Az államfő szombaton jelentette be döntését, amelyet a múlt heti, 38 halálos áldozatot követelő szúszai merénylet miatt hozott meg. Azóta már mintegy 12 személyt vettek őrizetbe és kettőt még keresnek a tunéziai hatóságok és több állami tisztségviselőt, köztük a szúszai kormányzót is, leváltottak. Az elbocsátottak között van három további helyi vezető, valamint a merénylő szülővárosának, Gáfurnak és annak a városnak, Kairuannak egy-egy illetékese, ahol a merénylő egyetemi tanulmányokat folytatott illetve több rendőri vezető. Habib Eszid kormányfő is beismerte, hogy a rendőrség túl lassan reagált a merényletre, a rendfentartókat számos bírálat érte, amiért a robbantás után fél órára volt szükségük ahhoz, hogy a szúszai helyszínre érkezzenek.
A szükségállapotot megelőző jelleggel vezették be, miután egyre több jel arra mutat, hogy az idén elkövetett terrormerényletek összefüggnek, az Iszlám Állam kezd teret nyerni az országban. „Úgy hiszem, és világosan ki is mondom, ha a szúszai események újra megismétlődnek, ez az ország összeomlik, és nekem, mint elnöknek ezt meg kell akadályoznom, mindenáron”– fogalmazott az államfő. Az eddigi kivizsgálás egyre inkább azt jelzi, hogy a márciusi Bardo Múzeum elleni és az üdülőhelyen ugyancsak elsősorban külföldi turistákat célzó merénylet összefügg, az elkövetők egyaránt Líbiában kaptak kiképzést.
Az idén három hónap alatt 59 turista vesztette életét Tunéziában terrormerénylet következtében. Mivel a szúszai robbantás 38 áldozata közül 30 brit állampolgár volt, David Cameron brit kormányfő vasárnap bejelentette: emlékoszlopot állítanak Szúsza közelében. A pontos helyszínt a következő hónapokban jelölik ki. „Akik ott életüket vesztették a terrorista brutalitás ártatlan áldozatai voltak”, mondta a brit miniszterelnök. London egy másik emlékművet is felállít a külföldön, terrormerényletekben elhunyt britek emlékére.
A tunéziai üdülőzónákban a rendkívüli állapot közvetlen hatásai nem érzékelhetők - írta a Külgazdasági és Külügyminisztérium a távirati irodának eljuttatott közleményében azzal kapcsolatban, hogy Tunéziában az államfő rendkívüli állapotot hirdetett ki. A tengerpartokon július másodikától a biztonsági erők fegyveresei teljesítenek szolgálatot, az ő megjelenésük zavart nem okoz, megnyugtató módon hat - olvasható a tárca közleményében. Hozzátették, hogy a tunéziai lépés célja és motivációja a megelőzés, illetve annak a lehetőségnek a megteremtése, hogy a hadsereg egységeit szükség esetén igénybe lehessen venni urbanizált övezetekben a biztonság és stabilitás fenntartásához (állampolgárok, objektumok védelme, műveletek végrehajtása), azaz az intézkedés elsődleges célja a biztonság fokozása.