Mint Tóbiás elmondta, nincsenek miniszterelnök-jelölti ambíciói, neki az a fontos, hogy egy szakértői árnyékkormánnyal visszaadja a kormányzás hitelességét. „Világossá vált, hogy a pártot át kell alakítani, a struktúra nem alkalmas arra, hogy képes legyen visszakerülni a helyi közösségekhez, és alternatív erővé formálódjon. A párt túl zárt, túl bürokratikus volt, túl központosított volt, ráadásul fejnehéz. Bizonyos értelemben ennek szimbóluma volt a székház” – indokolta, miért hagyták el a Jókai utcai pártszékházat, amelyet értékesítenek, ha találnak rá vevőt. Az eladás után egy Horn-centert szeretnének létrehozni, amely valójában nem is székház lenne, hanem "egy hely, fórum, agora, ahol a baloldali gondolkodók, műhelyek, szervezetek, fiatalok, értelmiségiek, civilek összegyűlhetnek”. Tóbiás szerint az összes választókerületben zajlik a hálózatépítés, mert „szembe kell nézni azzal, hogy a bezárkózás vitte az MSZP-t kétszer is kétharmados vereségbe.
Azzal kapcsolatban, hogy miért áll hónapok óta tíz százalék alatt a közvélemény-kutatóknál az MSZP, azt mondta: ő nem ígérte, hogy 2015-ben váltópárttá válnak. Kritizálta Mesterházy Attila pártelnökségét, szerinte hibás volt a stratégia, hogy az ingahatás miatt a baloldal győzelmét várták 2010-ben, és elhibázottnak tartja azt is, hogy nem kezdték meg a szervezeti átalakítást korábban. „De ez nem csak az ő felelőssége, én is végigdolgoztam a parlamenti frakcióban azt a négy évet. Nem ismertük fel, hogy az alaptörvény elfogadása után megváltozott az ellenzék eszköztára”– mondta a pártelnök, aki szerint nagy tapasztalat volt, hogy az összefogósdi nem jött be 2013-ban.
A párt 2016-ban fog neki a programalkotásnak, ezt megelőzően, november 28-án már döntenek a stratégiai irányokról. Arra a kérdésre, hogy indul-e a 2016 őszi tisztújításon, így reagált: „ Az a program, amit én kínáltam tavaly decemberben, négy évre szólt. Engem nem az foglalkoztat, hogy mi lesz a tisztújításon, hanem az, hogy el kell végezni a munkát.. A miniszterelnök-jelölt személyéről előválasztással döntenek majd, addig is szakértői árnyékkormány létrehozását tervezi, „amely visszaadja a kormányzás hitelességét”.