kiesett munkáspárti erős ember, Ed Balls felesége. Pályázik Liz Kendall, aki az árnyékkormányban az idősek problémáinak felelőse, ő 2010-ben David Milibandet támogatta, a blairi vonal, a New Labour hívének számít, ugyanakkor csak öt éve került be az alsóházba, nincs kormányzati tapasztalata.
Versenybe szállt még egy igazi outsider, a 66 éves veterán képviselő, Jeremy Corbyn, balos, háborúellenes, zöldpárti, a szegények védelmében kampányoló politikus. A jelöléshez a munkáspárti frakció legalább 35 honatyájának aláírását kellett megszerezni. A 232 Labour-képviselő közül a legtöbben, százan Andy Burnham jelöltsége mellett foglaltak állást.
Négyük közül – a The Independent című brit lapban közzétett friss felmérés szerint –Andy Burnham a legalkalmasabb arra, hogy a Munkáspárt esélyeit javítsa a következő parlamenti választásokon, legalábbis a megkérdezettek 36 százaléka így vélekedett, Liz Kendallról 25 százalék, Yvett Cooperről 20 százalék, s Jeremy Corbynról 18 százalék gondolja, hogy javítana a Labour megítélésén. Arra a kérdésre, hogy melyik jelölt ártana legtöbbet a Munkáspártnak, 33 százalék Corbynt, 26 százalék Coopert, 22 százalék Burnham-et, 19 százalék Kendallt jelölte meg.
Andy Burnham magát állítja be a „változás” jelöltjének. Legutóbb a BBC-n Andrew Marr műsorában azt mondta, hogy a Munkáspártnak őszintén felül kell vizsgálnia, mit tett rosszul, amikor legutóbb kormányon volt,s tanulni kell a hibákból. Burnham vitatja a volt EU-biztos, Peter Mandelson vélekedését, aki egyérteműen úgy nyilatkozott, a Munkáspárt azért veszített májusban, mert hátat fordított a Tony Blairrel az élen három választást nyert New Labour irányvonalának.
Az éllovas aspiráns ugyanakkor elutasítja azt is, hogy a vereség nyomán még inkább balra kellene fordulnia az újabb öt évre ellenzékbe szorult Munkáspártnak, szerinte a lehető legszélesebb választói kört kell megszólítani.
Mivel Jeremy Corbyn a múlt embere, Liz Kendall pedig még nem győzte meg a párttagságot, hogy ő a jövő letéteményese, a verseny várhatóan Andy Burnham és Yvett Cooper között dőlhet el - vélekedett Polly Toynbee, a The Guardian publicistája, aki az előző pártvezér-választáskor Ed Miliband győzelmét jósolta. Cooper számára ugyan hátrány a Blair-Brown kormányokhoz köthető férje, viszont magabiztosan, jól szerepelt a négy aspiráns múlt heti első tévévitájában, s büszke lenne rá, ha áttörné az üvegplafont: a Labour első női pártvezére lehetne.