kenu;kajak;Dombi Rudolf;válogató;Kozák Danuta;Kökény Roland;Kárász Anna;

2015-07-18 07:58:00

Kárász ismét legyőzte Kozákot

Több váratlan eredmény született a kajakosok és kenusok második világbajnoki válogatójának pénteki versenynapján. A női K-1 500 méter döntőjében kikapott a kétszeres olimpiai bajnok Kozák Danuta, akit az első szegedi selejtezőt követően ismét legyőzött Kárász Anna. A férfiaknál a már nem együtt versenyző Kökény Roland és Dombi Rudolf sem tudott az élen végezni.

Három versenyszámban rendeztek döntőt a kajakosok és kenusok második vb-válogatóján tegnap, mely esemény célja az augusztus 20. és 23. közötti, milánói olimpiai kvalifikációs világbajnokságon való részvétel kiharcolása. Storcz Botond vezetőedző a vasárnapig tartó viadal után állítja össze az Olaszországba utazó csapatot.

A nőknél K-1 500 méteren első helyezettként jutott csütörtökön a döntőbe a kategória két favoritja, Kárász Anna és Kozák Danuta, a harmadik előfutamon Fazekas-Zur Krisztina nyert. A háromszoros olimpiai bajnok, szülés után visszatérő Kovács Katalinnak viszont nem sikerült kvalifikálnia magát az A-döntőbe, a tegnapi B-döntőben pedig nem állt rajthoz. A Honvéd 39 éves kajakosa az elmúlt időszakban ínhüvely-gyulladással küzdött, így nem tudott százszázalékos állapotban rajthoz állni, hogy kivívja tagságát a női négyesben.

Az első szegedi selejtezőn meglepetésre diadalmaskodó Kárász végül a tegnapi döntőt is megnyerte 0,124 másodperccel a szám olimpiai és világbajnoki címvédője, Kozák előtt, így a 24 éves kajakozó képviselheti hazánkat Milánóban. "Ez nagyon kemény verseny volt, ötven méterrel a cél előtt letámasztottam. Akkora már minden erőm elszállt, nem is tudom, hogyan voltam képes végigcsinálni" – értékelt boldogan Kárász, akinek a hajrában nagyon kellett figyelnie riválisára. "Az elején próbáltam elmenni és irányítani a mezőnyt, de biztos voltam benne, hogy Dana rákapcsol a végén. A finisben már csak a szívem vitt előre, talán ez volt életem legnehezebb versenye."

A 28 éves Kozák Danuta kissé bosszús volt, hogy saját versenyszámában verték meg. "Az ötszáz egyes mindig a szívem csücske volt, ezért van bennem tüske, de legalább jövőre rá tudok tenni még egy lapáttal. A tavalyi évem annyira jól sikerült, hogy nem lehetett volna tovább fokozni, most viszont tudom, ha jövőre az olimpiát meg akarom csinálni, akkor meg kell verni Annát itthon" – mondta a sportoló, akit 2012-ben Budapest díszpolgárának választottak. Harmadikként a londoni ötkarikás játékokon K-4 500 méteren aranyérmes Fazekas-Zur ért célba, megelőzve Szabó Gabriellát, aki K-2 500 méteren Kozákkal ül majd egy kajakban.

A férfi K-2 1000 méteren – mely kategóriában szövetségi döntés alapján nyílt meg újra a válogató – a Boros Gergely és Nádas Bence alkotta páros nyert, megelőzve Kökény Roland és Hufnágel Tibor kettősét, míg a harmadik helyre a Vass Péter, Noé Zsombor duó ért be. Szalai Tamás olimpiai bajnok új társával, Dombi Rudolffal csupán ötödik lett a döntőben. Előbbi korábban két versenyt is nyert Kammerer Zoltánnal, azonban egy szakmai döntés miatt nem engedték meg a háromszoros világbajnok vezérevezősnek, hogy a vb-n a négyes mellett K–2 1000 méteren is rajthoz álljon. A Szalai és Rudolf duó erősnek tűnik, a közös munka rövidségének tudható be, hogy 4,5 másodpercet kaptak a győztes Boroséktól.

A férfi kenusok 1000 méteres páros versenyében nem borult a papírforma: akárcsak június elején, ezúttal is Vasbányai Henrik és Mike Róbert világ- és Európa-bajnok kettőse diadalmaskodott, így ők készülhetnek az év fő viadalára. A második helyen célba érő Sarudi Pál, Kiss Tamás rutinos duó 1,320 másodpercet kapott a győztes párostól, a harmadik helyezett viszont már majdnem hatot.

Ma az 1000 és 200 méteres döntőket, valamint a női K-2 1000 méter fináléját rendezik meg. A világbajnoki válogató szombati és vasárnapi döntőit élőben közvetíti 9:00-tól az M4 televíziós sportcsatorna.