klímavédelem;Ferenc pápa;Laudato si enciklika;David Brooks;

2015-07-31 07:33:00

Csökkent Amerikában a pápa népszerűsége

Egy év alatt több mint 15 százalékkal csökkent Ferenc pápa népszerűsége az Egyesült Államokban, elsősorban az amerikai konzervatívok körében – jelentette a Financial Times. A felmérés két hónappal az egyházfő Egyesült Államokban esedékes látogatása előtt készült. Miközben 2014 februárjában 76 százalék vélekedett kedvezően az egyházfőről, megítélése 59 százalékra esett vissza a Gallup felmérése szerint.

Az amerikai liberálisok körében a visszaesést az magyarázhatja, hogy sokan gyorsabb lépéseket reméltek a családokat érintő témák, illetve az azonos neműek, a válás, a nők pappá szentelése kapcsán. A csökkenés a konzervatívok szempontjából arra vezethető vissza, hogy a pápa többször bírálta a globális kapitalizmust. A másik ok Laudato si enciklikája lehet, amelyben az emberi tevékenységet bírálta a klímaváltozás miatt. A republikánusok jelentős része tagadja ezt.

Republikánus részről nagyon érzékenyen reagálnak minden klímavédelmi kezdeményezésre. Ám még ennek figyelembe vételével is nagyon meghökkentő volt Rick Santorum volt pennsylvaniai republikánus szenátornak az enciklikával kapcsolatos megnyilatkozása. Egyenesen felszólította a katolikus egyházat arra, maradjon ki a klímavitából, s „foglalkozzon azzal, amihez ért, a teológiával és az erkölcs témakörével”.

George W. Bush volt amerikai elnök öccse, Jeb Bush, aki republikánus jelöltként indulni kíván a következő amerikai elnökválasztáson, némi gúnnyal jegyezte meg, „a gazdaságpolitikai álláspontomat nem a bíborosok vagy a pápa határozza meg”. Hozzátette, szerinte a vallásnak arról kellene szólnia, hogy jobbá teszi az embereket, „nem pedig arról, hogy beleszól a politikába.”

David Brooks, a The New York Times publicistája is csalódást keltőnek nevezte a pápai körlevelet. Annak a véleményének adott hangot, nem helyes, hogy a katolikus egyházfő egyedül az önzetlenségben látja a környezeti katasztrófa elhárításának módját, az önérdek vagy versenyszellem által vezérelt cselekvést pedig elveti. Brooks úgy látja, ez a nézet kívül hagyja a környezetvédelem és az ökológiai károk orvoslásának lehetőségeit.

A Pew Research Center közvéleménykutató intézet szerint az amerikai katolikusok 71 százaléka hisz abban, hogy a Föld klímája átalakuláson megy keresztül, de pártszimpátiától függ annak megítélése, mi okozza ezt a változást. A republikánusokkal rokonszenvező keresztényeknek ugyanis mindössze 25 százaléka, a demokratáknak ezzel szemben 60 százaléka vélekedik úgy, hogy az emberi tevékenység idézte elő az ökológiai válságot.

Egy 2010-ben készült felmérés szerint egyébként az akkori amerikai Kongresszusban helyet foglalt 97 újonnan megválasztott republikánus képviselőből 45 tagadta az éghajlatváltozás tényét, s az akkor újraválasztott 166 közül 85 olyan konzervatív politikus foglalt helyet a törvényhozásban, akik szerint a globális felmelegedést nem kell komolyan venni.