Ferencváros;labdarúgás;Debrecen;El-selejtező;

2015-07-10 00:34:00

Háromból kettő

A háromból két magyar csapat, a Debrecen és a Ferencváros jutott tovább a labdarúgó Európa-liga selejtezőjének első köréből. Az MTK viszont kiesett Újvidéken, a Vojvodina ellenében.

Az Európa-liga első selejtező fordulójának visszavágóján a három magyar csapat közül elsőként a Debreceni VSC lépett pályára, amely biztos továbbjutónak tűnt a montenegrói, Sutjeska Niksic ellen, miután az egy héttel korábbi hazai mérkőzésen 3-0-ra verte ellenfelét hazai környezetben. Az első félidőben tartotta az előnyt a DVSC, igaz, ennél többet nem is mondhatunk el a találkozó e szakaszáról. A második félidőben aztán sokkal jobb játékot mutattak be a niksiciek a magyar együttesnél. Az 52. percben egy hosszú átadás után a Sutjeska japán légiósa, Fukui Maszato óriási góllal szerzett vezetést a hazaiaknak. A 82. percben Bozovic 11-esből növelte a montenegrói előnyt (2-0). Amit ezután láthattunk a Debrecentől, az finoman fogalmazva is siralmas volt. Már egy perccel később megszerezhette volna a harmadik találatot a Sutjeska, de kimaradt a nagy helyzet. Az egyedüli pozitívum, hogy a DVSC már nem kapott újabb gólt, ezzel 3-2-es összesítéssel továbbjutott, s a következő körben a lett Skonto Riga ellen léphet pályára.

Bár a Ferencváros a selejtező első mérkőzésén csak 1-1-es döntetlent játszott a holland másodosztályú Go Ahead Eagles otthonában, még úgy is alapelvárás volt a továbbjutás, hogy visszavágót a Groupama Arénában zárt kapuk előtt játszották. A stadionon kívül legalább háromezren drukkoltak a Fradinak. Le a kalappal a szurkolók előtt. Olyan hangorkánt keltettek, hogy a stadionban is remekül lehetett hallani a biztatásukat.

A Ferencváros védelme tartogatott némi – nem feltétlenül kellemes - meglepetést. A tavasszal remek teljesítményt nyújtó Batik sérülés miatt nem léphetett pályára, Mateos pedig pletykák szerint nem biztos, hogy marad, így a Leandro-Nalepa védőpárosnak szavazott bizalmat Thomas Doll. Ez azért tűnt aggasztónak, mert ők még sosem játszottak egymás mellett. A két középső szűrő Busai és Somalia volt, az első mérkőzésen a kezdőben helyet kapó Gyömbér a kispadra szorult. Szintén a kispadon kapott helyet Hajnal Tamás, aki hosszú sérüléséből épült fel.

A Fradi úgy kezdett, ahogy azt reméltük. Már 2 perc után majdnem vezetést szerzett, de Busai nagy helyzetben mellé lőtt. A 4. percben aztán Gera – majdnem ugyanakkor, mint az első meccsen – megszerezte a vezetést: Varga Roland legurította neki a labdát, s a 16-os vonaláról jobbal lőtt a kapuba. Szerencsére ezúttal nem esett abba a hibába a Fradi, mint az első meccsen, viszonylag hamar növelte az előnyt: a 20. percben a holland kapus rossz kirúgása után Böde volt eredményes (2-0). A félidő derekán Dilaver megsérült, a helyére Gyömbér állt be, aki a középső középpályára került, így Somalia ment vissza a jobbhátvéd pozíciójába. A 45. percben Lamah remekül tört be a kapu elé, visszapasszolt Busainak, aki egyből lőtt a hálóba. Az első félidőben eldőlt a továbbjutás kérdése. Az 56. percben gyönyörű akció után növelhette volna az előnyt a Fradi, de Varga lövése elakadt. A 63. percben Lamah büntetőt hibázott. A 86. percben parádés támadás után a Pakstól érkezett Haraszti szerezte meg a negyedik gólt. A Fradi újabb gólokat szerezhetett volna, ehelyett kapott egyet, így 4-1-lett a vége. Az FTC-re a második körben a szarajevói Zeljeznicar vár.

Ugyan a három magyar csapat közül az MTK várhatta a legrosszabb helyzetből a visszavágót, miután az első találkozón hazai környezetben 0-0-t játszott a Vojvodina ellen, már a 3. percen vezetést szerzett Újvidéken Strestik fejesgóljával. A 14. percen egyenlített a Vojvodina Stanisavljevic remek szabadrúgásával. Igaz, az MTK kapusa, Hegedűs hatalmasat hibázott. A 40. percben aztán Mrdakovic megszerezte a vezetést a hazaiaknak, ami már a Vojvodina továbbjutását jelentette. Az 51. percben tovább fogyatkoztak az MTK esélyei: Ivanic az újvidékiek harmadik gólját is megszerezte (3-1). A vajdaságiak teljesen megérdemelten jutottak tovább.