A Bayerné a nemrég még gyűlölt Vidal

2015.07.24. 07:54
Négy éve szidták, ma már örülnek Arturo Vidalnak Münchenben FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/VALERIO PENNICINO
Arturo Vidal, a buldog-szívósságú chilei labdarúgó már négy éve is megállapodott a Bayern Münchennel, ám akkor a Juventust választotta. A bajorok 2011-ben kígyót-békát kiabáltak rá, most viszont örömmel csábították magukhoz. A Bastian Schweinsteigert helyettesítő középpályásért negyven millió eurót fizettek.

Karl-Heinz Rummenigge, a Bayernt működtető gazdasági társaság ügyvezető testületének elnöke éppen csak bejelentette az új igazolást, máris szembesítették a korábbi, meglehetősen kritikus szavaival. A chilei Vidal tudniillik kis híján már négy éve a müncheniek játékosa lett, ám akkori klubja, a Leverkusen nem engedte el az egyik legnagyobb német riválishoz.

A kőkemény focista így Torino felé vette az irányt, és olaszországi székfoglalójában kijelentette, „azért választottam a Juventust, hogy igazán nagy trófeákat nyerjek. Amikor megtudtam ügynökömtől, hogy a Juventus is érdeklődik irántam, nem volt kétséges, hogy hozzájuk igazolok, bár tudom, mások is érdeklődtek irántam.”

Több sem kellett a németeknek, Rummenigge hazugnak nevezte a chileit, az azóta adócsalásért a börtönt is megjárt Uli Hoeness elnök pedig erkölcsről és morálról kezdett prédikálni. No de változnak az idők, a jelek szerint a Copa América-győztes Arturo Vidal mostanra „jó fiú” lett, s láss csodát, a Bayernnél már örülnek neki.

A 69-szeres válogatott labdarúgóért negyven millió eurót fizettek a németek, s az összeg mellett az elvárás is hatalmas: a Manchester Unitedbe távozó világbajnokot, Bastian Schweinsteigert kell pótolnia. „Ha minden a tervek szerint alakul, akkor jövő héten már csatlakozhat is az együtteshez” – mondta Rummenigge a kínai felkészülési túra közepette.

A néhány napja a spanyol Valenciát 4-1-re, az olasz Intert pedig 1-0-ra legyőző Bayern tegnap szerény 0-0-t játszott a kínai Kvangcsou Evergrande ellen, majd 5-4-re el is veszítette a tizenegyespárbajt. Pedig igencsak erős együttessel álltak ki a németek, szerepelt a kezdőben Neuer, Boateng, Alaba, Bernat, Rafinha, Götze és Lewandowski is, később pedig beszállt Müller, Xabi Alonso, Lahm, valamint az ukrán Sahtar Donyecktől néhány hete érkező brazil Douglas Costa is.

Gólt mégsem sikerült szereznie a német bajnoknak, mi több, az összecsapás elején a kínaiak új sztárja, a brazil válogatott Robinho veszélyeztetett, ám Neuer eszén nem tudott túljárni. A második félidőben sem pörögtek fel túlságosan a csapatok, az egyetlen valamirevaló helyzetet Müller puskázta el, aki aztán a „szétlövésben” is hibázott, így kikapott a Bayern München.

Na majd Vidallal jobban megy…

Ramos mégis Madridban marad?

Rafael Benítez, a Real új szakvezetője megelégelte, hogy a sajtó hetek óta azt taglalja, miként alakul Sergio Ramos sorsa. Az Ausztráliában készülő madridiak trénere kijelentette, száz százalék, hogy a játékos nem igazol el. A 29 éves Ramost az utóbbi hetekben elsősorban a Manchester Uniteddel hozták hírbe.

A Marca című spanyol sportnapilap azt írta, a hátvéd és a klubelnök Florentino Pérez viszonya romlott meg annyira, hogy a futballistának nincs maradása, és a következő idényt már új klubnál kezdi.

A második számú csapatkapitány tisztét is betöltő Ramos 2005-ben igazolt a Real Madridhoz, amellyel többek közt Bajnokok Ligáját, klubvilágbajnokságot, három bajnoki címet és két Spanyol Kupát nyert. A Real Madrid ma a Manchester Cityvel játszik felkészülési mérkőzést.

Sírt a labda Fehérváron

Valami nem működik a Videotonnál. Szerdán este a székesfehérváriak focicsapata hatalmas kínszenvedés árán jutott be a Bajnokok Ligája selejtezőjének harmadik körébe, miután 1-1-es döntetlent játszott a nagyon gyenge walesi The New Saints ellen. Mivel az első meccsen idegenben a magyar csapat nyert 1-0 arányban, így 2-1-es összesítéssel került tovább. Ellenfele következő körben a fehérorosz BATE lesz.

Mindent elmond a fehérvári csapat és a szurkolók viszonyáról, hogy a kétszer harminc perces hosszabbítást követő lefújás után a drukkerek az ellenfél játékosait tapsolták meg, a Videoton aranylábúinak teljesítményét füttykoncerttel jutalmazták. Hogy a magyar bajnok nincs éppen csúcsformában, azt a Szuperkupában a Ferencváros ellen elszenvedett 0-3-as vereség is bizonyítja, s az is, hogy a bajnoki nyitányon is kikapott az együttes, 1-0-ra a Bp. Honvéd otthonában.

Persze lehet magyarázatokat találni, s ebben hagyományosan nagyon erősek is vagyunk. Nagy volt a hőség, s a hatalmas forrósághoz nyilván sokkal jobban alkalmazkodhatott az északi ellenfél, hiszen köztudott, hogy Nagy-Britanniában tomboló kánikula jellemzi a nyarakat... Meg hát még porszem (tegyük hozzá, jókora) van az idény elején lévő Videoton gépezetében, nem szoktak össze a fiúk.

Akadnak dolgok azonban, amikre nem könnyű kifogásokat találni. Ha a vezetés tudta, hogy meghatározó játékosok, köztük Calatayud, Stopira, Sándor és Nikolics is távozik nyáron, miért nem tettek hamarabb lépéseket a pótlásukra. Burcsa Győző, a Videoton klubigazgatója most nem is örvend túl nagy népszerűségnek Fehérváron. A győri különítmény (Koltai, Pátkai, Lang) eddig finoman fogalmazva nem váltotta meg a világot (Rudolf Gergely is csatlakozhat a kerethez). Pletykák szerint az öltözőben sincs minden rendben, feszültség van a régi és az új játékosok között.

A csapat edzője, Bernard Casoni sem tudott tekintélyt szerezni magának, bár nem biztos, hogy ez az oka annak: nehéz felfedezni bármiféle taktikai elemet a Videoton játékán. A 4-1-4-1-es felállás nem működik a tavalyi 4-2-3-1 után. Casoni már több nyilatkozatában is utalt arra, hogy nem rendelkezik elég jó játékossal, vagyis a vezetőség vélhetően mást ígért neki, amikor aláírt. Azt sem könnyű megmagyarázni, mi az oka a rendkívül akaratgyenge játéknak.

Mentálisan súlyos gondok vannak az együttesnél. Amikor Gyurcsó Ádám megszerezte az egyenlítő gólt, nem azzal foglalkozott, hogy gyorsan összeszedje a labdát, ne maradjon a szégyenteljes 1-1 az eredmény. Ehelyett a fedett lelátó alatt ülő nézőknek kezdett mutogatni. Meg lehet sértődni a drukkerek reakcióján, de egy játékos azért is profi, hogy csak a pályán történtekre koncentráljon.

Bernard Casoni, a Videoton trénere meccset követően - mindezek ellenére - egyáltalán nem volt elégedetlen, sőt. „Történelmi” sikerről beszélt.

„A legfontosabb a továbbjutás volt ma este, ez sikerült. Történelmi sikert ért el a csapat. Gratuláció jár a játékosoknak, mert túlléptek önmagukon és küzdőszellemből jól vizsgáztak. Az ellenfél találatánál sem fordult meg a fejemben a kiesés gondolata, hiszen sok helyzetet alakítottunk ki előtte és utána is, gólra törően játszottunk, bíztam a csapatban. Felemelt fejjel küzdöttünk végig, ami a jövőre nézve pozitív. Összességében azt kell, hogy mondjam, a célunkat elértük” – nyilatkozta a klub holnapjának.

A Videoton jövő kedden lép pályára a BATE ellen hazai környezetben. Tavaly, amikor a fehérorosz csapat volt a Debrecen ellenfele a BL-selejtezőben, megtapasztalhattuk, hogy szó sincs világverő gárdáról. Ilyen teljesítménnyel azonban a Videotonnak senki ellen sem lenne esélye.

Kilenc csapás Debrecenben

2015.07.23. 23:00
Szakály Péter is eredményes volt FOTÓ: MTI/CZEGLÉDI ZSOLT
Felemásan szerepeltek a magyar csapatok az Európa-liga második selejtezőkörének visszavágóin. A Debrecen gólfesztivált rendezett a Nagyerdei stadionban: kilenc gólt gurított a lett Skonto Rigának, s 11-4-es összesítéssel ment tovább. A Ferencváros viszont szégyenletes teljesítményt nyújtva kettős vereséggel esett ki a Zeljeznicar ellen.

Kiütéses győzelmet aratott a Debrecen a labdarúgó Európa-liga második selejtezőjének visszavágóján a lett Skonto Riga ellen. Már az első mérkőzésen elért 2-2-es döntetlen is továbbjutást ígért, a debreceni találkozón azonban hamar egyértelművé vált, hogy Kondás Elemér együttese sokkal jobb ellenfelénél. A hajdúságiak már a 7. percben megszerezték a vezetést: Tisza 17 méterről lőtt nagy gólt a bal felső sarokba. Mindössze öt perccel később a rendkívül agilisen játszó Jovanovic jobb oldali beadását vette át ügyesen Balogh, majd a kapuba talált.

A mintegy nyolcezer néző nagyon elégedett lehetett a látottakkal. A 29. percben Balogh adott középre, és Sidibe estében lőtt a hálóba. A 31. percben megint Jovanovic adott jól középre, s a visszafelé mozgó Sidibe ügyesen csúsztatott a hálóba. 4-0 is maradt a félidő végéig. A folytatás csak formalitásnak tűnt. Ám, így sem ült a babérjain a Loki, s Dusan Brkovic góljával az 51. percben már 6-0-ra vezettek a hajdúságiak, majd hét perc leforgása alatt a hetediket és a nyolcadikat is bevágták a piros-fehérek.

Szakály Péter büntetőből, míg Bódi Ádám akcióból volt eredményes. A folytatásban kétszer talált be a Riga, ám ez nem befolyásolta a mérkőzést. A csereként beállt Geoffrey Castillion állította be a mérkőzés végeredményét, a Debrecen 9-2-re nyert, így 11-4-as összesítéssel jutott tovább.

Dühítően gyenge játékot mutatott be a Ferencváros a Zeljeznicar ellen Szarajevóban, az EL visszavágóján. Lassan, körülményesen fociztak a zöld-fehérek a boszniai fővárosban, olyan benyomása lehetett az embernek, mintha az első budapesti mérkőzésen nem is a Zeljeznicar nyert volna 1-0-ra. Teljesen érthetetlen módon a Fradi védekezésre, kontrákra állt be, ami nem lenne baj, ha lennének olyan játékosai, akik képesek lennének gyors ellentámadásokra. Ilyen labdarúgókat azonban nemigen láttunk a pályán. A két középhátvéd, Nalepa és Gyömbér rendkívül bizonytalan volt, a középpályán nem volt mozgás, csak Somalia nyújtott elfogadhatót, Böde elől semmi veszélyt sem jelentett a kapura.

Meg is lett az eredménye a lélektelen játéknak: a 23. percben a hátul békésen sétálgató Nalepa és Gyömbér között kiugratták Kokotot, aki nagyon pontosan lőtt a hálóba. 1-0 a hazaiaknak. Egy perc múlva majdnem növelte az előnyt a Zeljo, miután Dibusz a saját lábában esett el. A 40. percben Thomas Doll Varga Roland helyett behozta Radót, pedig nagy választási lehetősége lett volna arra, kit is cseréljen le. Egy biztos, az első félidőben állófociban verhetetlenek voltak a zöld-fehérek. Az első meccs után a rossz helyzetkihasználást emlegettük, nos, az első 45 percben helyzetig sem jutott el a Fradi.

A második félidőben a nagyon halovány Hajnal helyére a szlovák Sesták állt be. Ezt követően valamivel jobban játszott a Ferencváros, de ez is nagyon kevés Gera Zoltánéktól. A félidő derekán Busai állt be Böde helyére, amivel legalább a középpálya stabilizálódott. A 67. percben Leandro egyenlíthetett volna, de az ötös sarkáról magasan lőtt fölé. A 75. percben Gera 20 méteres szabadrúgásból a felsőlécet találta el. Ez a két helyzete volt a Fradinak.

A Zeljeznicar viszont a hosszabbításban megadta a kegyelemdöfést Delmic góljával. 0-2 lett a vége. Az FTC két vereséggel, 0-3-as összesítéssel esett ki az EL selejtezőjéből. Ilyen kerettel, ilyen költségvetéssel, ilyen háttérrel nemzetközi szinten is elfogadhatatlan teljesítményt láttunk.