turizmus;vendéglátás;

2015-07-22 11:57:00

Káosz a vendéglátásban

Szakemberhiánnyal küzd a turisztikai és vendéglátó ágazat, a nyugat-európai munkaadók kedvezőbb feltételeket kínálnak, ezért külföldre mennek dolgozni a munkavállalók  - mondta Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) elnöke szerdán.

Kifejtette: a munkaerő-elvándorlás már a válság előtt megkezdődött, az ágazat jövedelmezősége relatíve alacsony az adóterhek miatt, amelyek magasabbak a nyugat-európainál, ahol a vendéglátás és az idegenforgalom áfája kedvezményes adókulcs alá tartozik. A szakember utalt arra, hogy másfél éve a kormány előtt van az ágazat fejlesztésének szakmai anyaga, várják a politikai döntést.

Gál Pál Zoltán elmondta, hogy az idén jó szezonra számít a turisztikai és vendéglátó ágazat. A magyar makroadatok javultak, a kapacitások jelentősen bővültek, ugyanakkor a magyar idegenforgalomnak az árazásban kellene fejlődnie, "azt mondják, Budapest túl olcsó desztináció lett nemzetközi összehasonlításban" - jelentette ki az elnök. A munkaadói szövetség elnöke elmondta, hogy falusi turizmusban elsősorban családi vállalkozások dolgoznak, többnyire mellékfoglalkozásban, ezért jó döntés lenne mentesíteni őket az online-pénztárgépek használatára kötelezés alól.

Senki nem akar százezerért dolgozni a Balatonon
Korábban írtuk: Még egyetlen szezonban sem jelentett ekkora gondot a megfelelő munkaerő biztosítása a Balatonnál, rengetegen vállalnak inkább külföldön munkát a nagyobb fizetés reményében, különösen a vendéglátóiparban. Furcsa azonban, hogy miközben a balatoni vendéglátósok panaszkodnak, hogy szinte lehetetlen munkaerőt találni,  most is sok az álláskereső akár a siófoki, akár a boglári régióban.
Ennek ellenére az egyik vállalkozó hiába keres 100 ezres fizetésért takarítót, régóta nem talál, egy másik éttermes pedig sokáig szakképzett konyhai dolgozókat keresett, most azonban műr beérné bármilyen képzettségűvel is. Ám ők még mindig jobban jártak, mint az a tulaj, akit a  a teljes személyzete hagyott faképnél; bepácoltak este ötven kiló húst, azután reggel már csak egy sms-üzenet fogadta: „Ausztriába mentünk”.