Platini negyven csapatot akar a vb-n

Változásokat vinne végbe Michel Platini, amennyiben őt választanák meg a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) új elnökének a 2016. február 26-án esedékes tisztújító kongresszusán. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) első embere ugyanis 40-re emelné a világbajnokságon részt vevő együttesek számát az eddigi 32 helyett. A háromszoros aranylabdásnak az UEFA élén is fontos törekvése volt, hogy az európai kontinens minél több együttese szerepelhessen az Eb-n.

Az első, 1930-ban Uruguayban megrendezett kontinensviadalon 13 ország vett részt, négy évvel később viszont már 16 csapatos lett a vb. Több évtizedet kellett várni az újabb reformig, hiszen 1982-ben kapott lehetőséget 24 együttes. 1998 óta pedig 32 csapat szerepelhet a világbajnokságokon.

Platini elképzelései szerint a negyven együttest nyolcas csoportokba osztanák, tehát mindegyikben a jelenlegihez képest egyre több nemzeti tizenegy kapna helyet. Platini másik elképzelése, hogy a mérkőzéseken bevezessék a „fehér kártyát”, ami a piros lapnak egy sokkal enyhébb változata lenne: mindössze 10 percig lenne kénytelen a vétkes játékos levonulni a pályáról.

Platini jelentős támogatásra számíthat az Angol Labdarúgó Szövetségtől. A FA elnöke, Greg Dyke kijelentette, reformjelöltet akarnak a nemzetközi szövetség élére, s úgy vélik, Platini megfelel ennek a kritériumnak. A brókerirodák szerint Platini a legesélyesebb arra, hogy megválasszák a februárban leköszönő, korrupcióval vádolt Sepp Blatter utódának.

Frissítve: 2015.08.04. 22:14

Csodát remél a Videoton

2015.08.05. 07:53
Az első mérkőzésen Vinícius (jobbra) tartotta életben a fehérvári reményeket FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS
Ha nem is reménytelen, de igen nehéz helyzetből várja a bajnok Videoton a fehérorosz BATE ellen a Bajnokok Ligája selejtezőjének harmadik fordulója visszavágóját, hiszen az első, egy héttel ezelőtti székesfehérvári mérkőzésen a vendégek 1-1-es döntetlent értek el. A visszavágón így akár gól nélküli döntetlen is elég lenne számukra.

Bernard Casoni, a Videoton trénere derűlátóan nyilatkozott az egy héttel ezelőtti székesfehérvári találkozó után, amelyen 1-1-re végzett csapata a BATE ellen. Akkor úgy fogalmazott: igenis van esélyük a továbbjutásra. Ugyan a Videoton valóban jobban játszott, mint az előző mérkőzésein, több támadást is vezetett, de a befejezésekkel komoly gondjai voltak, s végül szerencséje is volt, hogy nem a vendégek nyertek.

Persze a remény hal meg utoljára, s ez a fociban különösen igaz. A hétvégén a Videoton megszerezte első bajnoki győzelmét, igaz, ami igaz, óriási mázlival. A 93. percig még a Diósgyőr vezetett a második félidő eleje óta emberhátrányban játszó Fejér megyeiek ellen, amikor a 36-szoros magyar bajnok Koman Vladimir emlékezetes gólpasszt adott Oilveirának, aki a kapuig vihette a labdát, majd egyenlített. Szépséghiba, hogy Koman a DVTK játékosa.

Aztán a 94. percben a győztes találatot is megszerezte a vendég együttes. Jól járt az, aki a 90 perc letelte után a Videoton diadalára fogadott, mert ha csak ezer forinttal is próbálkozott, 350 ezret kapott vissza.

Kieshet a Steaua
Több neves együttes is lemaradhat a BL-rájátszásról. Első ízben fordulhat elő, hogy albán együttesnek reális esélye van a BL csoportkörébe való bekerülésre. A Skenderbeu ugyanis az első, idegenbeli mérkőzésen 2-0-ra verte a moldáv Milsami gárdáját, így nagy meglepetés lenne, ha nem jutna be a rájátszásba.Óriási érdeklődés előzi meg a belgrádi Partizan találkozóját a bukaresti Steaua ellen.
A szerb bajnoknak minden esélye megvan a továbbjutásra, mert az első romániai találkozó 1-1-el zárult. A Steaua számára hatalmas csalódás lenne, ha már most kiesne a további küzdelmekből. Mindent elmond az érdeklődésről, hogy már a jegyértékesítés első napján 10 ezer belépő fogyott el, így borítékolható a 10 ezer néző a mérkőzésen. Miroslav Vulicevic,a belgrádiak védője szerint az lenne a legideálisabb, ha hamar sikerülne vezetést szerezni, de hozzátette, nem szabad sietniük sem.
A BL-selejtező talán legizgalmasabb párosításának magyar vonatkozása is van: a játékvezető Vad István lesz.Nagy csata várható a Sahtar Donyeck és a Fenerbahce között. Itt még minden lehet, mert az isztambuli mérkőzés gól nélküli döntetlennel ért véget. A Fener az UEFA-nál tiltakozott amiatt, hogy a Sahtar brazil légiósát, Fredet még a Copa Americián doppingvétségen érték. Az európai szövetség elutasította a tiltakozást arra hivatkozva, hogy Fredet nem büntette meg a dél-amerikai szövetség.

Azért a BATE aligha mérhető a Diósgyőrhöz. A fehérorosz klub kerete a Transfermarkt adatai szerint 17,05 millió eurót ér, s a honlap szerint öt játékosa, a két szerb, Nemanja Milonivic, Filip Mladenovic, továbbá a három fehérorosz válogatott, Alekszandr Vologyko , Igor Sztaszevics, valamint Mihail Gordejcsuk értéke is meghaladja az egymillió eurót. Különösen nagy jövőt jósolnak a balhátvéd Mladenovicnak. A 23 éves játékos 2014-ben került a Crvena zvezdától a fehéroroszokhoz. Az eltelt idő alatt 37 mérkőzésen három gólt is szerzett, s egyszer, még 2012 májusában a szerb nemzeti tizenegyben is bemutatkozhatott.

A Videoton tegnap érkezett meg Fehéroroszországba 18 fős kerettel. A szezon első tétmérkőzésén, az FTC elleni Szuperkupa-döntőn sérülést szenvedő Feczesin Róbert meggyógyult, és ott is van a keretben, akárcsak Kovács István, aki a legutóbbi, DVTK elleni bajnokit kihagyta – írta a Vidi.hu. Nem utazik viszont a csapattal a BATE elleni hazai mérkőzésen megsérült Juhász Roland, a vírusos fertőzéssel bajlódó Simon Ádám és az eltiltását töltő Rudolf Gergely.

Lang Ádám, a Videoton védője szerint két hasonló képességű csapat kerülhet szembe egymással. Úgy véli, a helyzetkihasználás dönt majd a találkozón. Mint mondta, győzni akarnak, s tovább kívánnak jutni. Már most biztos, hogy teltház, majdnem 13 ezer néző lesz a mérkőzésen, mert a BATE honlapja szerint minden jegy elkelt. Ez azért nagy szó, mert utoljára csak a donyecki Sahtar vonzott ennyi nézőt a Boriszov Arénába, tavaly októberben. A stadiont egyébként 2011-2014 között nyerte el új külsejét, s tavaly szeptemberben adták át. Azóta a fehérorosz válogatott is itt játssza Európa-bajnoki találkozóit.

A Videotonnak nincs könnyű hete, hiszen szombaton már a labdarúgó NB I listavezetője, a három forduló után pontot sem vesztett Ferencváros vár Kovács Istvánékra. Igaz, fél szemmel már a BATE is a bajnokira tekint: a fehérorosz szuperderbinek tartott BATE-Dinamo Minszk rangadóra is készül, amelyet augusztus 10-én rendeznek. Csak remélni tudjuk, hogy a hazaiak rossz hangulatban lépnek pályára jövő hétfőn, mert a Videoton kiverte őket a BL-ből. Ehhez azonban a fehérváriaknak gyökeres formajavuláson kell keresztülmenniük, a helyzetkihasználáson pedig nagyot kell javítaniuk.

A 19 óra 30 perckor kezdődő mérkőzést az M4 közvetíti.

Dán bíró vezet

A dán Kenn Hansen lesz meccs játékvezetője. A sípmester 1980. május 29-én született Koppenhága Osterbro nevű kerületében – szerepel a Videoton honlapján. Viszonylag tapasztalt bíró, hiszen már négy éve vezet nemzetközi meccseket. A tavalyi szezonban ő dirigálta egyebek mellett az Európa Ligában a Salzburg-Villareal, a Legia Varsó-Trabzonspor vagy a Napoli-Young Boys találkozókat, az Eb-selejtezők közül pedig a Szlovákia-Macedónia vagy a Spanyolország-Fehéroroszország összecsapásokat. A BATE-Videoton Bajnokok Ligája-meccsen két asszisztense Lars Rix és David Vang Andersen lesz, a tartalék játékvezetői teendőket Jakob Kehlet látja majd  el.

Kiesett a magyar válogatott a vizes vb-n (fotók)

2015.08.04. 23:10
A címvédő magyar férfi vízilabda-válogatott nem jutott be legjobb négy közé a kazanyi vizes világbajnokságon, miután a keddi negyeddöntőben 8-7-re kikapott az olasz csapattól.

A találkozó elején, valamint a harmadik negyed közepén is két góllal vezetett a magyar csapat, de az olaszok rendre visszakapaszkodtak, a hajrában pedig jobban értékesítették a helyzeteiket.

A magyar válogatott - amely így biztosan nem szerez Kazanyban olimpiai indulási jogot - csütörtökön az 5-8. helyért, a szerb-amerikai negyeddöntő vesztesével találkozik.

Negyeddöntő:
Olaszország-Magyarország 8-7 (2-2, 1-2, 2-1, 3-2)

gólszerzők: Di Fulvio 2, Luongo 2, Giorgetti 1, Baraldi 1, Figlioli 1, Presciutti 1, illetve Varga Dá. 3, Varga Dé. 1, Erdélyi 1, Hárai 1 Hosnyánszky 1,

A magyar válogatott szerzett vezetést, Varga Dénes "pókhálózta" ki emberelőnyből a bal felső sarkot, majd mindkét oldalon néhány gyengébb lövést, elhamarkodott próbálkozást láthatott a közönség. A magyar csapat második emberhátrányát is kivédekezte, majd a sormintát folytatva a második fórját - Erdélyi Balázs révén - értékesítette.

Az olaszok harmadik előnyükből már nem hibáztak, a budapesti születésű Alex Giorgetti volt eredményes. Nem sokkal később pedig jött az egyenlítés, visszaúszás közben Angyal Dánielt állították ki, a beemelt labdát pedig Fabio Baraldi - a negyed utolsó pillanatában - a kapuba húzta.

A második felvonás is Varga-góllal indult, ezúttal azonban Dániel bombázott a hálóba előnyből, nem maradt el azonban a válasz, és az olaszok újra létszámfölényből egyenlítettek. A negyed közepén Varga Dániel újabb gyönyörű gólt szerzett (3-4), majd percekig mindkét oldalon eredménytelen támadások futottak. A nagyszünet előtt - szokás szerint - még emberelőnybe kerültek az olaszok, de a kapufáról lejött a lövés, és maradt a magyar vezetés.

Az olasz Francesco di Fulvio és Angyal Dániel a negyeddöntőben játszott Magyarország - Olaszország férfi vízilabda-mérkőzésen a kazanyi vizes világbajnokságon MTI Fotó: Kovács Anikó

Mindkét oldalon egy-egy kihagyott emberelőnnyel indult a harmadik negyed, majd a játékvezetők "akasztották" meg a csapatokat kontra ítéletekkel. Gór-Nagy Miklós újabb kiállítását egy blokkoló kéznek köszönhetően védekezte ki a csapat, a túloldalon viszont Varga Dániel lövése utat talált a kapuba (3-5). Az olaszok egy perccel a szakasz vége előtt emberelőnyből felzárkóztak, majd a magyarok kerültek létszámfölénybe 44 másodperccel a negyed vége előtt, Benedek Tibor pedig időt kért. Ezek után, a kért figura végén Szivós Márton kezéből nagy helyzetben kicsúszott a labda. Ez megbosszulta magát, mert az olaszok Stefano Luongo kapufás góljával egy másodperccel a dudaszó előtt egyenlítettek (5-5)

Az utolsó negyed elején Gór-Nagy pontozódott ki, Francesco Di Fulvio pedig a mérkőzésen először az olaszokat juttatta vezetéshez (6-5). Az ellentámadás végén a magyarok kerültek előnybe, Hárai Balázs pedig feliratkozott a gólszerzők közé. Nem változott a játékvezetői felfogás a folytatásban sem: Varga Dánielnek kellett kiülnie, az olaszok pedig egy gyönyörű akció végén kerültek újra előnybe.

A magyarok ezután nem tudták gólra váltani menetrendszerűen érkező előnyüket, Hárai újabb kiállítását viszont Luongo kihasználta, és ezzel nagyon nehéz helyzetbe került Benedek Tibor csapata (8-6). A reményeket Hosnyánszky Nobert gólja visszahozta, ráadásul ezek után jól védekezett a csapat, Nagy Viktor is nagyokat védett. A végjátékban a magyarok 1:18 perccel a lefújás előtt labdát szereztek, a szövetségi kapitány pedig időt kért. Ezután emberelőnybe került az együttes, de Szivós bal oldalról leadott félmagas lövését fogta az olasz kapus, az utolsó fél percben pedig már nem tudott mit kezdeni a labdával a magyar együttes, így vereséget szenvedett.

korábban:

Horvátország-Montenegró 10-4 (1-0, 3-0, 3-3, 3-1) Görögország-Ausztrália 12-11 (1-0, 1-3, 3-1, 2-3, 5-4)