Sírt a labda Fehérváron

Valami nem működik a Videotonnál. Szerdán este a székesfehérváriak focicsapata hatalmas kínszenvedés árán jutott be a Bajnokok Ligája selejtezőjének harmadik körébe, miután 1-1-es döntetlent játszott a nagyon gyenge walesi The New Saints ellen. Mivel az első meccsen idegenben a magyar csapat nyert 1-0 arányban, így 2-1-es összesítéssel került tovább. Ellenfele következő körben a fehérorosz BATE lesz.

Mindent elmond a fehérvári csapat és a szurkolók viszonyáról, hogy a kétszer harminc perces hosszabbítást követő lefújás után a drukkerek az ellenfél játékosait tapsolták meg, a Videoton aranylábúinak teljesítményét füttykoncerttel jutalmazták. Hogy a magyar bajnok nincs éppen csúcsformában, azt a Szuperkupában a Ferencváros ellen elszenvedett 0-3-as vereség is bizonyítja, s az is, hogy a bajnoki nyitányon is kikapott az együttes, 1-0-ra a Bp. Honvéd otthonában.

Persze lehet magyarázatokat találni, s ebben hagyományosan nagyon erősek is vagyunk. Nagy volt a hőség, s a hatalmas forrósághoz nyilván sokkal jobban alkalmazkodhatott az északi ellenfél, hiszen köztudott, hogy Nagy-Britanniában tomboló kánikula jellemzi a nyarakat... Meg hát még porszem (tegyük hozzá, jókora) van az idény elején lévő Videoton gépezetében, nem szoktak össze a fiúk.

Akadnak dolgok azonban, amikre nem könnyű kifogásokat találni. Ha a vezetés tudta, hogy meghatározó játékosok, köztük Calatayud, Stopira, Sándor és Nikolics is távozik nyáron, miért nem tettek hamarabb lépéseket a pótlásukra. Burcsa Győző, a Videoton klubigazgatója most nem is örvend túl nagy népszerűségnek Fehérváron. A győri különítmény (Koltai, Pátkai, Lang) eddig finoman fogalmazva nem váltotta meg a világot (Rudolf Gergely is csatlakozhat a kerethez). Pletykák szerint az öltözőben sincs minden rendben, feszültség van a régi és az új játékosok között.

A csapat edzője, Bernard Casoni sem tudott tekintélyt szerezni magának, bár nem biztos, hogy ez az oka annak: nehéz felfedezni bármiféle taktikai elemet a Videoton játékán. A 4-1-4-1-es felállás nem működik a tavalyi 4-2-3-1 után. Casoni már több nyilatkozatában is utalt arra, hogy nem rendelkezik elég jó játékossal, vagyis a vezetőség vélhetően mást ígért neki, amikor aláírt. Azt sem könnyű megmagyarázni, mi az oka a rendkívül akaratgyenge játéknak.

Mentálisan súlyos gondok vannak az együttesnél. Amikor Gyurcsó Ádám megszerezte az egyenlítő gólt, nem azzal foglalkozott, hogy gyorsan összeszedje a labdát, ne maradjon a szégyenteljes 1-1 az eredmény. Ehelyett a fedett lelátó alatt ülő nézőknek kezdett mutogatni. Meg lehet sértődni a drukkerek reakcióján, de egy játékos azért is profi, hogy csak a pályán történtekre koncentráljon.

Bernard Casoni, a Videoton trénere meccset követően - mindezek ellenére - egyáltalán nem volt elégedetlen, sőt. „Történelmi” sikerről beszélt.

„A legfontosabb a továbbjutás volt ma este, ez sikerült. Történelmi sikert ért el a csapat. Gratuláció jár a játékosoknak, mert túlléptek önmagukon és küzdőszellemből jól vizsgáztak. Az ellenfél találatánál sem fordult meg a fejemben a kiesés gondolata, hiszen sok helyzetet alakítottunk ki előtte és utána is, gólra törően játszottunk, bíztam a csapatban. Felemelt fejjel küzdöttünk végig, ami a jövőre nézve pozitív. Összességében azt kell, hogy mondjam, a célunkat elértük” – nyilatkozta a klub holnapjának.

A Videoton jövő kedden lép pályára a BATE ellen hazai környezetben. Tavaly, amikor a fehérorosz csapat volt a Debrecen ellenfele a BL-selejtezőben, megtapasztalhattuk, hogy szó sincs világverő gárdáról. Ilyen teljesítménnyel azonban a Videotonnak senki ellen sem lenne esélye.

Kilenc csapás Debrecenben

2015.07.23. 23:00
Szakály Péter is eredményes volt FOTÓ: MTI/CZEGLÉDI ZSOLT
Felemásan szerepeltek a magyar csapatok az Európa-liga második selejtezőkörének visszavágóin. A Debrecen gólfesztivált rendezett a Nagyerdei stadionban: kilenc gólt gurított a lett Skonto Rigának, s 11-4-es összesítéssel ment tovább. A Ferencváros viszont szégyenletes teljesítményt nyújtva kettős vereséggel esett ki a Zeljeznicar ellen.

Kiütéses győzelmet aratott a Debrecen a labdarúgó Európa-liga második selejtezőjének visszavágóján a lett Skonto Riga ellen. Már az első mérkőzésen elért 2-2-es döntetlen is továbbjutást ígért, a debreceni találkozón azonban hamar egyértelművé vált, hogy Kondás Elemér együttese sokkal jobb ellenfelénél. A hajdúságiak már a 7. percben megszerezték a vezetést: Tisza 17 méterről lőtt nagy gólt a bal felső sarokba. Mindössze öt perccel később a rendkívül agilisen játszó Jovanovic jobb oldali beadását vette át ügyesen Balogh, majd a kapuba talált.

A mintegy nyolcezer néző nagyon elégedett lehetett a látottakkal. A 29. percben Balogh adott középre, és Sidibe estében lőtt a hálóba. A 31. percben megint Jovanovic adott jól középre, s a visszafelé mozgó Sidibe ügyesen csúsztatott a hálóba. 4-0 is maradt a félidő végéig. A folytatás csak formalitásnak tűnt. Ám, így sem ült a babérjain a Loki, s Dusan Brkovic góljával az 51. percben már 6-0-ra vezettek a hajdúságiak, majd hét perc leforgása alatt a hetediket és a nyolcadikat is bevágták a piros-fehérek.

Szakály Péter büntetőből, míg Bódi Ádám akcióból volt eredményes. A folytatásban kétszer talált be a Riga, ám ez nem befolyásolta a mérkőzést. A csereként beállt Geoffrey Castillion állította be a mérkőzés végeredményét, a Debrecen 9-2-re nyert, így 11-4-as összesítéssel jutott tovább.

Dühítően gyenge játékot mutatott be a Ferencváros a Zeljeznicar ellen Szarajevóban, az EL visszavágóján. Lassan, körülményesen fociztak a zöld-fehérek a boszniai fővárosban, olyan benyomása lehetett az embernek, mintha az első budapesti mérkőzésen nem is a Zeljeznicar nyert volna 1-0-ra. Teljesen érthetetlen módon a Fradi védekezésre, kontrákra állt be, ami nem lenne baj, ha lennének olyan játékosai, akik képesek lennének gyors ellentámadásokra. Ilyen labdarúgókat azonban nemigen láttunk a pályán. A két középhátvéd, Nalepa és Gyömbér rendkívül bizonytalan volt, a középpályán nem volt mozgás, csak Somalia nyújtott elfogadhatót, Böde elől semmi veszélyt sem jelentett a kapura.

Meg is lett az eredménye a lélektelen játéknak: a 23. percben a hátul békésen sétálgató Nalepa és Gyömbér között kiugratták Kokotot, aki nagyon pontosan lőtt a hálóba. 1-0 a hazaiaknak. Egy perc múlva majdnem növelte az előnyt a Zeljo, miután Dibusz a saját lábában esett el. A 40. percben Thomas Doll Varga Roland helyett behozta Radót, pedig nagy választási lehetősége lett volna arra, kit is cseréljen le. Egy biztos, az első félidőben állófociban verhetetlenek voltak a zöld-fehérek. Az első meccs után a rossz helyzetkihasználást emlegettük, nos, az első 45 percben helyzetig sem jutott el a Fradi.

A második félidőben a nagyon halovány Hajnal helyére a szlovák Sesták állt be. Ezt követően valamivel jobban játszott a Ferencváros, de ez is nagyon kevés Gera Zoltánéktól. A félidő derekán Busai állt be Böde helyére, amivel legalább a középpálya stabilizálódott. A 67. percben Leandro egyenlíthetett volna, de az ötös sarkáról magasan lőtt fölé. A 75. percben Gera 20 méteres szabadrúgásból a felsőlécet találta el. Ez a két helyzete volt a Fradinak.

A Zeljeznicar viszont a hosszabbításban megadta a kegyelemdöfést Delmic góljával. 0-2 lett a vége. Az FTC két vereséggel, 0-3-as összesítéssel esett ki az EL selejtezőjéből. Ilyen kerettel, ilyen költségvetéssel, ilyen háttérrel nemzetközi szinten is elfogadhatatlan teljesítményt láttunk.

Idegenben is kikapott a Ferencváros

A Ferencváros labdarúgócsapata búcsúzott az Európa Ligától, mivel a selejtező második fordulójában, a hazai pályán elszenvedett vereséget követően a csütörtöki visszavágón, idegenben is kikapott a Zeljeznicartól.

Európa Liga-selejtező, 2. forduló, visszavágó: Zeljeznicar (bosnyák)-Ferencváros 2-0 (1-0)

Asim Ferhatović Hase Stadion, 10000 néző, v.: Orel Grinfeld (izraeli)
 gólszerző: Kokot (23.), Djelmic (91.)

sárga lap: Hadziahmetovic (38.), illetve Radó (49.), Gera (84.)

Továbbjutott: a Zeljeznicar kettős győzelemmel, 3-0-s összesítéssel.

Zeljeznicar:  Antolovic - Memija, Bogdanovic, Kosoric, Kvesic - Djelmic, Blagojevic, D. Sadikovic (Beganovic, 72.), Hadziahmetovic (E. Sadikovic, 57.), Kokot (Stokic, 86.) - Bajic

Ferencváros: Dibusz - Dilaver, Nalepa, Gyömbér, Leandro - Varga R. (Radó 41.), Hajnal (Sesták, a szünetben), Somália, Gera, Lamah - Böde (Busai, 58.)

Aktívabban kezdett a magyar együttes, ám a bosnyák csapat védői jó ütemű szerelésekkel, Hajnal nagy lehetőségénél pedig kiváló blokkal hatástalanították a ferencvárosi támadásokat. A vezetést a hazaiak szerezték meg: egy gyors kontra végén Zoran Kokot lépett ki jó ütemben a védők közül, és magabiztosan ellőtte a labdát Dibusz Dénes mellett. A kapott gól megfogta a zöld-fehéreket, sokáig nem tudtak nagy helyzeteket kialakítani, a Zeljeznicar számára pedig tökéletesen megfelelt az eredmény, így a hazaiak nem erőltették a támadásokat. A 75. percben Gera Zoltán szabadrúgásánál a kapufát érintette a labda, ekkor állt legközelebb az egyenlítéshez a Ferencváros, amely a ráadásban kapott még egy gólt, így kettős vereséggel búcsúzott.