Gulyás Tibor;Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája;alkalmassági tesztek;

Illusztráció/Thinkstock

- Tesztelnék a Gólyatábor-szervezőket

Pszichológiai, grafológiai teszteknek, stresszinterjúknak vethetik alá a gólyatáborok szervezőit, hogy kiderüljön, alkalmasak-e a leendő hallgatók vezetésére, felügyeletére.

Javaslatcsomagot készített a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a gólyatáborok és egyetemi rendezvények biztonságának növelése érdekében. A HÖOK tavaly ősszel kezdte meg az intézményi hallgatói önkormányzatokkal a rendezvényszervezés - kifejezetten a gólyatáborok - jelenlegi gyakorlatainak vizsgálatát. "Célzottan a gólyatáborokra született a szabályozási ajánlás, egy jogi segédlet a jelenlegi rendezvényszervezési szabályokról, továbbá, a feladatokra javaslatokat tévő jó gyakorlatok gyűjteménye" - mondta Gulyás Tibor, a HÖOK elnöke, aki szerint nem jó megoldás, hogy idén két olyan karon is elmarad a gólyatábor, ahol korábban erőszakos cselekmény történt. A javaslatok kidolgozásában szakemberek - jogászok, rendezvényszervezők, pszichológusok, trénerek - is részt vettek.

A HÖOK javaslata szerint konfliktuskezelési, személyiség-, intelligencia-, és más alkalmassági teszteket kellene elvégeznie a gólyatáborok szervezőinek, akiket egy, az állásinterjúkon is használt módszerrel - például stresszinterjúkkal - kellene versenyeztetni, hogy így szűrjék ki az alkalmatlanokat. A HÖOK szerint - mivel a módszer hosszadalmas és költséges - elég lenne a főszervezőt így kiválasztani. Egy olyan házirendmintát is összeállítottak, amelyben kikötnék, hogy a táborok zártkörűek legyenek, vagyis csak az elsőévesek és a szervezők lehetnek jelen, érkezéskor és távozáskor pedig mindenkit regisztrálni kellene. Emellett betiltanák, hogy fotók, videók készüljenek a táborokban.

A szervezet javaslatában közösségi játékokra is tesz ajánlatot, amelyek egy része kifejezetten a nők védelmére összpontosítana. "A gyűjtemény olyan feladatokat is tartalmaz, melyek a nők védelmében alakuló civil kezdeményezésekhez - Save the Queens - csatlakoznak és az egymáshoz való pozitív hozzáállásunk kialakításában segítenek. Előkészületek zajlanak a szervezők képzésére, készségeinek fejlesztésére, valamint egy a fiatalok biztonsága érdekében szerveződő projekt is tervezés alatt áll" - mondta a HÖOK elnök.

Gyermekvédelemben dolgozott az ELTÉ-ről kizárt HÖK-vezető
Kormánytisztviselő lett az Emberi Erőforrások Minisztériumánál (Emmi) Bubla Áron, az a volt HÖK-vezető, akit az ELTE ÁJK fegyelmi bizottsága a legsúlyosabb büntetéssel, kizárással sújtott, mert a vizsgálat szerint elhallgatta az általa szervezett táborban elkövetett szexuális erőszakot, és nem nyújtott megfelelő segítséget az áldozatnak – írta az Index. Bublát a gyermekotthonok, javítóintézetek működéséért is felelős Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság alkalmazta, havi 285 ezer forintos fizetésért. Az Index kereste az Emmit; a minisztérium válaszában azt írta, az ügyről nem volt tudomásuk, ezért vizsgálatot kezdeményeztek. Nem sokkal később azt közölték, maga Balog Zoltán humánminiszter adott utasítást Bubla kirúgására.



Szeptembertől már három éves kortól lesz kötelező óvodába íratni a gyerekeket, a család- és ifjúságügyért felelős államtitkár szerint akár 10-15 ezerrel is növekedhet az óvodások száma. Sok helyen azonban már most maximális kihasználtsággal működnek az ovik, a férőhelyhiány még ma is gond, a korábban tervezett 30 ezer helyett 2013-tól csak háromezer férőhellyel bővült a rendszer. Az óvónők szerint a nagy csoportlétszám ellehetetleníti a pedagógiai munkát.