kiskereskedelem;vasárnapi boltzár;

Fotó: Vajda József/Népszava

- Éreztette hatását a vasárnapi boltzár

Idén áprilisában a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 4,1, naptárhatástól megtisztítva 5,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,1, az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,3 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint KSH adatai azt mutatják, hogy nem okozott veszteséget a vasárnapi boltzár. Az év harmada már eltelt a Központi Statisztikai Hivatal kiskereskedelmi statisztikájában, az adóhatósághoz befutó online értékesítési adatok azonban csak április 21-ig nyilvánosak napi bontásban, így azt nem tudni, hogy április egészét nézve mit mutat a fillérre pontos másik mérleg - hívta fel a figyelmet a blokkk.com -, ugyanis ezek együttese alapján lehetne reálisan értékelni a kiskereskedelmi folyamatokat. Mindenesetre húz a webáruház és a használtcikk, nyomukban liheg a számítástechnika és az illatszer. Az élelmiszer piac viszont csak döcög.

A március végén bevezetett vasárnapi boltzár nem csak elbocsátásokat hozott, de az áprilisi forgalmi adatokból kitűnik, hogy bizonyíthatóan lendületvesztést okozott a kiskereskedelemben - állapítja meg a hvg.hu

A Nemzetgazdasági Minisztérium nemrég cáfolta azt a hírt is, miszerint elbocsátásokhoz vezetett volna a vasárnapi boltbezárás, szerintük az előző évhez érdemes viszonyítani a friss adatokat. Azonban a KSH kiskereskedelmi létszámadatai nem ezt igazolják, ahogy a most közzétett áprilisi forgalmi adatokból is az látszik, megszenvedte a szektor a vasárnapi kiesést – erősítette meg a Portfolio.

Ünnepelt a nemzetközi szövetkezeti mozgalom tagnap, de, legalábbis Magyarországon, nem örülhettek felhőtlenül. A kormány láthatóan nem híve az egyenjogú, önkéntes közösségi szerveződéseknek.